Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 306.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.10.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 października 2023 r.

UCHWAŁA NR 904/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 października 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 306

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Henryka Walczewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 306, zgłosił się Pan Henryk Walczewski - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 9 października 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na oddali Pana Henryka Walczewskiego 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o nierekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Henryka Walczewskiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydat nie daje rękojmi należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Ustaliwszy, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji i doświadczeniem zawodowym kandydata, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - nie podzielając stanowiska zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Henryka Walczewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Henryk Walczewski urodził się w 1959 r. w Krakowie. W 1985 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1985-1989 odbywał aplikację radcowską. Po odbyciu aplikacji w Państwowym Arbitrażu Gospodarczym, złożył egzamin zawodowy z łącznym wynikiem dostatecznym. W 1989 r. pracował jako asesor w Okręgowej Komisji Arbitrażowej w Krakowie, a następnie w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie i w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 lipca 1991 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa -Śródmieścia w Krakowie. Orzekał w Wydziale Gospodarczym, a w latach 1992-1993 pełnił funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2015-2019 był delegowany do pełnienia funkcji administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości na stanowisku głównego specjalisty. Od 2019 r. do chwili obecnej jest delegowany do Sądu Okręgowego w Warszawie. Początkowo orzekał w XXVI Wydziale Gospodarczym, a następnie w XXVIII Wydziale Cywilnym. Kandydat jest autorem publikacji naukowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Henryka Walczewskiego sporządziły Pani Bogusława Jarmołowicz-Łochańska oraz Pani Patrycja Czyżewska - sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie, które pozytywnie ale z zastrzeżeniami oceniły wyniki pracy opiniowanego w zakresie wydajności, sprawności, efektywności oraz stabilności orzecznictwa, zaznaczając, że za okres delegacji do Sądu Okręgowego w Warszawie lepiej oceniają rezultaty jego pracy w wydziale cywilnym niż w wydziale gospodarczym. Podkreśliły jednocześnie, że pod względem osobowościowym jest on dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Reasumując, wyraziły przekonanie, że Pan Henryk Walczewski spełnia wymogi formalne i merytoryczne uzasadniające przedstawienie jego kandydatury do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Henryk Walczewski posiada stosowne doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz podczas pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego, czego dowodzi pozytywna ocena jego pracy. Zdaniem Rady wiedza teoretyczna kandydata, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, dają gwarancję należytego wykonywania przez niego obowiązków sędziego sądu okręgowego. Tym samym w ocenie Rady Pan Henryk Walczewski spełnia kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie go Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 7 września 2023 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Henryka Walczewskiego, oddając 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się" (siła poparcia 44 pkt.). Tym samym kandydat uzyskał poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Henryk Walczewski posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne oraz stosowne doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dając rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Henryka Walczewskiego z wnioskiem o powołanie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji, bardzo dobre opinie o jego pracy, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 11 października 2023 r. na Pana Henryka Walczewskiego oddano 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).