Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 872.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 205/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 29 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 872

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Marii Spyry-Węglarz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 872, zgłosili się: - Pani Katarzyna Małgorzata Gajda - adwokat oraz

- Pani Agnieszka Maria Spyra-Węglarz - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Katarzynę Małgorzatę Gajdę Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 6/2023 z dnia 10 stycznia 2023 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 27 marca 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Agnieszkę Marię Spyrę-Węglarz oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Agnieszki Marii Spyry-Węglarz na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Agnieszki Marii Spyry-Węglarz przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz ocena jego pracy i kwalifikacji zawodowych.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji i doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Marii Spyry-Węglarz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju.

II

Charakterystyka kandydatki

Pan Agnieszka Maria Spyra-Węglarz urodziła się w 1984 r. w Żorach. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2006-2009 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gliwicach, w 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 1 października 2006 r. do 30 września 2009 r. była aplikantem sądowym Sądu Okręgowego w Gliwicach. Od 2 grudnia 2009 r. do 14 marca 2010 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Żorach. Z dniem 15 marca 2010 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie pracuje do chwili obecnej.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Marii Spyry-Węglarz sporządziła Pani Monika Tutro - sędzia wizytator d.s. cywilnych Sądu Okręgowego w Rybniku. Sędzia wizytator oceniła kandydatkę pozytywnie. Przedstawione przez kandydatkę akta zawierają orzeczenia i ich uzasadnienia z dość wąskiego spektrum spraw, co jest charakterystyczne dla zajmowanego stanowiska referendarza sądowego. Sporządzane uzasadnienia są przekonujące, zrozumiałe i jak pokazuje statystyka na ogół merytorycznie słuszne, gdyż za kontrolowany okres tylko jedno orzeczenie zostało uchylone do ponownego rozpoznania, jedną skargę zaś kandydatka uznała za oczywiście zasadną i w ramach autokontroli dokonała zmiany, co należało ocenić pozytywnie. Kandydatka zazwyczaj prawidłowo dostrzega problem prawny i przedstawia swoją argumentacją w tym zakresie, choć trzeba też zauważyć, że rozpoznawane sprawy nie były szczególnie skomplikowane. Odnosząc się bardziej ogólnie do kandydatury Pani referendarz na stanowisko sędziego w sądzie rejonowym, sędzia wizytator zauważyła, że Pani referendarz ukończyła aplikację sędziowską i otrzymała ocenę dobrą z egzaminu, jest pozytywnie oceniana zarówno przez obecnego, jak i poprzedniego Prezesa Sądu Rejonowego, w którym pracuje, jak również przez sędziów Wydziału Cywilnego. Jest ceniona zarówno za dużą wiedzę jak i doświadczenie oraz umiejętność jej wykorzystywania w praktyce. Podsumowując sędzia wizytator uznała, że Pani Agnieszka Maria Spyra-Węglarz jest wystarczająco przygotowana do objęcia stanowiska sędziowskiego.

Z przedłożonej opinii sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju wynika, że kandydatka skrupulatnie i z zaangażowaniem podchodzi do swoich obowiązków, podejmuje decyzje poprawne merytorycznie, przemyślane, które należycie, przekonująco i logicznie uzasadnia, posiada duże doświadczenie, wiedzę i umiejętnie je stosuje, efektywnie wykorzystuje czas pracy, przejawia duże zaangażowanie w pracy, zadania wykonuje terminowo, systematycznie poszerza swoją wiedzę i podnosi kwalifikacje, a jej kultura osobista nie budzi zastrzeżeń.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada stosowne doświadczenie zawodowe, zdobyte w ramach wykonywanego zawodu referendarza sądowego. Kwalifikacje merytoryczne Pani Agnieszki Marii Spyry-Węglarz znajdują odzwierciedlenie w ocenach jej pracy. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Agnieszka Maria Spyra-Węglarz w pełni zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Marii Spyry-Węglarz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku na posiedzeniu 13 stycznia 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Agnieszki Marii Spyry-Węglarz, oddając 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Maria Spyra-Węglarz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające

rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Marii Spyry -Węglarz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, wynikające z wykonywania obowiązków referendarza sądowego, wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinii służbowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku, a także doskonalenie zawodowe przez udział w szkoleniach.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 29 marca 2023 r. oddano na Panią Agnieszkę Marię Spyrę-Węglarz, 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).