Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 603.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.2.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 lutego 2023 r.

UCHWAŁA NR 58/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 lutego 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 603

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Łukasza Tomasza Szyszki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Margarity Lipińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 603, zgłosili się:

- Pani Anna Margarita Lipińska - sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie; - Pan Łukasz Tomasz Szyszka - sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 lutego 2023 r. zespól członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo obie zgłoszone kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na kandydaturę Pani Anny Margarity Lipińskiej nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" a Pana Łukasza Tomasza Szyszki oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie Pana Łukasza Tomasza Szyszki. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydata przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz ocena jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poparcie środowiska sędziowskiego.

Ustaliwszy, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Łukasza Tomasza Szyszki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Łukasz Tomasz Szyszka urodził się w 1985 r. w Świdniku. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2010 r. ukończył aplikację ogólną a w latach 2011-2015 odbył aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując 100,5 pkt. W 2013 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 312,5 pkt. W latach 2013-2016 wykonywał obowiązki referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, w II Wydziale Cywilnym oraz w XIII Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 grudnia 2016 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie. Orzekał w III Wydziale Karnym oraz VII Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 maja 2018 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie. Obowiązki orzecznicze wykonuje w II Wydziale Cywilnym, przy czym w latach 2018-2020 pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego a od 1 lipca 2020 r. jest Przewodniczącym tego Wydziału. Od 2019 r. jest zatrudniony w SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny na stanowisku wykładowcy na Wydziale Prawa (prowadzenie zajęć z przedmiotów: postępowanie procesowe (cywilne), postępowanie nieprocesowe, konwersatorium z przedmiotu "Spotkania z praktykami"). W 2021 r. prowadził zajęcia praktyczne z aplikantami radcowskimi z zakresu procedury cywilnej w ramach aplikacji radcowskiej przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Uczestniczył w ramach doskonalenia zawodowego w licznych szkoleniach i wykładach.

Otrzymał pozytywne opinie służbowe, wystawione, między innymi, przez Wiceprezes Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie i Zastępcę Przewodniczącego VII Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie.

Ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Tomasza Szyszki sporządził Pan Grzegorz Chmiel - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, który wskazał, że przeprowadzona analiza orzecznictwa Pana sędziego pozwala na sformułowanie pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Zastrzeżenia budzi jednakże znaczna liczba uzasadnień sporządzonych po terminie bez usprawiedliwienia, i to z przekroczeniem terminu przekraczającym 30 dni. Z przedłożonych opinii służbowych wynika, że Pan sędzia jest osobą sumienną, sprawną i zaangażowaną w wykonywaną pracę, jak również wyróżnia się poziomem wiedzy merytorycznej. Ocena łączna, na podstawie oceny merytorycznej kandydata i oceny metodyki jego pracy, jest pozytywna z zastrzeżeniami.

Pani Anna Margarita Lipińska urodziła się w 1975 r. w Krośnie. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej, w październiku 2004 r. złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 2005 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Jaśle. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym oraz w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 października 2014 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. W 2017 r. była kilkukrotnie delegowana do orzekania w II instancji Sądu Okręgowego w Warszawie - w V i XXVII Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Z dniem 1 stycznia 2021 r. została delegowana do orzekania w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Podnosi kwalifikacje przez udział w licznych szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

W opinii służbowej, wystawionej przez Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie, Pani sędzia Anna Margarita Lipińska - pomimo zaangażowania w pracę, biorąc pod uwagę aktualne ogromne obciążenia sędziów cywilnych w Sądzie Okręgowym w Warszawie - nie jest w stanie poradzić sobie z prowadzeniem referatu na poziomie oczekiwanym od sędziów okręgowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Margarity Lipińskiej sporządziła Pani Katarzyna Małysa - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która wskazała, że analiza danych statystycznych i opinii służbowych prowadzi do wniosku, że kandydatka zasługuje na opinię pozytywną. Organizacja pracy na sesji, umiejętność stosowania wiedzy w praktyce pozwalają kandydatce wykonywać obowiązki na poziomie uprawniającym do uzyskania oceny pozytywnej.

Uzupełniającą ocenę kwalifikacji Pani Anny Margarity Lipińskiej sporządziła Pani Bogusława Jarmołowicz-Łochańska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która również wskazała, że analiza danych statystycznych i opinii służbowych prowadzi do wniosku, że Pani sędzia Anna Margarita Lipińska zasługuje na opinię pozytywną. Podkreśliła, że zastrzeżenia może budzić znaczna liczba uzasadnień sporządzonych po terminie oraz duża liczba uwzględnionych skarg na przewlekłość postępowania. Ocena łączna, na podstawie oceny merytorycznej kandydatki i oceny metodyki jej pracy, jest pozytywna.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pan Łukasz Tomasz Szyszka spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jego kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Obydwoje uczestnicy postępowania są dobrymi kandydatami. Pana Łukasza Tomasza Szyszkę - w porównaniu z kontrkandydatką - wyróżnia lepsza - bardzo dobra - ocena ukończenia studiów prawniczych oraz lepsza - celująca - ocena z egzaminu sędziowskiego. Ponadto Pan Łukasz Tomasz Szyszka posiada doświadczenie, wynikające z pełnienia funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym - początkowo jako zastępca, a następnie - do chwili obecnej - przewodniczący wydziału. Kandydat posiada również doświadczenie dydaktyczne oraz otrzymał wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Łukasza Tomasza Szyszki za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 28 października 2022 r. zaopiniowało Pana Łukasza Tomasza Szyszkę - oddając 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (37 punktów) a Panią Annę Margaritę Lipińską - oddając 5 głosów "za" oraz 3 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" (12 punktów). Pan Łukasz Tomasz Szyszka uzyskał zatem jednogłośne, wyższe niż kontrkandydatka, poparcie tego gremium, co w niniejszej procedurze konkursowej przeważyło za jego wyborem.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Łukasz Tomasz Szyszka posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania Pana Łukasza Tomasza Szyszki zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie orzecznicze, początkowo na stanowisku referendarza sądowego, a następnie sędziego sądu rejonowego, umiejętne łączenie obowiązków orzeczniczych z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym i działalnością dydaktyczną, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinii służbowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, a także doskonalenie zawodowe przez udział m.in. w szkoleniach.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 7 lutego 2023 r. oddano na:

- Panią Annę Margaritę Lipińską 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pana Łukasza Tomasza Szyszkę 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tak więc wymaganą bezwzględną większość głosów uzyskała wyłącznie kandydatura Pana Łukasza Tomasza Szyszki.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).