Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. poz. 752.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 lipca 2022 r.

UCHWAŁA NR 740/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. poz. 752

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Łukasza Cieślaka do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Ewy Orłowskiej i Pani Małgorzaty Szymańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na wolne stanowisko asesorskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 752, zgłosili się:

1. Pan Łukasz Cieślak - główny specjalista kontroli państwowej Najwyższej Izby Kontroli - Delegatura we Wrocławiu;

2. Pani Ewa Orłowska - starszy referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu;

3. Pani Małgorzata Szymańska - dr nauk prawnych, asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 25 lipca 2022 r. szczegółowo omówił wszystkie zgłoszone kandydatury i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na objęte konkursem wolne stanowisko asesorskie w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Przewodniczący zespołu zarządził przeprowadzenie głosowania w przedmiocie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko asesora Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu na: Pana Łukasza Cieślaka oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", Panią Ewę Orłowską oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", a Panią Małgorzatę Szymańską nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania, zespół bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pana Łukasza Cieślaka i Pani Ewy Orłowskiej, na jedno wolne stanowisko asesora Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (M.P. z 2021 r. poz. 752).

W uzasadnieniu stanowiska zespół wyjaśnił, że rekomendowani kandydaci wypełniają w najwyższym stopniu wymagania z art. 6a § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 137 - dalej: p.u.s.a.), a w szczególności wyróżniają się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Posiadają wieloletnie doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa administracyjnego, a ich kwalifikacje zawodowe zostały ocenione pozytywnie w sporządzonych ocenach kwalifikacji.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania formalne, określone w art. 6a § 1 pkt 1 w zw. z art. 6 § 1 pkt 1-4 oraz art. 6a § 1 pkt 2 p.u.s.a. Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się również wymogiem posiadania odpowiedniej wiedzy prawniczej z art. 6a § 1 pkt 1 w zw. z art. 6 § 1 pkt 6 p.u.s.a. oraz kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła: stopień posiadanej przez kandydatów wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Łukasza Cieślaka do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Łukasz Cieślak urodził się w 1986 r. w Górze. Od 6 sierpnia do 31 października 2007 r. był zatrudniony w Lukas Bank S.A. we Wrocławiu na stanowisku doradcy juniora do spraw teleoperacji bankowych. Od 26 sierpnia 2008 r. do 27 kwietnia 2009 r. pracował w Biurze Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu na stanowisku pomocniczym. Od 18 stycznia do 6 sierpnia 2010 r. pracował w Biurze Rady Miejskiej Wrocławia w Urzędzie Miejskim Wrocławia na stanowisku referenta. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2010-2014 odbył stacjonarne studia doktoranckie nauk prawnych na powyższej Uczelni, w ramach których prowadził również zajęcia dydaktyczne ze studentami. Od 9 sierpnia 2010 r. do 15 lipca 2012 r. był zatrudniony w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego we Wrocławiu na stanowisku inspektora. Od stycznia 2011 r. do lipca 2012 r. współpracował ponadto z kancelarią prawną radcy prawnego przy sporządzaniu opinii prawnych z zakresu prawa samorządowego, cywilnego, pracy, handlowego i gospodarczego. W 2012 r. prowadził wykłady oraz ćwiczenia dla aplikantów IV roku w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu z przedmiotów: prawo prywatne międzynarodowe, zobowiązania umowne, prawo wspólnotowe i unijne. Od 16 lipca 2012 r. do 31 października 2018 r. pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu na stanowisku asystenta sędziego, a następnie od 1 maja 2018 r. - starszego asystenta sędziego w Wydziale II. W 2016 r. ukończył szkolenie zorganizowane w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dla asystentów sędziego, składając egzamin końcowy z oceną bardzo dobrą. Od września 2016 r. do października 2018 r. był ponadto ekspertem Komisji Statutowej Rady Miejskiej Wrocławia. Trzykrotnie pełnił również funkcję sekretarza Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu. Z dniem 1 listopada 2018 r. został zatrudniony w Najwyższej Izbie Kontroli, w Delegaturze we Wrocławiu, początkowo na stanowisku specjalisty kontroli państwowej, a obecnie - od 1 maja 2021 r. (na podstawie aktu mianowania) zajmuje stanowisko głównego specjalisty kontroli państwowej. W marcu 2019 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. W 2020 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie audytu wewnętrznego w administracji i przedsiębiorstwach na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, z wynikiem bardzo dobrym. Od 22 lipca 2020 r. do 12 marca 2021 r. odbył aplikację kontrolerską, ukończoną egzaminem z wynikiem celującym. Jest autorem lub współautorem szeregu publikacji naukowych z dziedziny prawa. Podnosi kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Cieślaka sporządziła Pani Bogumiła Kalinowska - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, która stwierdziła, że kandydat wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, co wynika z przedstawionych opinii oraz prezentuje również bardzo rozległe i zróżnicowane doświadczenie zawodowe wskutek zatrudnienia w wielu instytucjach, w tym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu oraz w organach administracji publicznej. Po zapoznaniu się z przedłożoną dokumentacją sędzia opiniująca stwierdziła, że Pan Łukasz Cieślak spełnia wszystkie warunki i wymagania ustawowe, przewidziane w art. 6a § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. p.u.s.a., dla kandydatów ubiegających się o powołanie na stanowisko asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

Pani Ewa Orłowska urodziła się w 1972 r. w Brzegu Dolnym. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 8 lipca 1997 r. do 7 lipca 1998 r. odbyła aplikację administracyjną uzyskując ocenę bardzo dobrą. Od 8 lipca do 31 grudnia 1997 r., od 1 stycznia do 14 września 1998 r. i od 4 stycznia 1999 r. do 3 stycznia 2000 r. była zatrudniona w Urzędzie Skarbowym w Wołowie na stanowisku referenta. Od 20 czerwca 2001 r. do 19 lutego 2002 r. pracowała na stanowisku referenta prawnego w Peritus Doradztwo Podatkowe Krowiarz Maria. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2003 r. była zatrudniona na stanowisku referenta prawno- administracyjnego w Urzędzie Miejskim w Brzegu Dolnym. W 2003 r. ukończyła z wynikiem dobrym na Uniwersytecie Wrocławskim dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa i gospodarki Unii Europejskiej - specjalizacja w zakresie stosowania prawa wspólnotowego. W 2004 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym na Wydziale Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Od 1 stycznia 2004 r. jest zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, początkowo na stanowisku referendarza sądowego, a od 15 grudnia 2017 r. - została mianowana na stanowisko starszego referendarza sądowego. Obowiązki referendarza sądowego pełniła w różnych Wydziałach - od 1 stycznia 2004 r. do 13 października 2020 r. w Wydziale IV, a od 14 października 2020 r. do chwili obecnej w Wydziale II i III tego Sądu. Podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w konferencjach naukowych, seminariach i warsztatach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Barbara Ciołek - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, która stwierdziła, że Pani Ewa Orłowska spełnia wymogi formalne do ubiegania się o wakujące stanowisko. Kandydatka niewątpliwie posiada wiedzę oraz bardzo duże doświadczenie zawodowe w zakresie rozpoznawania wniosków o przyznanie prawa pomocy i przyznawanie wynagrodzeń z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej oraz przygotowywanie postanowień o prawomocności orzeczeń. Wysoki poziom jej pracy zawodowej jako referendarza sądowego, do którego obowiązków zawodowych należą ww. zagadnienia, potwierdza zarówno stabilność podejmowanych rozstrzygnięć, jak również opinie służbowe o pracy kandydatki. Przedstawiony do oceny materiał oraz pozyskane akta wskazują, że kandydatka w okresie pracy zawodowej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu (od 2004 r.) przede wszystkim doskonaliła swoje kompetencje zawodowe w obszarze objętym zadaniami referendarza sądowego. Poddane ocenie informacje oraz akta spraw sądowych dotyczą jednorodnej materii związanej z przyznawaniem pomocy prawnej.

Kandydatka, wyłącznie w okresie pracy w Wydziale IV Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, miała w zakresie obowiązków sporządzanie projektów uzasadnień postanowień i wyroków, z zastrzeżeniem, że było to na zlecenie Przewodniczącego Wydziału. Jak wynika z opinii służbowych z tego okresu, zadania te były realizowane, o ile nie kolidowały z realizacją podstawowych obowiązków. Natomiast od października 2020 r. kandydatka jako starszy referendarz sądowy w Wydziale II i III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu zajmuje się wyłącznie sprawami dotyczącymi pomocy prawnej, przyznawania wynagrodzenia dla pełnomocników z urzędu oraz stwierdzaniem prawomocności. Poddany ocenie materiał upoważnia zatem do oceny, że kandydatka prezentuje wysoki poziom wiedzy i dysponuje doświadczeniem w zakresie realizacji zadań referendarza sądowego. Nie budzi przy tym żądnych wątpliwości wysoka kultura osobista kandydatki, zaangażowanie i sumienność w wykonywanej pracy.

Kandydatka złożyła uwagi do ceny kwalifikacji, z którymi Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się. Sędzia oceniająca nie znalazła podstaw do zmiany dokonanej oceny kwalifikacji kandydatki na asesora sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Pani Małgorzata Szymańska urodziła się w 1990 r. w Bielawie. W 2012 r. ukończyła studia stacjonarne pierwszego stopnia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego kierunek administracja z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł licencjata, a w 2014 r. - studia stacjonarne drugiego stopnia na tym Wydziale z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W 2015 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 25 sierpnia 2014 r. do 14 lutego 2018 r. pracowała w Urzędzie Miejskim Wrocławia na stanowisku samodzielnego referenta w Wydziale Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości. Od 15 lutego 2018 r. do chwili obecnej jest zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu na stanowisku asystenta sędziego - w tym od 15 lutego do 31 sierpnia 2018 r. obowiązki pełniła w Wydziale I, a od 1 września 2018 r. do chwili obecnej - w Wydziale II tego Sądu. We wrześniu 2018 r. odbyła staż asystencki organizowany przez Regionalny Ośrodek Szkoleniowy Sądów Administracyjnych w Gorzowie Wielkopolskim i Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu i uzyskała ocenę wyróżniającą. Ukończyła doktoranckie studia stacjonarne nauk prawnych na Uniwersytecie Wrocławskim, uzyskując w dniu 23 listopada 2020 r. tytuł naukowy doktora nauk społecznych dyscyplina - nauki prawne, nadany uchwałą Rady Dyscyplin Naukowych Nauki Prawne oraz Ekonomia i Finanse. Temat rozprawy doktorskiej "Zastosowanie intertekstualnych ujęć interpretacji w polskich teoriach wykładni prawa". Jest autorką lub współautorką kilku publikacji naukowych. Prowadziła ćwiczenia dla studentów z przedmiotów z zakresu teorii i filozofii prawa. Podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych konferencjach naukowych (również z własnym referatem), szkoleniach i kursach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Daria Gawlak-Nowakowska - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, która stwierdziła, że Pani Małgorzata Szymańska spełnia wymogi formalne do zajmowania urzędu asesora Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Kandydatka wykazuje się szeroką wiedzą prawniczą z zakresu prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego oraz sądowoadministracyjnego. Dotychczasowa kariera zawodowa pozwala na konkluzję, że Pani Małgorzata Szymańska spełnia również stawiany kandydatom na stanowisko asesora sądu administracyjnego wymóg nieskazitelnego charakteru. Potwierdzają to pozytywne opinie o kandydatce, w których zwracano uwagę nie tylko na jej kompetencje zawodowe, podkreślając wyróżniającą znajomość przepisów prawa, stanowiska doktryny i orzecznictwa sądowego, ale także na cechy osobowościowe takie jak rzetelność, pracowitość, życzliwość, komunikatywność oraz wysoki poziom kultury osobistej, ujawniający się w odpowiednim stosunku do współpracowników. Powyższe - w ocenie sędzi opiniującej - uprawnia do stwierdzenia, że Pani Małgorzata Szymańska zasługuje na rekomendację na stanowisko asesora w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska asesorskiego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wszyscy uczestnicy postępowania posiadają kwalifikacje do pełnienia urzędu asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 6a p.u.s.a., zaś Pan Łukasz Cieślak wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe zdobyte nie tylko w różnych instytucjach administracji publicznej, ale również na stanowisku asystenta i starszego asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu. Obecnie jest zatrudniony jako główny specjalista kontroli państwowej w Najwyższej Izbie Kontroli, Delegatura we Wrocławiu. Jest autorem lub współautorem szeregu publikacji naukowych z dziedziny prawa. Podnosi kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach zawodowych, studiach podyplomowych, odbył również studia doktoranckie. Swoje wysokie kwalifikacje i kompetencje potwierdził poprzez złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu adwokackiego, jak również ukończoną aplikacją kontrolerską - z wynikiem celującym.

Pani Ewa Orłowska oraz Pani Małgorzata Szymańska otrzymały pozytywne oceny kwalifikacji, jednak posiadają mniej różnorodne doświadczenie zawodowe w pracy w organach administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości od Pana Łukasza Cieślaka, który pracę wykonywał w Biurze Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, Biurze Rady Miejskiej Wrocławia w Urzędzie Miejskim Wrocławia, Starostwie Powiatowym we Wrocławiu, Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, a obecnie w Najwyższej Izbie Kontroli - Delegatura we Wrocławiu.

Rada uwzględniła, że Pani Małgorzata Szymańska posiada stopień doktora nauk społecznych w zakresie prawa i realizuje się naukowo, jednakże Pan Łukasz Cieślak również odbył studia doktoranckie nauk prawnych, a ponadto legitymuje się dłuższym i bardziej różnorodnym doświadczeniem zawodowym oraz wysokim poziomem wiedzy fachowej, gdyż złożył z wynikiem pozytywnym egzamin adwokacki oraz z wynikiem celującym egzamin kontrolerski. Powyższe względy przemówiły za nadaniem prymatu kandydaturze Pana Łukasza Cieślaka.

Pani Małgorzata Szymańska również posiada wiedzę z dziedziny prawa administracyjnego wynikającą z wieloletniej pracy w sądownictwie administracyjnym. Jej kandydatura jest jednak mniej wyróżniająca się na tle wybranego przez Radę kandydata do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na stanowisko asesorskie w wojewódzkim sądzie administracyjnym, tym bardziej, że otrzymała negatywną opinię środowiska sędziowskiego.

Pani Ewa Orłowska oraz Pani Małgorzata Szymańska nie dają rękojmi pełnienia urzędu asesora wojewódzkiego sądu administracyjnego na równym lub wyższym poziomie niż wybrana przez Radę osoba, wynikającym z funkcji sądownictwa administracyjnego w systemie kontroli działalności administracji publicznej. Uczestniczki postępowania nie spełniają zatem - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - w wyższym stopniu ocenianych łącznie kryteriów wyboru, wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS, oraz nie legitymują się wyższym poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej niż wybrany kandydat. Powyższe nie przekreśla możliwości udziału tych uczestniczek postępowania w przyszłych postępowaniach nominacyjnych, obejmujących stanowiska w sądownictwie administracyjnym, jako dobrych i bardzo dobrych kandydatek.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 8 kwietnia 2022 r. zaopiniowało pozytywnie Pana Łukasza Cieślaka (3 głosy "tak", 1 głos "nie") i Panią Małgorzatę Szymańską (4 głosy "tak"), natomiast negatywnie Panią Ewę Orłowską (1 głos "tak", 3 głosy "wstrzymujące się"). Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Łukasz Cieślak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte w organach administracji publicznej oraz w sądownictwie administracyjnym, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Łukasza Cieślaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe zdobyte nie tylko w organach administracji publicznej, ale również na stanowisku asystenta i starszego asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, wnioski płynące z pozytywniej oceny kwalifikacji, potwierdzającej jego rzetelne przygotowanie predestynujące do pełnienia urzędu asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu oraz pozytywna opinia Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 27 lipca 2022 r. na:

- Pana Łukasza Cieślaka oddano 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 6 głosach "wstrzymujących się" (ogółem oddano 15 głosów);

- Panią Ewę Orłowską oddano 6 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 8 głosach "wstrzymujących się" (ogółem oddano 15 głosów);

- Panią Małgorzatę Szymańską oddano 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", i 10 głosach "wstrzymujących się" (ogółem oddano 16 głosów).

Wymaganą bezwzględną większość głosów uzyskała zatem wyłącznie kandydatura Pana Łukasza Cieślaka.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).