Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 17.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.4.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 kwietnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 280/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 kwietnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 17

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Łukasza Szczepanika do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 17, zgłosił się Pan Łukasz Szczepanik - adwokat - Izba Adwokacka w Gdańsku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 kwietnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Łukasza Szczepanika oddali 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim Pana Łukasza Szczepanika. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

W uzasadnieniu stanowiska zespołu wskazano, że za rekomendowaniem Pana Łukasza Szczepanika przemawiały (ocenione łącznie): bogate doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna zarówno w zakresie spraw cywilnych, jak i rodzinnych, ukończona aplikacja sądowa i złożony z oceną dobrą plus egzamin sędziowski oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami służbowymi, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Łukasza Szczepanika do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Łukasz Szczepanik urodził się w 1980 r. w Starogardzie Gdańskim. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od września 2004 r. do grudnia 2008 r. był zatrudniony w Specjalistycznym Szpitalu św. Jana w Starogardzie Gdańskim na stanowisku referenta ds. prawnych i kierownika sekcji obsługi prawnej. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2007 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku z dnia 8 września 2008 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Gdańsku. Od 1 stycznia 2009 r. wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. W 2009 r. ukończył wyższe studia w zakresie ekonomii w specjalności finanse międzynarodowe i bankowość na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od kwietnia 2013 r. do stycznia 2015 r. prowadził w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku w formie wykładów stacjonarnych oraz zajęć e-leamingowych zajęcia dydaktyczne na studiach podyplomowych na kierunku "Nowoczesne zarządzanie placówką zdrowia" oraz "Zarządzanie finansami i prawo w służbie zdrowia".

Ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Szczepanika sporządziły Pani Dorota Kołodziej - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku i Pani Ewa Ważny - sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Gdańsku. W ocenie stwierdzono, że z akt spraw rodzinnych wynika, że opiniowany właściwie reprezentował interesy stron i uczestników postępowania. Pisma procesowe kandydata spełniały wymogi formalne. Uzasadnienia stanowisk zawierały adekwatną do przedmiotu sprawy argumentację i właściwe podstawy prawne. W sporządzanych przez niego środkach odwoławczych prawidłowo formułowane były zarzuty, powoływano właściwe podstawy prawne. Pozwy, wnioski i inne pisma procesowe, składane w kontrolowanych sprawach, były sporządzone profesjonalnie. Rozmiar pism procesowych był adekwatny do stopnia skomplikowania sprawy. Wnioski dowodowe zawierały określoną tezę dowodową, zmierzały do wyjaśnienia okoliczności istotnych i spornych dla rozstrzygnięcia sprawy. Działania procesowe jako pełnomocnika nie zmierzały nigdy do przedłużenia toku postępowań. Na wyznaczone rozprawy opiniowany zawsze stawiał się osobiście i zachowywał się aktywnie. Reagował elastycznie w przypadku zmiany stanowiska strony przeciwnej. Zachowanie na sali rozpraw było profesjonalne, spokojne i kulturalne. W terminie składał środki odwoławcze od wydanych orzeczeń. Z akt spraw cywilnych wynika, że opiniowany właściwie reprezentował interesy stron postępowania. Kontrolowane sprawy nie były skomplikowane pod względem prawnym i faktycznym, a pisma nie zawierały złożonych rozważań prawnych. Na wyznaczone rozprawy opiniowany stawiał się osobiście i zachowywał się aktywnie. Generalnie wnioski dowodowe składane przez opiniowanego zmierzały do wyjaśnienia okoliczności istotnych i spornych dla rozstrzygnięcia sprawy, nie zmierzały do przedłużenia toku postępowań. Żadna ze spraw cywilnych nie została przez opiniowanego przegrana. Składane przez opiniowanego w toku postępowania pisma procesowe odpowiadają wymogom formalnym. W sporządzanych przez niego odpowiedziach na pozew poprawnie sformułowane zostały zarzuty i wnioski dowodowe, zaś uzasadnienia zawierały argumentację adekwatną do stawianych zarzutów. Podsumowując, sędzię wizytator stwierdziły, że Pan mecenas Łukasz Szczepanik posiada duży zasób wiedzy w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz prawa rodzinnego. Obowiązki zawodowe wykonuje w sposób rzetelny i staranny. Jest osobą obowiązkową i wyważoną, jego zachowanie na sali rozpraw nie budzi żadnych zastrzeżeń. Właściwie reprezentuje interesy stron składając odpowiednie żądania, wnioski dowodowe i środki w postępowaniu międzyinstancyjnym. Jego doświadczenie zawodowe może być bardzo przydatne w wykonywaniu obowiązków sędziego. Wskazane w ocenie okoliczności pozwalają na stwierdzenie, że Pan Łukasz Szczepanik jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Rade Sadownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Łukasz Szczepanik posiada wszechstronną wiedzę prawniczą oraz bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując zawód adwokata. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika, że wykazuje się należytą wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego. Za kandydaturą Pana Jarosława Kulika przemawia ponadto ukończona aplikacja sądowa i złożony z oceną dobrą plus egzamin sędziowski, a ponadto jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Łukasza Szczepanika za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu 9 marca 2022 r. zaopiniowało Pana Łukasza Szczepanika, oddając 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw".

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem pełne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Łukasz Szczepanik posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Łukasza Szczepanika zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte w związku z wykonywaniem zawodu adwokata, wnioski płynące z dobrej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, ukończona aplikacja sądowa i złożony z wysoką oceną egzamin sędziowski oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 kwietnia 2022 r. na Pana Łukasza Szczepanika oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób),w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).