Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 250.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.10.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 października 2014 r.

UCHWAŁA Nr 374/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 października 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 250

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu kandydaturę Małgorzaty Jolanty BURAS.

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu kandydatur:

- Marcina AFFELSKIEGO

- Kingi Moniki BADOWSKIEJ-ZYGMUNTOWICZ

- Magdaleny DUDEK

- Bogumiły DZIĘCIOŁO WSKIEJ

- Krzysztofa Dawida GIERSZEWSKIEGO

- Natalii Katarzyny GRAJEWSKIEJ-PAŁUBICKIEJ

- Joanny Magdaleny KRÓL

- Magdaleny Marii KUNTER-KWIATKOWSKIEJ

- Karoliny Doroty LUBIŃSKIEJ

- Piotra Przemysława MAROSZKA

- Michała MINKIEWICZA

- Edwarda Bronisława SOSZYŃSKIEGO

- Marty SZYMAŃSKIEJ-WŁODARCZYK

- Krzysztofa Marka SZWAKA

- Mikołaja Grzegorza TYBURCZEGO

- Beaty Łucji WILCZYŃSKIEJ-SŁOCIŃSKIEJ

- Igora Mateusza ZDUŃSKIEGO

- Joanny Marii ŻUROMSKIEJ

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie w zakresie kandydatur:

- Joanny Teresy BARTKOWSKIEJ

- Pawła BIZIAKA

- Anety KURDUBSKIEJ

- Doroty Klary WIESE-STEFANEK

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świeciu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 250 zgłoszone zostały dwadzieścia trzy wyżej wymienione kandydatury.

W dniu 13 października 2014 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Małgorzaty Jolanty Buras na wolne stanowisko sędziowskie.

Zespół wskazał, że Kandydatka w czasie swojej pracy zawodowej zdobyła odpowiednie doświadczenie zawodowe do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego. Jej wysokie kwalifikacje zawodowe potwierdzone zostały sporządzoną w sprawie wyróżniającą oceną kwalifikacyjną pracy kandydatki. W trakcie wykonywania powierzonych jej obowiązków wykazuje się wysokim poziomem wiedzy (wyróżniającym ją spośród innych ocenianych asystentów sędziów), dużą samodzielnością i bardzo dużym zaangażowaniem w wykonywaniu powierzonych zadań. Kandydatka ponadto jako jedyna uzyskała jednomyślne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Powyższe, w powiązaniu z uzyskaniem przez nią drugiego w kolejności poparcia na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy czyni jej kandydaturę najbardziej spełniającą przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa kryteria powołania na wolne stanowisko sędziowskie, wskazane w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, spośród wszystkich kandydatów uczestniczących w konkursie na wolne stanowisko sędziowskie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świeciu kandydatury Pani Małgorzaty Jolanty Buras, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jej kandydatura jest najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 13 października 2014 r.

Pani Małgorzata Jolanta Buras, urodzona 12 czerwca 1981 r. w Inowrocławiu, ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2005 r. z wynikiem dobrym. Aplikację sądową odbyła w okresie od 1 października 2005 r. do 30 września 2008 r. W dniach 1, 2 i 23 września 2008 r. przystąpiła do egzaminu sędziowskiego, który zdała z ogólną oceną dostateczną plus. Pani Małgorzata Buras ukończyła ponadto w 2006 r. Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie Prawa Pracy z wynikiem pozytywnym. Od dnia 29 grudnia 2008 r. do chwili obecnej jest zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy w III Wydziale Karnym.

Ocenę kwalifikacji na wolne stanowisko sędziowskie kandydatki oraz ocenę uzupełniającą sporządził sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Pan Wiesław Juchacz. Wizytator stwierdził w opinii uzupełniającej, że w pełni zachowują aktualność wnioski końcowe zawarte we wcześniej sporządzonych przez niego opiniach dotyczących konkursów na stanowiska sędziego: Sądu Rejonowego w Inowrocławiu (MP z 3 lipca 2013 r., poz. 554) i Sądu Rejonowego w Bydgoszczy (MP z 2 września 2013 r., poz. 692 oraz MP z 16 grudnia 2013 r., poz. 102). Sędzia wizytator powtórzył wyrażone poprzednio oceny. Stwierdził, że opiniowana w trakcie wykonywania powierzonych jej obowiązków wykazuje się wysokim poziomem wiedzy (wyróżniającym ją spośród innych asystentów), dużą samodzielnością i bardzo dużym zaangażowaniem w wykonywaniu powierzonych zadań. Wszystkie powierzone obowiązki wykonuje terminowo. Potrafi współpracować z sędziami jak i z pracownikami sekretariatów. Cechuje ją wysoka kultura osobista. Dysponuje bardzo dobrym przygotowaniem teoretycznym. Zdobytą wiedzę systematycznie aktualizuje. Na bieżąco zapoznaje się z poglądami doktryny jak również orzecznictwem i to zarówno Sądu Najwyższego jak i sądów apelacyjnych, a także okręgowych. Posiadaną wiedzę potrafi wykorzystywać w praktyce, umiejętnie dostosowywać do sporządzanych projektów uzasadnień. Jej "warsztat pracy" jest dobrze zorganizowany, ponieważ łączy własne doświadczenia z wnioskami wyprowadzonymi z obserwacji pracy sędziów z którymi współpracuje. Potrafi wypracować własny model pracy pozwalający zachować własne poglądy i jednocześnie je modyfikować wraz z uzyskiwanym doświadczeniem i zdobytą wiedzą. Z uwagi na duży zasób wiedzy jest w stanie logicznie uzasadniać projekty sporządzanych decyzji. Analizując pracę opiniowanej i na podstawie bezpośredniego kontaktu (wieloletniego) Sędzia wizytator stwierdził, że w zasadzie wszystko podporządkowała osiągnięciu zaplanowanego celu jakim jest stanowisko sędziego. Należy podkreślić, że jej zainteresowania prawem wykraczały poza obowiązki zawodowe, bowiem dodatkowo wspiera swą pracą wymiar sprawiedliwości wykonując funkcję kuratora społecznego. W ocenie sporządzającego opinie, wiedza i sztuka przekazywania argumentów, odpowiedzialność oraz sumienność pozwalają wyprowadzić jednoznaczny wniosek, że opiniowana jest w pełni przygotowana do powołania na stanowisko sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 8 września 2014 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Małgorzaty Buras na wolne stanowisko sędziowskie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dniu 9 września 2014 r. kandydatka uzyskała 43 głosy "za", 39 "przeciw", 1 "nieważny".

III

Po zapoznaniu się ze stanowiskiem i argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pani Małgorzaty Jolanty Buras za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świeciu.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Odpowiednie kwalifikacje zawodowe kandydatki do sprawowania urzędu sędziego potwierdzone zostały w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej. Kompetencje zawodowe Pani Małgorzaty Jolanty Buras uznano za stojące na bardzo wysokim poziomie. Posiadanie odpowiednich umiejętności zawodowych w powiązaniu z uzyskaniem, jako jedyna z kandydatów, jednomyślnego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz drugiego w kolejności poparcia na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy doprowadziło do uznania, że jest ona najlepszą spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko kandydatów. Kontrkandydat - pan Michał Minkiewicz - który uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy nie był brany pod uwagę w niniejszym postępowaniu z uwagi na to, że Krajowa Rada Sądownictwa Uchwałą nr 373/2014 z dnia 15 października 2014 r. postanowiła przedstawić pana Michała Minkiewicza Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, obwieszczone w Monitorze Polskim poz. 250 z 2014 r. Ponadto bardzo dobra kandydatka Pani Bogumiła Dzięciołowska została przedstawiona z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Grudziądzu, obwieszczone w Monitorze Polskim poz. 26 z 2014 r., Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Uchwałą nr 385/2014 z dnia 16 października 2014 r. Zgłoszona kandydatura Pani Małgorzaty Jolanty Buras w stopniu najwyższym wypełnia kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i jest najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie spośród kandydatów zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie. Pozostali kandydaci nie spełniali w tak wysokim stopniu sumy wszystkich kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu nominacyjnym, do których zgodnie z przytoczoną podstawą prawną należą przede wszystkim: uzyskane oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe oraz opinia kolegium właściwego sądu i ocena właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 października 2014 r. na kandydaturę:

- Marcina AFFELSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Kingi Moniki BADOWSKIEJ-ZYGMUNTOWICZ

oddano: 0 głosów "za", 9 "przeciw", 10 "wstrzymujących się",

- Małgorzaty Jolanty BURAS

oddano: 14 głosów "za", 1 "przeciw", 4 "wstrzymujące się",

- Magdaleny DUDEK

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Bogumiły DZIĘCIOŁO WSKIEJ

oddano: 2 głosów "za", 1 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Krzysztofa Dawida GIERSZEWSKIEGO

oddano: 1 głosów "za", 2 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Natalii Katarzyny GRAJEWSKIEJ-PAŁUBICKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Joanny Magdaleny KRÓL

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Magdaleny Marii KUNTER-KWIATKO WSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Karoliny Doroty LUBIŃSKIEJ

- oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Piotra Przemysława MAROSZKA

- oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 17 "wstrzymujących się",

- Michała MINKIEWICZA

oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 18 "wstrzymujących się", - Edwarda Bronisława SOSZYŃSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 5 "przeciw", 14 "wstrzymujących się", - Marty SZYMAŃSKIEJ-WŁODARCZYK

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 16 "wstrzymujących się",

- Krzysztofa Marka SZWAKA

oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Mikołaja Grzegorza TYBURCZEGO

oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 15 "wstrzymujących się", - Beaty Łucji WILCZYŃSKIEJ-SŁOCIŃSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 17 "wstrzymujących się", - Igora Mateusza ZDUŃSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 15 "wstrzymujących się"

- Joanny Marii ŻUROMSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 16 "wstrzymujących się".

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła jednogłośnie postępowanie z uwagi na cofnięcie zgłoszeń na wolne stanowiska sędziowskie w zakresie kandydatur:

- Joanny Teresy BARTKOWSKIEJ

- Pawła BIZIAKA

- Doroty Klary WIESE-STEFANEK

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła jednogłośnie postępowanie w zakresie kandydatury Anety KURDUBSKIEJ z uwagi na nominowanie kandydatki w dniu 7 października 2014 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego we Włocławku.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).