Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.10.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 października 2014 r.

UCHWAŁA Nr 362/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 października 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach kandydaturę Roberta Marcina FONFARY

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach kandydatur:

- Anny Aliny BARAN

- Wioletty BARAN

- Magdaleny BINKOWSKIEJ

- Iwony Doroty ŁUCAK

- Piotra Adama MASTERNAKA

- Agnieszki Krystyny MATURY-REK

- Justyny Katarzyny MOSUR-SOBAŚ

- Anny Izabeli OWCZAREK

- Ewy Małgorzaty POSŁOWSKIEJ

- Renaty ROSIAK-DOROZ

- Łukasza Tomasza STĘPNIA

- Anny Magdaleny SZYC

- Anny TKACZ-KOWALIK

- Izabelli Doroty TOMCZYK-KOPEĆ

- Agnieszki ZAJĄC

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kielcach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256 zgłoszonych zostało szesnaście wyżej wymienionych kandydatur.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 października 2014 r. na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kielcach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256, w jawnym głosowaniu, jednomyślnie przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana Roberta Marcina Fonfary na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach (4 głosy "za").

W ocenie Zespołu kandydat posiada duże doświadczenie zawodowe. Ponadto kandydat uzyskał ponadprzeciętną opinię sędziego wizytatora, z której wynika jego bardzo dobra znajomość przepisów prawa, samodzielność w zakresie podejmowania decyzji, staranność i brak przewlekłości w wykonywaniu obowiązków. Średnie miesięczne załatwienia Pana Roberta Marcina Fonfary były wyższe aniżeli średnie miesięczne załatwienia w wydziale. Kandydat stale podnosi swoje kwalifikacje, brał udział w licznych szkoleniach oraz był autorem lub współautorem kilku publikacji.

Zespól wziął również pod uwagę okoliczność, że Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach pozytywnie zaopiniowało jego kandydaturę. Ponadto kandydat uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego spośród wszystkich pozostałych kandydatów w trakcie głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach.

W ocenie Zespołu pozostali kontrkandydaci nie byli lepsi czy bardziej odpowiedni do powołania na stanowisko sędziego od rekomendowanego.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach Pana Roberta Marcina Fonfary, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację oraz uznając argumentację Zespołu członków Rady, że pozostali kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie spełniali w mniejszym stopniu brane łącznie, kryteria wyboru, jakimi są doświadczenie zawodowe, uzyskane oceny kwalifikacyjne i poparcie środowiska sędziowskiego. Uwzględniono przy tym warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem spośród wszystkich osób ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pan referendarz Robert Marcin Fonfara.

Pan Robert Marcin Fonfara urodził się 30 września 1981 r. Ukończy! wyższe studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z wynikiem bardzo dobrym uzyskując w dniu 6 czerwca 2005 r. tytuł magistra prawa.

W latach 2005-2008 odbył aplikację sędziowską w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach. W dniach 2, 4 i 18 września 2008 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym.

W okresie od 16 sierpnia 2006 r. do 14 listopada 2006 r. był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Kielcach na stanowisku asystenta sędziego. W okresie od 15 listopada 2006 r. do 30 września 2008 r, był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Kielcach jako etatowy aplikant sądowy. W okresie od 1 października 2008 r. do 14 września 2009 r. był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Kielcach na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 15 września 2009 r. Minister Sprawiedliwości mianował Pana Roberta Marcina Fonfarę referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kielcach. Obowiązki referendarza wykonuje w Wydziale X Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Kielcach.

Ocenę kwalifikacyjną kandydata sporządziła wizytator do spraw cywilnych sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach Maria Bała. Wskazała, że wyniki lustracji pracy kandydata przeprowadzonej pod kątem wydajności, terminowości i merytorycznego poziomu orzecznictwa uzasadniają bardzo dobrą ocenę jego pracy. Z opinii wynika, że średnie miesięczne załatwienia Pana Roberta Marcina Fonfary były wyższe aniżeli średnie miesięczne załatwienia w Wydziale. Uzasadnienia sporządzane przez Pana Roberta Fonfarę przedstawiają bardzo wysoki poziom, są pisane precyzyjnym i zrozumiałym językiem, często przywoływane jest adekwatne do danego stanu faktycznego orzecznictwo Sądu Najwyższego. W ocenie sędziego wizytatora, kandydat jest osobą sumienną, staranną i wykazuje samodzielność w zakresie podejmowania decyzji oraz posiada umiejętność logicznego myślenia.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach pozytywnie zaopiniowało jego kandydaturę 6 głosami ..za", przy braku głosów "przeciw" i jednym głosie "wstrzymującym się". W trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach w dniu 30 czerwca 2014 r. Pan Robert Marcin Fonfara uzyska! 49 głosów "za", 18 głosów "przeciw" przy 16 glosach "wstrzymujących się" i 3 głosach nieważnych.

Krajowa Rada Sądownictwa, mając, na uwadze pozytywną ocenę kwalifikacji Pana Roberta Marcina Fonfary sporządzoną przez sędziego wizytatora, ocenę bardzo dobrą ze studiów-' i bardzo dobrą z egzaminu sędziowskiego, duże doświadczenie zawodowe kandydata, który zanim został zatrudniony na stanowisku referendarza sądowego w dniu 15 września 2009 r., pracował również jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Kielcach w okresie od 16 sierpnia 2006 r. do 14 listopada 2006 r. oraz w okresie od 1 października 2008 r. do 14 września 2009 r.. uznała, że kandydatura ta jest najlepsza spośród zgłoszonych. Rada odnotowała również, że Pan Robert Marcin Fonfara jest autorem kilku publikacji prasowych, jak również brał udział w licznych szkoleniach. Ponadto Rada wzięła pod uwagę poparcie środowiska sędziowskiego dla kandydatury Pana Roberta Marcina Fonfary, tj. pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach oraz najwyższe spośród kontrkandydatów poparcie uzyskane podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie zostały przedstawione przez Radę Prezydentowi Rzeczypospolitej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach, nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, lepszymi kandydatami niż Pan Robert Marcin Fonfara. Te argumenty spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 października 2014 r. na kandydaturę:

- Roberta Marcina FONFARY oddano 16 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"

- Anny Aliny BARAN oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 13 głosów

"wstrzymujących się"

- Wioletty BARAN oddano 0 głosów "za", 6 głosów "przeciw". 10 głosów

"wstrzymujących się"

- Magdaleny BINKOWSKIEJ oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Iwony Doroty ŁUCAK oddano 0 głosów "za", 7 głosów "przeciw", 9 głosów "wstrzymujących się"

- Piotra Adama MASTERNAKA oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Agnieszki Krystyny MATURY-REK oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Justyny Katarzyny MOSUR-SOBAŚ oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Anny Izabeli OWCZAREK oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", 15 głosów "wstrzymujących się"

- Ewy Małgorzaty POSŁOWSKIEJ oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 12 głosów "wstrzymujących się"

- Renaty ROSIAK-DOROZ oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Łukasza Tomasza STĘPNIA oddano 0 głosów "za". 4 głosy "przeciw", 12 głosów "wstrzymujących się"

- Anny Magdaleny SZYC oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Anny TKACZ-KOWALIK oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 12 głosów "wstrzymujących się"

- Izabelli Doroty TOMCZYK-KOPEC oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", 11 głosów "wstrzymujących się"

- Agnieszki ZAJĄC oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

Mając powyższe na uwadze Krajowa Rada Sadownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).