Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 126.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.9.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 września 2014 r.

UCHWAŁA Nr 344/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 września 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 126

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach kandydaturę Artura ŻURAWIKA.

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach kandydatur:

- Tomasza Marcina DZIUKA

- Jerzego Andrzeja FELKOWSKIEGO

- Wiesława Pawła JAKUBCA

- Pawła Jacka KORNACKIEGO

- Doroty Anny KOZŁOWSKIEJ

- Beaty MACHCIŃSKIEJ

- Joanny Barbary NOWOK

- Joanny Katarzyny SŁOTY-WADAS

- Łukasza Stanisława STRZĘPKA

- Anety Zdzisławy WINCENCIAK-POŚPIECH

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie w zakresie kandydatur:

- Agaty Teresy ĆWIK-BUREJ

- Pawła Jacka KORNACKIEGO

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 126 zgłoszonych zostało dwanaście wyżej wymienionych kandydatur.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył, w dniach 28 lipca i 2 września 2014 r., posiedzenia w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne, wskazane wyżej, stanowisko sędziowskie. Zespół w jawnym głosowaniu przyjął w dniu 2 września 2014 r. jednogłośnie stanowisko w przedmiocie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana Artura Żurawika na wolne stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 126.

Zespół wskazał na otrzymanie przez Kandydata wyróżniającej oceny jego predyspozycji do wykonywania zawodu sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wielość osiągnięć naukowych oraz uzyskanie jednogłośnej bardzo dobrej oceny Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Uczyniło to jego kandydaturę najbardziej odpowiednią do powołania na wolne stanowisko sędziowskie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach kandydatury Pana Artura Żurawika, uznając, że jest ona najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego określone w art. 6 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 2 września 2014 r.

Pan Artur Żurawik, urodzony 10 listopada 1974 r. w Jaworznie, ukończył w 2000 r. wyższe studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył, w dniach 2, 3 i 29 kwietnia 2003 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego uchwałą z dnia 22 maja 2006 r. nadała Kandydatowi stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie Prawa. Pan Artur Żurawik powołany został na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 czerwca 2007 r. Wcześniej od 1 lipca 2003 r. pracował jako asesor sądowy, któremu powierzono pełnienie obowiązków sędziowskich w sądzie Rejonowym w Katowicach, a następnie, po jego utworzeniu, w Sądzie Rejonowym w Siemianowicach Śląskich. Jak wynika z akt osobowych, a także dokumentów dołączonych do zgłoszenia, działanie administracji publicznej mieści się w zakresie jego zainteresowań naukowych w ramach działalności badawczej, naukowej i dydaktycznej prowadzonej w Katedrze Prawa Publicznego Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Posiadając stopień naukowy doktora i będąc zatrudniony w charakterze adiunkta w tym Uniwersytecie jest autorem prac naukowych wiążących się z prawem administracyjnym, jak monografia "Interes publiczny w prawie gospodarczym" (Wyd. C.H. Beck Warszawa 2013), a także jednym z autorów w tomie 8A i 8B Systemu prawa administracyjnego Publiczne prawo gospodarcze. Jest również autorem kilkunastu artykułów z zakresu publicznego prawa gospodarczego. Był organizatorem konferencji naukowych z tego zakresu. Działalność naukowa Kandydata, obejmująca wyżej wymienione osiągnięcia, jak także rozpoczęte aktualnie postępowanie habilitacyjne wskazują, że wyróżnia się on wiedzą w tej dziedzinie prawa i tym samym pozostąje spełniona przesłanka z art. 6 § 1 pkt 6 ustawy - Prawo o ustroju sądów administracyjnych oraz zachodzi możliwość przedstawienia kandydata z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie mimo krótszego, niż określony w art. 6 § 1 pkt 7 tejże ustawy, okresu pozostawania na stanowisku sędziego na podstawie art. 6 § 3 cytowanej ustawy.

Ocenę kwalifikacji Kandydata sporządził sędzia wizytator sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku Prof. dr hab. Ryszard Mikosz. Wyraził on pogląd, że Pan Artur Żurawik spełnia wszystkie wymagania adresowane do kandydatów na sędziów wojewódzkich sądów administracyjnych, które określone zostały w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych. Jedyna wątpliwość w tym zakresie dotyczy czasu pozostawania na stanowisku sędziowskim. Przedłożona przez Kandydata monografia wskazuje, że spełnia on warunek wynikający z art. 6 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych w postaci wyróżniania się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Ocenę tę potwierdzają także jego wcześniejsze publikacje.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 12 czerwca 2014 r. poparło jednomyślnie kandydaturę Pana Artura Żurawika z oceną bardzo dobrą oraz opowiedziało się za skróceniem w stosunku do Kandydata wymaganego 8 letniego okresu pracy na stanowisku sędziego na 7 letni.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w dniu 12 czerwca 2014 r. Kandydat uzyskał 9 głosów "za", 25 "przeciw". Oddano jeden głos nieważny.

III

Po przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów oraz stanowiska wyrażonego przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa Rada uznała kandydaturę Pana Artura Żurawika za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

Kandydatura Pana Artura Żurawika wyróżnia się na tle pozostałych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów. Posiadł on wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na samodzielnym stanowisku orzeczniczym, początkowo jako asesor sądowy od 2003 r., a następnie jako sędzia sądu rejonowego od 2007 r. Jego wysokie kwalifikacje zawodowe potwierdzone sporządzoną w sprawie oceną kwalifikacyjną oraz fakt, że prowadzi on szeroką działalność badawczą naukową i dydaktyczną w Katedrze Prawa Publicznego Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie doprowadziły do uznania, że do jego kandydatury zastosowanie znaleźć może norma art. 6 § 3 ustawy - Prawo o ustroju sądów administracyjnych. Dorobek dr Artura Żurawika jest na tyle poważny, że wszczęte zostało postępowanie zmierzające do nadania mu stopnia doktora habilitowanego. Obejmuje on ponad 20 pozycji wśród których szczególne miejsce zajmuje będąca rozprawą habilitacyjną monografia pt. "Interes publiczny w prawie gospodarczym". Aktualnie zaawansowane jest postępowanie o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego - w dniu 4 lipca 2014 r. na stronie internetowej www.uj.edu.pl zamieszczony został autoreferat dr Artura Żurawika. Powyższe wraz z uzyskaniem przez kandydata bardzo dobrej oceny na Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach czyni jego kandydaturę najbardziej odpowiednią spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie.

Kontrkandydat, Pan Tomasz Marcin Dziuk, który uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (22 głosy "za", 13 "przeciw"), spośród wszystkich kandydatów biorących udział w konkursie, jest również dobrym kandydatem do przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie. Zdobył także doświadczenie w pracy w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, początkowo na stanowisku pozaetatowego członka, od 14 sierpnia 2008 r., następnie etatowego członka tego organu, od 15 kwietnia 2009 r. Posiada mniejszy dorobek naukowy od wybranego kandydata - ukończył studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego i jest w trakcie przygotowywania rozprawy doktorskiej. Względy te zadecydowały o wyborze kandydatury Pana Artura Żurawika, jako bardziej wypełniającej przesłankę z art. 6 § 1 pkt 6 ustawy - Prawo o ustroju sądów administracyjnych - wyróżniania się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 września 2014 r. na kandydaturę:

- Tomasza Marcina DZIUKA

oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 14 "wstrzymujących się",

- Jerzego Andrzeja FELKOWSKIEGO oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 14 "wstrzymujących się", - Wiesława Pawła JAKUBCA

oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 14 "wstrzymujących się",

- Doroty Anny KOZŁOWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Beaty MACHCIŃSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Joanny Barbary NOWOK

oddano: 0 głosów "za", 5 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Joanny Katarzyny SŁOTY-WADAS

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Łukasza Stanisława STRZĘPKA

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Anety Zdzisławy WINCENCIAK-POŚPIECH

oddano: 0 głosów "za", 5 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Artura ŻURA WIKA

oddano: 17 głosów "za", 0 "przeciw", 1 "wstrzymujący się".

Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie (18 głosów "za") umorzyła postępowanie w zakresie zgłoszonych kandydatur: Agaty Teresy ĆWIK-BUREJ oraz Pawła Jacka KORNACKIEGO z uwagi na cofnięcie zgłoszeń na wolne stanowisko sędziowskie przez tych kandydatów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192).