Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Braniewie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.9.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 września 2014 r.

UCHWAŁA Nr 330/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 września 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Braniewie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Braniewie kandydaturę Pani Magdaleny Marii MISIAK.

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Braniewie kandydatur:

- Małgorzaty ADAMEK

- Magdaleny GAJEWSKIEJ

- Agnieszki Katarzyny KRYSZTOFIAK

- Bartosza Marka KULESZY

- Anny Honoraty KWOCZEK-WADECKIEJ

- Izabeli MAŃKO

- Łukasza PIOTROWICZA

- Elizy SZELĄGOWSKIEJ-KUŚNIEWSKIEJ

- Anny SZELUGI-SKŁODOWSKIEJ

- Anny Marii TROCKIEJ

- Marcina WRÓBLA

- Michała Dawida WRÓBLEWSKIEGO

- Katarzyny WYCKIEJ

- Cezarego WYDRY

- Joanny Marii ŻUROMSKIEJ

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Braniewie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210 zgłoszonych zostało szesnaście wyżej wymienionych kandydatur.

W dniu 1 września 2014 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Braniewie. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 1 września 2014 r. stanowisko w przedmiocie przedstawienia Krajowej Radzie Sądownictwa listy rekomendowanych kandydatów na wolne stanowisko sędziego umieszczając na pierwszym miejscu kandydaturę Pani Magdaleny Marii Misiak, a na drugim Pani Agnieszki Katarzyny Krzysztofiak.

Odnośnie kandydatury Pani Magdaleny Marii Misiak Zespół wskazał, że osiągnięcia i predyspozycje zawodowe Kandydatki zostały ocenione jako bardzo dobre w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej. Posiada ona wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy ze stosowaniem prawa, w tym ponad dziesięcioletnie na stanowisku referendarza sądowego. Uzyskała ponadto pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu oraz najwyższe ze wszystkich kandydatów poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu. Wskazane względy uczyniły kandydaturę Pani Magdaleny Marii Misiak najbardziej odpowiednią ze wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie osób.

Odnośnie kandydatury Pani Agnieszki Katarzyny Krzysztofiak Zespół wskazał, że Kandydatka posiadła różnorodne doświadczenie zawodowe i wiedzę umożliwiające wykonywanie zawodu sędziego sądu rejonowego. Uzyskała wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku asystenta sędziego. Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu pozytywnie zaopiniowało jej kandydaturę na wolne stanowisko sędziowskie. Otrzymanie wyróżniającej oceny kwalifikacyjnej oraz fakt, że kandydatka posiadła zróżnicowane i wieloletnie doświadczenie w pracy związanej ze stosowaniem prawa czyni z jej kandydatury drugą pod względem odpowiedniości do powołania na wolne stanowisko sędziowskie za kandydaturą Pani Magdaleny Marii Misiak.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Braniewie kandydatury Pani Magdaleny Marii Misiak, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jej kandydatura jest najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 1 września 2014 r.

Pani Magdalena Maria Misiak urodziła się 22 lipca 1976 r. w Elblągu. W maju 2000 r. ukończyła z wynikiem dobrym studia wyższe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskując tytuł naukowy magistra. W okresie od 1 października 2000 r. do 31 marca 2003 r. odbyła aplikację w okręgu Sądu Okręgowego w Elblągu (od 1 kwietnia 2001 roku jako etatowy aplikant sądowy). Obowiązki wykonywała w Sądzie Rejonowym w Braniewie. W dniach 1, 2 i 16 kwietnia 2003 r. zdała z wynikiem ogólnym dostatecznym egzamin sędziowski. W okresie od 5 stycznia 2004 r. do 30 kwietnia 2004 r. Pani Magdalena Misiak była zatrudniona w Urzędzie Miasta Braniewa na stanowisku inspektora do spraw prawnych. Stosunek pracy ustał za porozumieniem stron. W dniu 5 maja 2004 r. Minister Sprawiedliwości mianował Kandydatkę referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Braniewie. Z dniem 21 stycznia 2013 r. powierzono jej funkcję Przewodniczącej V Wydziału Ksiąg Wieczystych w tym Sądzie.

Ocenę kwalifikacji na wolne stanowisko sędziowskie kandydatki sporządził sędzia sądu okręgowego Arkadiusz Kuta. Wyraził on pogląd, że biorąc pod uwagę należyty poziom orzecznictwa, a także bardzo dobre pod względem ilościowym wyniki pracy oraz doświadczenie zawodowe opiniowanej kwalifikuje się ona do powołania na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Braniewie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2014 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Magdaleny Misiak na wolne stanowisko sędziowskie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu w dniu 27 czerwca 2014 r. Kandydatka uzyskała 40 głosów "za", 7 "przeciw". Oddano jeden głos nieważny.

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pani Magdaleny Marii Misiak za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Braniewie.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Pani Magdalena Maria Misiak posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku referendarza sądowego. Wysokie predyspozycje zawodowe kandydatki zostały potwierdzone w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej. Podkreślono wysoką sprawność kandydatki oraz wysoką stabilność jej orzecznictwa. Posiadanie przez Panią Magdalenę Marię Misiak odpowiednich kwalifikacji do pracy na stanowisku sędziego w powiązaniu z uzyskaniem przez nią najwyższego poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie osób czyni jej kandydaturę najbardziej wypełniającą kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i tym samym najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

Wskazana przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na drugim miejscu listy rekomendacyjnej kandydatka - Pani Agnieszka Katarzyna Krzysztofiak - jest również bardzo dobrym kandydatem na wolne stanowisko sędziowskie. Posiada ona jednak krótsze doświadczenie zawodowe w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa w sądownictwie powszechnym - od 10 kwietnia 2007 r. wykonuje obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, w tym od 8 września 2009 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie zdobyła również doświadczenia w pracy na samodzielnym stanowisku orzeczniczym, tak jak wybrana przez Krajową Radę Sądownictwa Pani referendarz Magdalena Maria Misiak.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 września 2014 r. na kandydaturę:

- Małgorzaty ADAMEK

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 14 "wstrzymujących się",

- Magdaleny GAJEWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Agnieszki Katarzyny KRYSZTOFIAK

oddano: 1 głos "za", 2 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Bartosza Marka KULESZY

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Anny Honoraty KWOCZEK-WADECKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Izabeli MAŃKO

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Magdaleny Marii MISIAK

oddano: 12 głosów "za", 0 "przeciw", 2 "wstrzymujących się",

- Łukasza PIOTROWICZA

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Elizy SZELĄGOWSKIEJ-KUŚNIEWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Anny SZELUGI-SKŁODOWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Anny Marii TROCKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Marcina WRÓBLA

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Michała Dawida WRÓBLEWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Katarzyny WYCKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Cezarego WYDRY

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Joanny Marii ŻUROMSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).