Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.7.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 lipca 2014 r.

UCHWAŁA Nr 317/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 lipca 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku kandydaturę Pana sędziego Mariusza Waldemara KRÓLIKOWSKIEGO.
II. Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:

1. umorzyć postępowanie z wniosku Pani sędzi Elżbiety Marii PĘCHERZEWSKIEJ o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z dnia 18 marca 2014 r., poz. 210, zgłosiło się dwóch powyżej wymienionych kandydatów.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył w dniu 28 lipca 2014 r. posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa po przeprowadzeniu narady ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Uwzględniając ustawowe kryteria, jednogłośnie (4 głosami "za") przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pana sędziego Mariusza Waldemara Królikowskiego.

Zespół wziął pod uwagę, że Pan sędzia Mariusz Waldemar Królikowski uzyskał ocenę dobrą zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego. W listopadzie 1995 r. Kandydat został mianowany asesorem sądowym w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Ciechanowie, w którym od grudnia 1996 r. pełnił obowiązki Kierownika Sekcji Wykonawczej. We wrześniu 1997 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ciechanowie. Od marca 2004 r. orzekał jako sędzia Sądu Rejonowego w Mławie, w tym w okresie od maja 2010 r. do czerwca 2012 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Żurominie. Od lipca 2012 r. do czerwca 2014 r. Pan sędzia był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Płocku, w którym od dnia 1 lipca 2014 r. jest delegowany na czas nieokreślony. Pan sędzia uzyskał pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz zdecydowane poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej (59 głosów "za", 5 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" - 1 głos "nieważny"). Kandydat otrzymał również bardzo dobrą opinię o swojej pracy, w której podkreślono Jego wysokie kwalifikacje zawodowe.

W dniu 30 lipca 2014 r. Rada wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i podzielając stanowisko Zespołu uznała, że Pan sędzia Mariusz Waldemar Królikowski zostanie przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pana sędziego Mariusza Waldemara Królikowskiego, posiadane doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z opinii na temat Jego pracy, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem Jego kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku.

Pan Mariusz Waldemar Królikowski urodził się w dniu 5 maja 1969 r. w Ciechanowie. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 1995 r., złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W dniu 15 listopada 1995 r. Kandydat został mianowany asesorem sądowym w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Ciechanowie, w którym od dnia 1 grudnia 1996 r. pełnił obowiązki Kierownika Sekcji Wykonawczej. W dniu 30 września 1997 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ciechanowie. Od dnia 15 marca 2004 r. orzekał jako sędzia Sądu Rejonowego w Mławie, w tym w okresie od dnia 11 maja 2010 r. do dnia 30 czerwca 2012 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Żurominie. Od dnia 1 lipca 2012 r. do dnia 30 czerwca 2014 r. Pan sędzia był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Płocku, w którym od dnia 1 lipca 2014 r. jest delegowany na czas nieokreślony.

Ocenę kwalifikacyjną Kandydata sporządziła sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Płocku Pani Iwona Olenderek, która wyraziła pogląd, że Opiniowany jest bardzo doświadczonym sędzią, o dużej intuicji, charakteryzującym się równocześnie takimi przymiotami jak pracowitość, sumienność oraz wysoką kulturą osobistą. Podniosła, że Kandydat w swojej dotychczasowej pracy orzeczniczej w Sądzie Rejonowym w Mławie osiągnął dobre i bardzo dobre wyniki w postępowaniu odwoławczym i wszystkich pozostałych analizowanych płaszczyznach pracy orzeczniczej. Pan sędzia cieszy się znakomitą opinią wśród sędziów. Swoim zachowaniem nie dał podstaw do kwestionowania Jego kultury osobistej i związanego z nią sposobu wykonywania czynności sędziowskich. Pani sędzia wizytator stwierdziła, że Pan sędzia Mariusz Waldemar Królikowski swoją dotychczasową wieloletnią pracą w Sądzie Rejonowym w Mławie, a od lipca 2012 r. orzekając w ramach delegacji w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Płocku wykazał, że jak najbardziej zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 16 czerwca 2014 r. jednomyślnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana sędziego Mariusza Waldemara Królikowskiego na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 23 czerwca 2014 r. Kandydat uzyskał: 59 głosów "za" oraz 5 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" - 1 głos "nieważny". W Zgromadzeniu uczestniczyło 70 sędziów na 121 uprawnionych do głosowania. Wydano 66 kart do głosowania i tyle głosów oddano ogółem.

Każde postępowanie nominacyjne stawia szczególne wymagania kandydatom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W postępowaniu konkursowym przed Radą stosowane są jednakowe wobec wszystkich kandydatów kryteria i procedury. Rada dokonując rozpoznania i oceny każdej ze zgłoszonych kandydatur ma na uwadze także przymioty wymagane do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa przy wyborze kandydatury Pana sędziego Mariusza Waldemara Królikowskiego na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku miała na uwadze przymioty wskazane w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej dotyczącej pracy Kandydata. Pan sędzia Mariusz Waldemar Królikowski posiada obszerną i pogłębioną wiedzę merytoryczną predysponującą do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, a ponadto otrzymał zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego.

Pani sędzia Elżbieta Maria Pęcherzewska cofnęła zgłoszenie swojej kandydatury. Uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 6 maja 2014 r" Nr 170/2014, Kandydatka została pozytywnie zaopiniowana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku. Tym samym dalsze postępowanie wszczęte w następstwie złożenia Jej wniosku stało się bezprzedmiotowe.

Przedstawione powyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 lipca 2014 r. na kandydaturę Pana Mariusza Waldemara Królikowskiego oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Jego kandydaturze jednogłośnego poparcia, a postępowanie wywołane zgłoszeniem Pani Elżbiety Marii Pęcherzewskiej 17 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", zostało umorzone (art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa).

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).