Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.7.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 lipca 2014 r.

UCHWAŁA Nr 294/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 29 lipca 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku kandydaturę Pani referendarz Moniki DZIUB-SZULIŃSKIEJ.

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku kandydatur: Pani asystent sędziego Moniki Albiny ADAMKOWSKIEJ, Pana adwokata Rafała AMBROZIAKA, Pani referendarz Marty Anny IZMAJŁOWICZ-GÓRALSKIEJ, Pani asystent sędziego Joanny Ewy KOZANECKIEJ, Pani referendarz Haliny KOZIK-KUŚMIREK, Pana asystenta sędziego Tomasza MORYCZA, Pani asystent sędziego Moniki OSTROWSKIEJ, Pana asystenta sędziego Dariusza Piotra ROGALI, Pani asystent sędziego Moniki Małgorzaty ŚLADOWSKIEJ, Pani asystent sędziego Jolanty WODZIŃSKIEJ -FLAKIEWICZ oraz Pani asystent sędziego Joanny Marii ŻUROMSKIEJ.

II. Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:

1. umorzyć postępowanie z wniosku Pana Jędrzeja DESSOULAVY-ŚLIWIŃSKIEGO o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z dnia 18 marca 2014 r., poz. 210, zgłosiło się trzynastu powyżej wymienionych kandydatów.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył w dniu 28 lipca 2014 r. posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Płocku.

W posiedzeniu Zespołu uczestniczył Pan mec. Ziemisław Gintowt, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata, który stwierdził, że ma świadomość, że kandydatura Pana adwokata Rafała Ambroziaka nie wytrzymuje konfrontacji z pozostałymi kandydatami. Podkreślił, że popiera tę kandydaturę, ale bez wyraźnego przekonania.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa po przeprowadzeniu narady ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Uwzględniając ustawowe kryteria, jednogłośnie (4 głosami "za") przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani referendarz Moniki Dziub-Szulińskiej.

Zespół wziął pod uwagę, że Pani Monika Dziub-Szulińska ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobry oraz zdała egzamin sędziowski z oceną plus dobry. Od dnia 10 kwietnia 2006 r. do chwili obecnej pracuje w Sądzie Rejonowym w Płocku, w tym do 2010 r. jako asystent sędziego w Wydziale Karnym, a od marca 2010 r. w charakterze referendarza sądowego w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Pani referendarz uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku oraz zdecydowanie najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku (50 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" - suma uzyskanych punktów poparcia 264). Kandydatka posiada również bardzo dobrą opinię o swojej pracy, w której podkreślono Jej wysoki poziom merytoryczny wynikający z gruntownej i wszechstronnej znajomości prawa oraz znakomitą organizację pracy.

W dniu 29 lipca 2014 r. Rada wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i podzielając stanowisko Zespołu uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszą kandydatką jest Pani referendarz Monika Dziub-Szulińska, która zostanie przedstawiona

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani referendarz Moniki Dziub-Szulińskiej, posiadane doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z opinii na temat Jej pracy, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem Jej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Płocku.

Pani Monika Dziub-Szulińska urodziła się w dniu 19 października 1980 r. w Płocku. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2008 r., złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Od dnia 10 kwietnia 2006 r. do chwili obecnej Kandydatka pracuje w Sądzie Rejonowym w Płocku, w tym do 2010 r. jako asystent sędziego w II Wydziale Karnym, a od dnia 1 marca 2010 r. w charakterze referendarza sądowego w Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Ocenę kwalifikacyjną Kandydatki sporządziła SSO Barbara Kamińska - wizytator ds. wieczystoksięgowych, która podniosła, że treść uzasadnień orzeczeń sporządzonych przez Opiniowaną świadczy o dużej wnikliwości oraz znajomości przepisów i literatury prawniczej. O wysokiej jakości orzecznictwa i sprawności postępowania świadczą również wyniki statystyczne. Sędzia wizytator podkreśliła zaangażowanie oraz łatwość podejmowania decyzji u Pani referendarz. W Jej ocenie Opiniowana prezentuje wysoki poziom merytoryczny wynikający z gruntownej i wszechstronnej znajomości prawa, wykazuje dużą dyscyplinę i znakomitą organizację pracy, których efektem jest sprawność postępowania. Sędzia wizytator stwierdziła, że kwalifikacje merytoryczne Pani referendarz Moniki Dziub -Szulińskiej oraz Jej osobiste przymioty predestynują Ją do wykonywania zawodu sędziego, w związku z czym zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku na posiedzeniu w dniu 16 czerwca 2014 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani referendarz Moniki Dziub-Szulińskiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Płocku.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku w dniu 16 czerwca 2014 r. Kandydatka uzyskała: 50 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 4 głosach "wstrzymujących się" - suma uzyskanych punktów poparcia 264. Na ogólną liczbę 87 członków w Zgromadzeniu udział wzięły 54 osoby.

Każde postępowanie nominacyjne stawia szczególne wymagania kandydatom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. W postępowaniu konkursowym przed Radą stosowane sąjednakowe wobec wszystkich kandydatów kryteria i procedury. Rada dokonując rozpoznania i oceny każdej ze zgłoszonych kandydatur ma na uwadze także przymioty wymagane do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.

Przy uwzględnieniu oceny całościowej wynikającej z łącznego zastosowania ustawowych kryteriów rozpatrzonych przez Krajową Radę Sądownictwa, w przedmiotowym postępowaniu nominacyjnym, na wyróżnienie zasługuje kandydatura Pani referendarz Moniki Dziub-Szulińskiej. Rada dokonując takiego wyboru miała na uwadze przymioty wskazane w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej dotyczącej pracy Kandydatki. Pani referendarz posiada obszerną i pogłębioną wiedzę merytoryczną predysponującą do objęcia stanowiska sędziego. Posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, a ponadto otrzymała zdecydowanie najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Pan Jędrzej Dessoulavy-Śliwiński cofnął zgłoszenie swojej kandydatury. Tym samym dalsze postępowanie wszczęte w następstwie złożenia Jego wniosku stało się bezprzedmiotowe.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci ubiegający się o stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Płocku w osobach: Pani asystent sędziego Moniki Albiny ADAMKOWSKIEJ, Pana adwokata Rafała AMBROZIAKA, Pani referendarz Marty Anny IZMAJŁOWICZ-GÓRALSKIEJ, Pani asystent sędziego Joanny Ewy KOZANECKIEJ, Pani referendarz Haliny KOZIK-KUŚMIREK, Pana asystenta sędziego Tomasza MORYCZA, Pani asystent sędziego Moniki OSTROWSKIEJ, Pana asystenta sędziego Dariusza Piotra ROGALI, Pani asystent sędziego Moniki Małgorzaty ŚLADOWSKIEJ, Pani asystent sędziego Jolanty WODZIŃSKIEJ-FLAKIEWICZ oraz Pani asystent sędziego Joanny Marii ŻUROMSKIEJ spełniają kryteria ustawowe powołania na urząd sędziego i prezentują odpowiedni poziom merytoryczny. Jednakże ogólne oceny kwalifikacji tych osób nie są tak wyróżniające, jak przytoczone oceny kwalifikacji Pani referendarz Moniki Dziub-Szulińskiej.

Przedstawione powyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 29 lipca 2014 r. na kandydaturę:

- Pani Moniki Dziub-Szulińskiej oddano 21 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" oraz nie oddano głosów "wstrzymujących się", udzielając Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani Moniki Albiny Adamkowskiej nie oddano głosów "za", oddano 4 głosy "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Rafała Ambroziaka nie oddano głosów "za", oddano 5 głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Marty Anny Izmajłowicz-Góralskiej nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 19 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanny Ewy Kozaneckiej nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 20 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Haliny Kozik-Kuśmirek nie oddano głosów "za", oddano 4 głosy "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Mory cza nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 19 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Ostrowskiej nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Dariusza Piotra Rogali nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

- Pani Moniki Małgorzaty Śladowskiej nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 19 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Jolanty Wodzińskiej-Flakiewicz nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanny Marii Żuromskiej nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 20 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Postępowanie wywołane zgłoszeniem Pana Jędrzeja Dessoulavy-Śliwińskiego 21 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", zostało umorzone (art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa).

Mając powyższe na uwadze. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).