Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 829.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.7.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 lipca 2014 r.

UCHWAŁA Nr 291/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 lipca 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 829

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie kandydaturę Renaty BUKOWIECKIEJ-KLECZAJ - sędziego sądu okręgowego.

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie kandydatur:

- Zbigniewa CIECHANOWICZA

- Kingi Luizy FLAGI-GIERUSZYŃSKIEJ

- Sławomira KRAJEWSKIEGO

- Elżbiety ROJOWSKIEJ

- Roberta Dariusza SKIBIŃSKIEGO

- Bolesława STACHURY

- Andrzeja Dariusza STASIUKA

- Joanny SZYJEWSKIEJ-BAGIŃSKIEJ

- Krzysztofa Zbigniewa SZYDŁOWSKIEGO

- Bożeny Józefy WÓJCIAK

- Macieja Krzysztofa WĘGIELSKIEGO

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie w zakresie kandydatur:

- Agnieszki Joanny TARASIUK-TKACZUK

- Jolanty Ewy WYSZYŃSKIEJ

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 829 zgłoszonych zostało czternaście wyżej wymienionych kandydatur.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył, w dniu 8 lipca 2014 r., posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne, wskazane wyżej, stanowisko sędziowskie. Zespół w jawnym głosowaniu przyjął jednogłośnie stanowisko w przedmiocie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatur Pani Renaty Bukowieckiej-Kleczaj oraz Pana Bolesława Stachury na wolne stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 829.

Zespół wskazał, że oboje kandydaci na wolne stanowisko sędziowskie wyróżniają się wysokim poziomem wiedzy prawniczej oraz wieloletnim doświadczeniem zawodowym, co zostało potwierdzone sporządzonymi w sprawie ocenami kwalifikacyjnymi. Kwalifikacje zawodowe kandydatów zostały ocenione jak bardzo dobre. Uzyskali oni ponadto najwyższe wyniki na Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie oraz Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Pozostali kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie wypełniają w mniejszym stopniu łącznie brane pod uwagę kryteria określone w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Uzyskane przez Panią Renatę Bukowiecką-KIeczaj i Pana Bolesława Stachurę oceny kwalifikacyjne oraz poparcie środowiska sędziowskiego w powiązaniu ze zdobytym przez nich doświadczeniem zawodowym czynią ich kandydatury najbardziej odpowiednimi do przedstawienia na wolne stanowisko sędziowskie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie kandydatury Pani Renaty Bukowieckiej-Kleczaj, uznając, że jej kandydatura jest najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego określone w art. 6 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 8 lipca 2014 r.

Pani Renata Bukowiecka-Kleczaj, urodzona w dniu 28 sierpnia 1966 r. w Szczecinie, studia wyższe ukończyła w roku 1990 na Uniwersytecie Szczecińskim w Szczecinie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra administracji, zaś w roku 1992 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie uzupełniające studia prawnicze-zaoczne z wynikiem dobrym uzyskując tytuł magistra prawa. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła, w dniach 2, 3 i 17 września 1996 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 listopada 1996 r. mianowana została asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinie, a obowiązki służbowe wypełniała w VI Wydziale Karnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 września 1998 r. powołana została na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie, gdzie orzekała kolejno w: Wydziale Karnym, Wydziale Cywilno-Kamym oraz Grodzkim-Wykroczeniowym. Z dniem 17 października 2001 r. została powołana na stanowisko Przewodniczącej Wydziału Grodzkiego-Wykroczeniowego tego Sądu. W latach 2004-2005 była wielokrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie do orzekania w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, a w okresie od 1 września 2005 r. do 28 lutego 2007 r. przebywała na delegacjach stałych Ministra Sprawiedliwości do orzekania w tym Sądzie. Kandydatka początkowo orzekała w IV Wydziale Kamym-Odwoławczym, a od

1 września 2006 r. w VII Wydziale Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2006 r. powołana została na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. W okresie od 12 czerwca 2007 r. do 31 lipca 2009 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Kandydatka wykonuje obecnie czynności orzecznicze w VI Wydziale Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Ocenę kwalifikacji Kandydatki sporządziła wizytator w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie sędzia Marzena Kowalewska. W jej ocenie, dotychczasowa praca Pani sędziego Renaty Bukowieckiej-Kleczaj świadczy o jej bardzo dobrym przygotowaniu do wykonywania obowiązków służbowych. Pracę Kandydatki cechuje: dobra efektywność orzekania, bardzo dobra terminowość sporządzania uzasadnień, bardzo dobre wskaźniki stabilności orzecznictwa, bardzo dobry poziom sporządzanych zarządzeń, orzeczeń i ich uzasadnień, prawidłowa praktyka w stosowaniu przepisów prawa procesowego, sprzyjająca urzeczywistnieniu postulatu sprawności postępowania. Sporadyczne i odosobnione uchybienia nie mogą być w żaden sposób traktowane jako dyskwalifikujące Opiniowaną. Nie budzi żadnych zastrzeżeń kultura urzędowania Kandydatki. Pozytywną pisemną opinię o Kandydatce wyraził Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie. Mając na uwadze całokształt okoliczności, a nadto fakt wieloletniego doświadczenia kandydatki w wykonywaniu zawodu sędziego. Pani wizytator stwierdziła, że Pani sędzia Renata Bukowiecka-Klecząj jest właściwie przygotowanym i wartościowym Kandydatem do wykonywania obowiązków orzeczniczych w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 12 maja 2014 r. poparło jednomyślnie kandydaturę Pani Renaty Bukowieckiej-Kleczaj 5 głosami "za" z mocą poparcia 27 punktów.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie w dniu 23 maja 2014 r. Kandydatka uzyskała 15 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "nieważne" z mocą poparcia 86 punktów. III

Po przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów oraz stanowiska wyrażonego przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa Rada uznała kandydaturę Pani Renaty Bukowieckiej-Kleczaj za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie.

Kandydatka posiada zarówno odpowiednie przygotowanie zawodowe do sprawowania urzędu sędziego, potwierdzone bardzo dobrą oceną kwalifikacyjną pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego, jak i uzyskała najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego na Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie oraz drugie w kolejności poparcie środowiska sędziowskiego na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko kandydatów. Posiadła doświadczenie w orzekaniu zarówno w sprawach pierwszo-, jak i drugoinstancyjnych. Pracę orzeczniczą wykonywała w pionie karnym i cywilnym sądownictwa powszechnego. Dobra efektywność orzekania, bardzo dobra terminowość sporządzania uzasadnień, bardzo dobre wskaźniki stabilności orzecznictwa, bardzo dobry poziom sporządzanych zarządzeń, orzeczeń i ich uzasadnień, prawidłowa praktyka w stosowaniu przepisów prawa procesowego cechujące pracę kandydatki w powiązaniu z uzyskaniem bardzo wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego dają rękojmię prawidłowego wykonywania przez Panią Renatę Bukowiecką-Kleczaj obowiązków sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego i stawiają na pierwszej pozycji spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 lipca 2014 r. na kandydaturę:

- Renaty BUKOWIECKIEJ-KLECZAJ

oddano: 12 głosów "za", 0 "przeciw", 1 "wstrzymujących się",

- Zbigniewa CIECHANOWICZA

oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 9 "wstrzymujących się", - Kingi Luizy FLAGI-GIERUSZYŃSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Sławomira KRAJEWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Elżbiety ROJO WSKIEJ oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 7 "wstrzymujących się", - Roberta Dariusza SKIBIŃSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 7 "przeciw", 6 "wstrzymujących się", - Bolesława STACHURY

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Andrzeja Dariusza STASIUKA

oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Joanny SZYJEWSKIEJ-BAGIŃSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Krzysztofa Zbigniewa SZYDŁOWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Bożeny Józefy WÓJCIAK

oddano: 0 głosów "za", 7 "przeciw", 6 "wstrzymujących się",

- Macieja Krzysztofa WĘGIERSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 7 "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie (13 głosów "za") umorzyła postępowanie w zakresie zgłoszonych kandydatur: Agnieszki Joanny TARASIUK-TKACZUK oraz Jolanty Ewy WYSZYŃSKIEJ z uwagi na cofnięcie zgłoszeń na wolne stanowisko sędziowskie przez te kandydatki.

Mając powyższe na uwadze. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192).