Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 804.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.6.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 czerwca 2014 r.

UCHWAŁA Nr 256/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 czerwca 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 804.

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie Pani Małgorzaty Borkowskiej sędzi Sądu Okręgowego w Warszawie.
UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 804, zgłosiła się wyżej wymieniona Kandydatka.

Zespół Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 czerwca 2014 roku przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Kandydatki na wolne stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 804.

W toku przeprowadzonej narady w celu przedstawienia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa Kandydatki na stanowisko sędziego ogłoszone powyższym obwieszczeniem uwzględniono załączoną do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosku uczestniczki postępowania dokumentację obejmującą: ocenę kwalifikacyjną Kandydatki, opinie przełożonych, opinię Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, oceny ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia Kandydatki.

Po naradzie Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zebrane materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Małgorzaty Borkowskiej.

Pani Małgorzata Borkowska z dniem 12 czerwca 2006 roku została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. W okresie od 1 marca 2010 roku do 31 sierpnia 2010 roku pełniła obowiązki Przewodniczącego XXV Wydziału Cywilnego, a od 1 września 2010 roku została powołana na to stanowisko na czas nieokreślony. Pani sędzia pełniła także obowiązki wizytatora w "korpusie wizytatorów" utworzonym w celu dokonywania ocen kwalifikacyjnych kandydatów ubiegających się o stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W okresie od listopada 2008 roku do marca 2010 roku Pani sędzia była delegowana pięciokrotnie do orzekania w ramach jednorazowych sesji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, natomiast od lipca 2010 roku otrzymała delegację do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie w wymiarze jednej sesji w miesiącu i aktualnie orzeka w ramach delegacji w VI Wydziale Cywilnym tego Sądu. Pani sędzia posiada bardzo dobrą opinię na temat swojej pracy, gdzie podkreślone zostały zarówno bardzo dobra wiedza prawnicza, jak i analityczny sposób myślenia oraz dojrzałość życiowa. Kandydatkę oceniło Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie z wyróżnieniem, natomiast Zgromadzenie Apelacji Warszawskiej oddało 56 głosów "za", 8 głosów "przeciw" przy 3 głosach "wstrzymujących się" udzielając tej kandydaturze jednoznacznego poparcia.

II.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani sędzi Małgorzaty Borkowskiej, wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jej pracy, doświadczenie zawodowe, uzyskane bardzo wysokie poparcie podczas głosowania zarówno Kolegium jak i Zgromadzenia Ogólnego, przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

Pani Małgorzata Borkowska ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego uzyskując tytuł magistra prawa z oceną bardzo dobrą. W okresie od 1 września do 15 listopada 1993 roku podjęła pracę w Zrzeszeniu Prawników Polskich Zarząd Wojewódzki w Warszawie na stanowisku redaktora wydawnictwa. W okresie od 15 listopada 1993 roku do 14 listopada 1996 roku odbywała aplikację w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Warszawie zakończoną zdanym egzaminem sędziowskim z oceną bardzo dobrą. Z dniem 15 listopada 1996 roku Pani Małgorzata Borkowska została mianowana asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Warszawie i orzekała w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w II Wydziale Cywilnym. W dniu 10 lipca 1998 roku otrzymała nominację na stanowisko sędziego tego Sądu, gdzie nadal orzekała w II Wydziale Cywilnym. Następnie w związku z utworzeniem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie została przeniesiona z dniem 1 października 2000 roku na stanowisko sędziego tego Sądu do orzekania w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 listopada 2003 roku Pani sędzia została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Początkowo delegacja trwała od 1 stycznia 2004 roku do 30 czerwca 2004 roku, a następnie kolejnymi decyzjami delegacje były przedłużane do 31 grudnia 2005 roku. Pani sędzia w okresie od 1 stycznia 2004 roku do 31 grudnia 2004 roku została skierowana do orzekania w IV Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Warszawie a od 1 stycznia 2005 roku w XXV Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 stycznia 2006 roku decyzją Ministra Sprawiedliwości została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego Sadu Okręgowego w Warszawie na czas nieokreślony. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2006 roku Pani Małgorzata Borkowska została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. W okresie od marca 2010 roku do sierpnia 2010 roku pełniła obowiązki Przewodniczącego XXV Wydziału Cywilnego, a od września 2010 roku została powołana na to stanowisko na czas nieokreślony. W okresie od października 2012 roku do listopada 2013 roku Pani sędzia pełniła obowiązki wizytatora ds. cywilnych w "korpusie wizytatorów" utworzonym w celu dokonywania ocen kwalifikacji kandydatom ubiegającym się o stanowiska sędziowskie. Od listopada 2008 roku do marca 2010 roku Pani sędzia była pięciokrotnie delegowana do orzekania na jednorazowych sesjach w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie w Wydziale VI Cywilnym. Od 1 lipca 2010 roku uzyskała stałą delegację do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie w wymiarze jednej sesji w miesiącu. W dniu 27 listopada 2013 roku Minister Sprawiedliwości delegował Panią sędzię do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie na okres od 1 stycznia 2014 roku do 30 listopada 2014 roku. Od tego czasu aż do chwili obecnej Pani sędzia orzeka VI Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Oceny pracy Kandydatki dokonała SSA Edyta Mroczek. Analiza badanych spraw pozwala na pozytywną ocenę Kandydatki. Uzasadnienia sporządzane przez Kandydatkę są staranne i logiczne, zawierają odniesienie się do zarzutów sformułowanych w środkach odwoławczych, zawierają kompletną ocenę prawną, a w uzasadnionych przypadkach także pogłębione ustalenia faktyczne rozstrzygnięcia. Panią sędzię cechuje wysoka kultura osobista. Przez cały okres prezentowała nienaganną postawę' moralną oraz pozytywny stosunek i nastawienie do wykonywanego zawodu. Chętnie podejmuje się nowych zadań. Posiadana wiedza prawnicza, logiczny i analityczny sposób myślenia oraz dojrzałość życiowa i zawodowa pozwalają na dokonywanie prawidłowej subsumpcji. W uzasadnieniach Pani sędzia przeprowadza wnikliwą analizę materiału dowodowego, odnosi się do wszystkich aspektów sprawy, przedstawiona przez nią ocena prawna poparta jest często orzecznictwem Sądu Najwyższego. Pani sędzia wykazuje doskonałą orientację w obowiązujących przepisach prawa, ale również znajomość literatury fachowej i orzecznictwa Sądu Najwyższego, które w umiejętny sposób wykorzystuje przy sporządzaniu pisemnych motywów rozstrzygnięć w sprawach, w których jest referentem. Zdaniem sędzi wizytator Kandydatka spełnia warunki do powołania jej na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie oceniło Kandydatkę jednogłośnie pozytywnie z wyróżnieniem.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej oddało 56 głosów "za" przy 8 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" udzielając Kandydatce poparcia.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 czerwca 2014 r. na kandydaturę:

- Pani Małgorzaty Borkowskiej oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujący się", udzielając Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).