Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 720.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.3.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 marca 2014 r.

UCHWAŁA Nr 123/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 marca 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 720

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie kandydaturę Pani Agnieszki Izabeli Polak - sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie.

UZASADNIENIE

I

1. Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 720, swoją kandydaturę zgłosiła Pani sędzia Agnieszka Izabela Polak.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, na posiedzeniu w dniu 17 marca 2014 r., postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa powyżej wymienioną kandydaturę (3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").

Powyższa kandydatura zasługiwała na rekomendację. Wniosek ten znajduje potwierdzenie w załączonej ocenie kwalifikacyjnej, informacjach o posiadanym przez kandydatkę doświadczeniu zawodowym, wynikach orzeczniczych, ocenach ze studiów i z egzaminu sędziowskiego, a także opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i ocenie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pani sędzia Agnieszka Izabela Polak od 1 maja 2013 r. przebywa na delegacji w Sądzie Okręgowym w Częstochowie w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach, kursach oraz studiach podyplomowych (m.in. z zakresu prawa europejskiego oraz prawa cywilnego dla sędziów). Z załączonych do akt osobowych opinii o kandydatce wynika, że przez cały okres swojej pracy była oceniana bardzo dobrze. Sędzia wizytator wydał pozytywną opinię o pracy pani sędzi i uznał, że jest ona w pełni przygotowana do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego, czego świadectwem są choćby dotychczasowe efekty pracy tej kandydatki. Pani sędzia posiada wszechstronną wiedzę prawniczą, ma opanowaną metodykę pracy sędziego oraz osiąga bardzo dobre wyniki w swojej pracy orzeczniczej. Uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i bardzo wysokie poparcie podczas Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dlatego Rada uwzględniła przede wszystkim uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, Jej doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także opinie przełożonych i uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydatura Pani sędzi Agnieszki Izabeli Polak zasługuje na to aby przedstawić ją z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie.

2. Pani sędzia Agnieszka Izabela Polak urodziła się 18 listopada 1971 r. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną dobrą. Następnie w 1998 r. złożyła egzamin sędziowski również z oceną dobrą. W 2004 r. ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów, a w 2009 r. podyplomowe studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych zorganizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych PAN. Od 7 września 1995 r. do 30 czerwca 1999 r. kandydatka pracowała w Urzędzie Skarbowym w Kłobucku na stanowiskach referenta i inspektora. Z dniem 1 lipca 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. W okresie od 5 października 2001 r. do 30 czerwca 2003 r. pracowała jako sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach. Następnie od 1 lipca 2003 r. do 31 stycznia 2005 r. pełniła urząd sędziego Sądu Rejonowego w Lublińcu. Od 1 lutego 2005 r. do chwili obecnej jest sędzią Sądu Rejonowego w Częstochowie. Obecnie orzeka na delegacji w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

Kandydatka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną. Sędziowie wizytatorzy ds. cywilnych oraz pracy i ubezpieczeń społecznych stwierdzili, że Pani sędzia Agnieszka

Izabela Polak posiada odpowiednią wiedzę prawniczą, dobrą znajomość metodyki pracy sędziego oraz dobrą jakość orzecznictwa. Zdobytą wiedzę potrafi wykorzystać w praktyce. Jest osobą rzetelną, sumienną, terminową oraz bardzo zaangażowaną w pracę. Posiada właściwy stosunek do współpracowników, stron oraz pracowników sekretariatu.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach w dniu 17 stycznia 2014 r. za kandydaturą Pani sędzi Agnieszki Izabeli Polak oddano 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" z mocą poparcia na poziomie 36 punktów na 36 możliwych.

Podczas Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej w dniu 7 lutego 2014 r. za Jej kandydaturą oddano 93 głosy "za", przy 3 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się przede wszystkim oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Agnieszka Izabela Polak posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, które zdobyła pracując w ramach wymiaru sprawiedliwości początkowo jako asesor sądowy, a następnie sędzia w kilku sądach rejonowych. Obecnie przebywa na delegacji w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Czynności orzecznicze wykonywała w sprawach cywilnych oraz sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, m.in. ukończyła dwa kierunki studiów podyplomowych. Została także pozytywnie oceniona przez sędziów wizytatorów oraz przełożonych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę fakt, że kandydatka ukończyła wyższe studia prawnicze oraz złożyła egzamin sędziowski z ocenami dobrymi.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego udzielone kandydaturze przedstawianej z wnioskiem o powołanie. Uzyskane wyniki głosowania na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej zostały omówione powyżej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani sędzi Agnieszki Izabeli Polak z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności fakt, że posiada duże doświadczenie orzecznicze, wysokie kwalifikacje zawodowe, uzyskane wyniki ze studiów i egzaminu sędziowskiego, zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego oraz pozytywna ocena kwalifikacyjna.

7. Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 marca 2014 r. na kandydaturę Pani sędzi Agnieszki Izabeli Polak oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).