Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 802.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.1.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 stycznia 2017 r.

UCHWAŁA Nr 6/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 stycznia 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 802

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie kandydaturę Pani Doroty Gamrat-Kubeczak - sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie kandydatur:

- Pani Wiesławy Teresy Buczek-Markowskiej - sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie,

- Pana Zbigniewa Ciechanowicza - sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 802 zgłosiło się troje wyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu 9 stycznia 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystraczające, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie kandydaturę Pani Doroty Gamrat-Kubeczak.

Przedstawiając powyższe zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Doroty Gamrat-Kubeczak przemawiają: odpowiednie doświadczenie orzecznicze, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika, że stabilność jej orzecznictwa jest bardzo dobra, a efektywność pracy dobra, ocena dobra na dyplomie ukończenia studiów i ocena bardzo dobra z egzaminu sędziowskiego oraz najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że wszyscy kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 2062 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminów zawodowych oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Doroty Gamrat-Kubeczak.

2. Pani Dorota Gamrat-Kubeczak urodziła się w 1970 r. w Szczecinie. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą. Po odbyciu w latach 1993-1995 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie, we wrześniu 1995 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 listopada 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinie, w którym orzekała w IX Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 stycznia 1998 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie, w którym orzekała w Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 stycznia 2004 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 30 maja 2005 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Początkowo orzekała w I Wydziale Cywilnym, a od 1 grudnia 2005 r. pełni obowiązki w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu. W okresie od 15 stycznia 2008 r. do 14 maja 2016 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału, od 15 maja 2016 r. jest jego Przewodniczącą. W latach 2006, 2015 i 2016 była kilkukrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Kandydatka w 2010 r. ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Ponadto od 2011 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne organizowane przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Szczecinie dla aplikantów radcowskich.

Pani Dorota Gamrat-Kubeczak uzyskała wysoką ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, z której wynika, że rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę oraz umiejętności praktyczne uzasadniające powołanie jej na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Efektywność pracy kandydatki jest wysoka, stabilność orzecznictwa bardzo dobra, a powierzone obowiązki wykonuje terminowo. Sporządzane przez nią uzasadnienia cechuje wysoki poziom merytoryczny. Kandydatka posiada szeroką wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w pracy orzeczniczej. Opiniujący podkreślił ponadto, że kandydatka potrafi łączyć obowiązki orzecznicze z obowiązkami administracyjnymi, wynikającymi ze sprawowanej funkcji.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wszyscy uczestnicy niniejszego postępowania nominacyjnego posiadają doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego i sędziego sądu okręgowego.

Pani Dorota Gamrat-Kubeczak przedstawiana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego posiada wysokie umiejętności zawodowe potwierdzone oceną kwalifikacyjną. Zdaniem opiniującego kandydatka posiada wszelkie kwalifikacje do powołania jej na urząd sędziego sądu apelacyjnego, rzetelnie wykonuje swoje obowiązki oraz posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Stabilność jej orzecznictwa jest bardzo dobra, a uzasadnienia sporządza terminowo. Z opinii Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie wynika, że Pani Dorota Gamrat-Kubeczak obowiązki zawodowe wykonuje terminowo, solidnie i dokładnie. Cechuje ją rozwaga, zdecydowanie, konsekwencja oraz umiejętność prezentowania własnych racji. Pani Agnieszka Sołtyka - sędzia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie w sporządzonej opinii służbowej wskazała, że Pani Dorota Gamrat-Kubeczak posiada znakomite przygotowanie zawodowe oraz wiedzę merytoryczną i praktyczną niezbędną do pracy na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego. Z powierzonych jej obowiązków orzeczniczych wywiązuje się bardzo dobrze. Jest osobą sumienną i pracowitą oraz wykazuje się umiejętnością podejmowania trafnych, choć trudnych decyzji.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje pozostałych uczestników niniejszego postępowania nominacyjnego, uznając, że nie wypełniają oni w stopniu wyższym niż kandydatka przedstawiana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pan Zbigniew Ciechanowicz urodził się w 1968 r. w Kołobrzegu. Z dniem 1 listopada 1995 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gryfinie, gdzie orzekał w wydziale cywilnym, a z dniem 1 maja 1997 r. na własny wniosek został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Szczecinie, gdzie wykonywał obowiązki w wydziale cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 21 lipca 1997 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Początkowo orzekał w wydziale cywilnym, a następnie w XV Wydziale Egzekucyjnym tego Sądu, którego w okresie od 15 stycznia 2001 r. do 31 maja 2002 r. był Przewodniczącym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 4 marca 2004 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Początkowo wykonywał obowiązki w I Wydziale Cywilnym tego Sądu, pełniąc od lutego 2006 r. do kwietnia 2012 r. funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału, a od lutego 2008 r. do kwietnia 2012 r. także funkcję Kierownika Sekcji Rejestrowo-Egzekucyjnej w tym Wydziale. Od 1 stycznia 2013 r. orzeka w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Szczecinie. W latach 2006-2016 był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie do pełnienia obowiązków sędziego w tym Sądzie. Pan Zbigniew Ciechanowicz uzyskał wysoką ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Wynika z niej, że efektywność jego pracy, stabilność orzecznictwa i terminowość podejmowanych czynności należy uznać za wzorcową. Poziom merytoryczny uzasadnień, niezależnie od stopnia trudności spraw oraz złożoności problematyki faktycznej i prawnej jest wysoki. W porównaniu jednak do Pani Doroty Gamrat-Kubeczak, która uzyskała równie wysoką ocenę kwalifikacyjną, kandydat ten nie otrzymał tak wysokiego poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, a ponadto uzyskał zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej niż kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie.

Pani Wiesława Teresa Buczek-Markowska urodziła się w 1963 r. w Gryfinie. Z dniem 29 października 1990 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym Gryfinie. W Sądzie tym orzekała w wydziale cywilnym, a od stycznia 1992 r. była jednocześnie Przewodniczącą V Wydziału Ksiąg Wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 21 maja 1992 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gryfinie, w którym nadal orzekała w wydziale cywilnym i wydziale ksiąg wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 14 listopada 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Orzeka w II Wydziale Cywilnym-Odwoławczym tego Sądu. W lutym 2006 r. powierzono jej pełnienie funkcji wizytatora do spraw ksiąg wieczystych Sądu Okręgowego w Szczecinie, a w listopadzie 2012 r. została ponownie powołana do pełnienia tej funkcji. W latach 2012-2016 była wielokrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego do pełnienia obowiązków w tym Sądzie. Pani Wiesława Buczek-Markowska otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora, z której wynika, że wykonuje swoje obowiązki rzetelnie oraz dysponuje wiedzą niezbędną do orzekania w sądzie apelacyjnym. W porównaniu jednak z Panią Dorotą Gamrat-Kubeczak osiąga niższe wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa, a ponadto otrzymała znikome poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz uzyskała zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa dokonanej na podstawie zgromadzonych materiałów sprawy, kandydaci nieprzedstawieni z wnioskiem o powołanie nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych od Pani Doroty Gamrat- Kubeczak.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Z uwagi na wieloletnie doświadczenie orzecznicze kandydatów, kryterium to nie miało istotnego wpływu na wynik konkursu.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie na posiedzeniu 14 listopada 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Doroty Gamrat-Kubeczak 6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". Pozostali kandydaci otrzymali: Pani Wiesława Teresa Buczek-Markowska 1 głos "za", 4 głosy "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się", a Pan Zbigniew Ciechanowicz 3 głosy "za" i 3 głosy "wstrzymujące się", przy braku głosów "przeciw".

Podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej 9 grudnia 2016 r. Pani Dorota Gamrat-Kubeczak otrzymała 56 głosów "za" i 5 głosów "przeciw", Pani Wiesława Teresa Buczek-Markowska otrzymała 27 głosów "za" i 32 głosy "przeciw", a Pan Zbigniew Ciechanowicz 34 głosy "za" i 25 głosów "przeciw".

Jak wynika z powyższego kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Doroty Gamrat-Kubeczak zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności oceniane łącznie: bogate doświadczenie orzecznicze, umiejętności zawodowe znajdujące potwierdzenie w wysokiej ocenie kwalifikacyjnej, oraz najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Pozostali kandydaci nie mają w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych od Pani Doroty Gamrat-Kubeczak, a także otrzymali zdecydowanie niższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 stycznia 2017 r. na kandydaturę:

- Pani Wiesławy Teresy Buczek-Markowskiej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pana Zbigniewa Ciechanowicza nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pani Doroty Gamrat-Kubeczak oddano 10 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i oddano 3 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2016 r., poz. 976).