Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 802.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.1.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 stycznia 2017 r.

UCHWAŁA Nr 3/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 stycznia 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 802

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie kandydaturę Pana Witolda Jana Benickiego - sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie kandydatury Pana Grzegorza Plisia - sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 802, zgłosili się wyżej wymienieni kandydaci.

II

Na posiedzeniu 10 stycznia 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował i uznał za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie kandydaturę Pana Witolda Jana Benickiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że za kandydaturą Pana Witolda Jana Benickiego przemawia w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie orzecznicze uzyskane podczas delegacji w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej kandydata, oceny dobre ze studiów i z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośne poparcie udzielone przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.l i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2062). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, opinie służbowe, ich doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego, opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz poziom poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie zostanie przedstawiona kandydatura PanaWitolda Jana Benickiego.

2. Pan Witold Jan Benicki urodził się w 1970 r. w Komańczy. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie-Filia w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. W latach 1995-1997 odbywał początkowo pozaetatową a następnie etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie. W 1997 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. W okresie od 6 marca 1998 r. do 31 sierpnia 1998 r. pracował na stanowisku starszego referenta w Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie. Z dniem 1 września 1998 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Strzyżowie, a z dniem 1 marca 1999 r. przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 lutego 2001 r. został powołany na stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Orzekał w I Wydziale Cywilnym. W 2004 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1 września 2005 r. pełnił funkcję Kierownika Sekcji do spraw Egzekucyjnych I Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Od 1 września 2010 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu. W 2010 r. ukończył Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych, zorganizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W okresie od 3 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2015 r. pracował na stanowisku dydaktycznym, prowadząc konwersatoria i pracownię w zakresie praktycznych aspektów prawa cywilnego materialnego i procesowego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu. Od 23 stycznia 2012 r. do 22 czerwca 2015 r. pełnił funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Był kilkukrotnie delegowany na jednodniowe delegacje do orzekania w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie (w 2013 r.) oraz w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym (w latach 2014-2015). Decyzją Ministra Sprawiedliwości od 15 czerwca 2015 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, w którym orzeka do chwili obecnej w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym. W 2016 r. pracował na stanowisku wykładowcy w Izbie Komorniczej w Rzeszowie. Jest członkiem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej. Przez jedną kadencję był również członkiem Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Brał udział w licznych szkoleniach zawodowych, organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Pana SSO Wojciecha Misiudę - wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że Pan Witold Jan Benicki jest doświadczonym sędzią o bardzo dużej wiedzy prawniczej, wykazuje bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego, jak również orzecznictwa sądów powszechnych. Jest osobą niezwykle zdyscyplinowaną i sumienną, a przy tym systematyczną, staranną i dokładną w wykonywaniu powierzonych mu obowiązków. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. W ocenie sędziego wizytatora Pan Witold Jan Benicki jest wyróżniającym się kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Witold Jan Benicki legitymuje się różnorodnym doświadczeniem zawodowym, które zdobył pracując na stanowisku asesora sądowego, wykładowcy, a przede wszystkim sędziego sądu rejonowego, jak również orzekając w ramach delegacji w sądzie okręgowym. Uzyskał ocenę kwalifikacji, z której wynika, że jest wyróżniającym się kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego oraz prawa europejskiego dla sędziów i systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe.

Pan Witold Jan Benicki otrzymał bardzo dobrą opinię służbową, sporządzoną przez Panią Bogumiłę Majcher-Gniewek - Prezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie, z której wynika, że cechuje go bardzo dobra efektywność orzekania, dobra terminowość sporządzania uzasadnień oraz wyróżniające wskaźniki stabilności orzecznictwa. W ocenie Pani Prezes Pan Witold Jan Benicki jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pan Grzegorz Plis urodził się w 1962 r. w Rzeszowie. W 1987 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. Od 16 sierpnia 1988 r. był zatrudniony na stanowisku aplikanta arbitrażowego w Okręgowej Komisji Arbitrażowej w Rzeszowie. Od 1 października 1989 r. odbywał etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie. W 1990 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. W tym samym roku został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Orzekał w Wydziale Gospodarczym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 1992 r. został powołany na stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Od 4 września 1995 r. do 31 grudnia 1998 r. pełnił funkcję Przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego tego Sądu. W latach 1999-2006 pełnił funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W okresie od 1 stycznia 2007 r. do 29 lutego 2008 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu, w którym orzeka do chwili obecnej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 sierpnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. W 2010 r. ukończył Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych, zorganizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk a w 2012 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa własności intelektualnej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1 lipca 2015 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W 2016 r. był kilkukrotnie delegowany na jednodniowe delegacje do orzekania w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Kandydat bierze udział w licznych szkoleniach zawodowych, organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione pozytywnie przez Panią Barbarę Chłędowską - wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że Pan Grzegorz Pliś posiada wieloletni staż pracy i duże doświadczenie zawodowe. Spełnia wszystkie wymogi formalne, aby objąć urząd sędziego sądu okręgowego.

W każdym postępowaniu nominacyjnym Rada dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy jednego wolnego stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednego kandydata. Wprawdzie Pan Grzegorz Pliś ma wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, uzasadniające ubieganie się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego oraz wysokie kwalifikacje, jednak, w ocenie Rady, Pan Witold Jan Benicki spełnia kryteria wyboru w wyższym stopniu. Poza wysokimi kwalifikacjami merytorycznymi, które potwierdzają wnioski płynące z oceny kwalifikacji, zdobył także doświadczenie zawodowe związane z prowadzeniem zajęć dydaktycznych. Otrzymał także wyższą ocenę z egzaminu sędziowskiego, większą liczbę punktów poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i znacznie większą liczbę głosów poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej niż kontrkandydat.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów sędziowskich.

Oceny uzyskane przez obu kandydatów zostały zaprezentowane wyżej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

Obaj kandydaci otrzymali jednogłośnie pozytywne opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Pan Witold Jan Benicki uzyskał 6 głosów "za", przy 29 punktach poparcia a Pan Grzegorz Pliś uzyskał 6 głosów "za", przy 23 punktach poparcia. Pan Witold Jan Benicki uzyskał zatem większą liczbę punktów poparcia niż Pana Grzegorz Pliś.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Rzeszowskiej oddało na kandydaturę Pana Witolda Jana Benickiego 44 głosy "za" oraz 3 głosy "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pana Grzegorza Plisia 24 głosy "za" oraz 16 głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się". Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał zatem zdecydowanie wyższe poparcie tego gremium niż Pan Grzegorz Pliś.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Witolda Jana Benickiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej oraz bardzo dobra opinia służbowa, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

Wprawdzie Pan Grzegorz Pliś legitymuje się wysokimi kwalifikacjami merytorycznymi, jednak, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, w świetle wszystkich ustawowych kryteriów wyboru, ocenionych łącznie, w niniejszym postępowaniu nominacyjnym lepszym kandydatem jest Pan Witold Jan Benicki.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 stycznia 2017 r. na kandydaturę:

- Pana Witolda Jana Benickiego oddano 14 głosów "za", przy braku głośow "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Grzegorza Plisia nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; (Dz. U. z 2016 r. poz. 976).