Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Rejonowym w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1339/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Rejonowym w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Rejonowym w Płocku kandydaturę Pani Moniki Ostrowskiej - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku kandydatur:

- Pana Łukasza Wojciecha Sarżalińskiego - prokuratora prokuratury rejonowej,

- Pani Moniki Małgorzaty Śladowskiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 539 zgłosiło się troje powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Płocku kandydaturę Pani Moniki Ostrowskiej.

Przedstawiając powyższe stanowisko Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Moniki Ostrowskiej przemawiały (ocenione łącznie) bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre i wzorowe opinie służbowe, doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie oraz Sądzie Okręgowym w Płocku, ocena dobra plus uzyskana na dyplomie wyższych studiów prawniczych, ukończenie z wynikiem bardzo dobrym studiów podyplomowych w zakresie zamówień publicznych oraz najwyższe poparcie na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku. Zespół uwzględnił także, że kandydatka otrzymała ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego jednak uznał, że wobec wskazanych wyżej argumentów nie jest to kryterium rozstrzygające w niniejszym konkursie nominacyjnym.

Na posiedzeniu Zespołu nie stawił się przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratury (prawidłowo powiadomiony o terminie).

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) wzw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzielając stanowisko Zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Rejonowym w Płocku zostanie przedstawiona kandydatura Pani Moniki Ostrowskiej.

2. Pani Monika Ostrowska urodziła się 26 sierpnia 1978 r. w Płocku. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus. Od 1 września 2002 r. do 28 lutego 2003 r. odbyła staż absolwencki w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń na Życie S.A. w Warszawie, Inspektorat w Płocku, na stanowisku pracownika biurowego. W latach 2003-2006 odbywała aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Płocku, początkowo jako aplikantka pozaetatowa. Od 1 kwietnia 2005 r. do 11 grudnia 2005 r. była zatrudniona, w wymiarze 'Z etatu, na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie wykonując obowiązki w Wydziale Karnym. Od 12 grudnia 2005 r. odbywała aplikację sądową jako aplikantka etatowa. We wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus. Od 1 lutego 2007 r. pracuje w Sądzie Okręgowym w Płocku na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała początkowo w II Wydziale Karnym, a z dniem 4 grudnia 2009 r. została skierowana do pracy w IV Wydziale Cywilnym-Odwoławczym tego Sądu. W 2014 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie zamówień publicznych organizowane przez Wydział Administracji, Instytut Kształcenia Podyplomowego Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

Pani Monika Ostrowska uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Opiniujący bardzo wysoko ocenił wiedzę prawniczą kandydatki i jej kwalifikacje do wykonywania zawodu sędziego. Wskazał, że żadnych zastrzeżeń nie budzi jej sumienność, dokładność, a także terminowość wykonywanych czynności. Wskazał na bardzo pozytywne opinie o pracy kandydatki sporządzone przez jej przełożonych i współpracujących z nią sędziów. Ponadto sędzia wizytator stwierdził, że na szczególne podkreślenie zasługuje jej doskonałe przygotowanie do wykonywania zawodu sędziego wynikające z jej długoletniej pracy w charakterze asystenta sędziego w Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Płocku, co oznacza, że zajmuje się ona wszystkimi rodzajami spraw szeroko pojętego bloku cywilnego, a zatem nie tylko stricte sprawami cywilnymi, ale również sprawami rodzinnymi i wieczystoksięgowymi. Opiniujący uwzględnił pracę kandydatki w charakterze asystenta sędziego w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Sochaczewie i Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Płocku, która wskazuje na dużą wszechstronność, dobre przygotowanie zawodowe oraz przydatność Pani Moniki Ostrowskiej do wykonywania zawodu sędziego.

Ponadto Pani Monika Ostrowska uzyskała liczne wzorowe i bardzo dobre opinie służbowe, w tym sporządzone przez Prezesa Sądu Okręgowego w Płocku, Przewodniczącą IV Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Płocku oraz sędziów współpracujących z nią w tym Wydziale.

Prezes Sądu Okręgowego w Płocku w opinii wskazał, że kandydatka jest osobą pracowitą, zdyscyplinowaną i bardzo zaangażowaną w wypełnianie swoich obowiązków. Projekty orzeczeń sporządza terminowo i nie wymagają one poprawek. Wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawnych i orzecznictwa sądowego, zaś swoją wiedzę, którą poszerza biorąc udział w szkoleniach zawodowych, umiejętnie wykorzystuje w praktyce. Jest wzorową asystentką sędziego, przygotowaną do objęcia stanowiska sędziego w sądzie rejonowym.

Z opinii Przewodniczącej IV Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Płocku wynika, że kandydatka bardzo dobrze opanowała techniczną stronę pracy sędziowskiej i wykazuje doskonałą znajomość przepisów prawnych i regulaminowych. Na bieżąco śledzi zmiany obowiązujących przepisów prawa materialnego i procesowego, jak również orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Wszystkie zadania wykonuje bardzo dokładnie, rzetelnie i terminowo. Umiejętnie organizuje i planuje własny czas pracy. Cechuje ją obowiązkowość i duże poczucie odpowiedzialności. W ocenie opiniującej Pani Monika Ostrowska jest kandydatką w pełni przydatną i przygotowaną do wykonywania zawodu sędziego.

Sędziowie współpracujący z kandydatką w IV Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Płocku w sporządzonych opiniach służbowych zwrócili uwagę, że Pani Monika Ostrowska przy wykonywaniu obowiązków wykazuje się umiejętnością zarządzania czasem i bardzo dobrą organizacją pracy, jak również zdyscyplinowaniem i pracowitością. Jej projekty oddawane były zawsze terminowo i przyjmowane bez poprawek. Powierzone zadania wykonuje terminowo, rzetelnie i dokładnie. Odpowiedzialność z jaką podchodzi do powierzonych zadań oraz solidny warsztat pracy i profesjonalizm pozwoliły jej wypracować opinię osoby reprezentującej wysoką kulturę organizacji pracy. Przy wykonywaniu powierzonych czynności wykazuje się kreatywnością. Nie ogranicza się jedynie do ram zakreślonych obowiązkami zawodowymi, ale wykazuje zainteresowanie problemami występującymi w sprawach, próbując je rozwikłać i dokładnie zrozumieć ich istotę, co świadczy o nastawieniu na rozwój zawodowy i podnoszenie kwalifikacji.

Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku na posiedzeniu w dniu 3 listopada 2015 r. pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku w dniu 16 listopada 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 56 głosów "za" z 319 punktami poparcia, przy 1 głosie "przeciw" i 6 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Monika Ostrowska posiada doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego i to zarówno w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie (Wydział Karny), jak i w Sądzie Okręgowym w Płocku (Wydział Kamy, Wydział Cywilny Odwoławczy). Niezależnie od powyższego ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe i podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach zawodowych. Ponadto uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych, który podkreślił jej kwalifikacje, wiedzę prawniczą i dotychczasowe doświadczenie zawodowe, a także liczne wzorowe i bardzo dobre opinie służbowe.

Kontrkandydat, Pan Łukasz Wojciech Sarżaliński posiada doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego, asystenta prokuratora, asesora prokuratorskiego oraz prokuratora. Zdobyte kwalifikacje podnosi przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych. Niezależnie od powyższego sędzia wizytator do spraw karnych w sporządzonej ocenie kwalifikacji stwierdził, że kandydat ten posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego, za czym przemawia sposób wykonywania obowiązków prokuratora oraz więcej niż dobra znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego. Posiada również umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji, które przekonująco i rzeczowo potrafi argumentować, co niewątpliwie ma bardzo duże znaczenie przy wykonywaniu zawodu sędziego. Jego atutem jest bardzo duża sprawność w prowadzeniu spraw, znajdująca potwierdzenie w bardzo wysokich wynikach statystycznych. Powyższe oraz pracowitość, odpowiedzialność i wysoka kultura osobista gwarantują w ocenie opiniującego wykonywanie przez niego obowiązków sędziego na odpowiednio wysokim poziomie merytorycznym.

Druga kontrkandydatka, Pani Monika Małgorzata Śladowska posiada doświadczenie zawodowe zdobyte między innymi w pracy stanowisku asystenta sędziego w sądzie rejonowym oraz w sądzie okręgowym. Niezależnie od powyższego ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe i podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w licznych szkoleniach. Ponadto sędzia wizytator do spraw cywilnych w sporządzonej ocenie kwalifikacji stwierdził, że opiniowana posiada wiedzę prawniczą niezbędną do wykonywania zawodu sędziego i dobrze opanowała techniczną stronę tej pracy. Żadnych zastrzeżeń nie budzą jej kwalifikacje moralne, sumienność, dokładność i terminowość wykonywanych czynności. Przełożeni i współpracownicy kandydatki bardzo pozytywnie oceniają jej pracę. Opiniujący dodał, że jej doświadczenie zawodowe wynikające z wykonywania obowiązków w Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Płocku i w Wydziale Wykonywania Orzeczeń Karnych Sądu Rejonowego w Płocku, a także systematyczne dokształcanie się wskazują na dużą wszechstronność, właściwe przygotowanie oraz przydatność Pani Moniki Małgorzaty Śladowskiej do wykonywania zawodu sędziego

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydaci, którzy nie zostali wskazani z wnioskiem o powołanie w niniejszej procedurze nominacyjnej nie posiadają uwzględniając łącznie zgromadzone w postępowaniu i ocenione materiały, wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pani Monika Ostrowska. Kandydatka ta, jak wskazano powyżej, uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, w której podkreślono, że w ramach wykonywania obowiązków asystenta sędziego zetknęła się nie tylko ze sprawami karnymi, ale również wszystkimi rodzajami spraw szeroko pojętego bloku cywilnego, tj. nie tylko stricte sprawami cywilnymi, ale również sprawami rodzinnymi i wieczystoksięgowymi. Wynikająca stąd wszechstronność jej kwalifikacji oraz różnorodność doświadczenia zawodowego jawi się, na tle wzorowych i bardzo dobrych opinii służbowych, jako czynnik wyróżniający jej kandydaturę spośród uczestników niniejszego postępowania nominacyjnego. Co więcej za takim stanowiskiem przemawia również to, że Pan Łukasz Wojciech Sarżaliński i Pani Monika Małgorzata Śladowska uzyskali niższy wynik podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pani Monika Ostrowska uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dostateczną plus z egzaminu prokuratorskiego.

Pan Łukasz Wojciech Sarżaliński uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą plus z egzaminu prokuratorskiego.

Pani Monika Małgorzata Śladowska uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że uzyskanie przez Pana Łukasza Wojciecha Sarżalińskiego wyższych ocen na dyplomie ukończenia studiów oraz z egzaminu zawodowego od kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie nie stanowi czynnika wyróżniającego tego kandydata w stopniu mogącym zadecydować samodzielnie o wyniku konkursu. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, w świetle dokonań zawodowych Pani Moniki Ostrowskiej, jej wysokiej wiedzy prawniczej oraz umiejętności praktycznego wykorzystania tej wiedzy w pracy zawodowej uzasadnione jest przyjęcie, że oceny, o których mowa wyżej nie mogą stanowić kryterium decydującego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku.

Wszyscy uczestnicy niniejszego postępowania nominacyjnego uzyskali pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku najwyższe poparcie uzyskała Pani Monika Ostrowska 56 głosów "za" z 319 punktami poparcia, przy 1 głosie "przeciw" i 6 głosach "wstrzymujących się". Pan Łukasz Wojciech Sarżaliński otrzymał 15 głosów "za" z 65 punktami poparcia, przy 14 głosach "przeciw" i 34 głosach "wstrzymujących się", zaś Pani Monika Małgorzata Śladowska 40 głosów "za" z 175 punktami poparcia, przy 2 głosach "przeciw" i 21 głosach "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Moniki Ostrowskiej zadecydował całokształt łącznie ocenionych okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności jej wysokie kwalifikacje zawodowe i wszechstronne, różnorodne doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego zarówno w sądzie rejonowym jak i w sądzie okręgowym, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna sędziego wizytatora do spraw cywilnych, wzorowe i bardzo dobre opinie służbowe, fakt podnoszenia kwalifikacji przez udział w szkoleniach zawodowych, ukończenie studiów podyplomowych, a także najwyższe poparcie podczas glosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku.

Pozostałe kandydatury biorące udział w konkursie nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pani Monika Ostrowska, dlatego nie zostały przedstawione z wnioskiem o powołanie w ramach niniejszego konkursu.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 grudnia 2015 r. na kandydaturę:

Pani Moniki Ostrowskiej oddano 12 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i oddano 2 głosy "wstrzymujące się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pana Łukasza Wojciecha Sarżalińskiego nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Małgorzaty Śladowskiej nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).