Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 474.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.12.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1298/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 grudnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 474

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy kandydaturę Pana Jacka Martki - sędziego Sądu Rejonowego w Legnicy,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy kandydatury Pana Łukasza Jana Kozakiewicza - sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 474 zgłosiło się dwóch wyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Legnicy kandydaturę Pana Jacka Martki.

Wniosek taki, w ocenie Zespołu, kierującego się dyspozycją art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Jacka Martki przemawiały, brane pod uwagę łącznie, kwalifikacje zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna sporządzona przez sędziego wizytatora, ocena dobra z egzaminu sędziowskiego, doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Legnicy, w tym wynikające z pełnienia funkcji Zastępcy Przewodniczącego i Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu oraz w ramach pracy na delegacji w Sądzie Okręgowym w Legnicy, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz wyższe od Pana Łukasza Jana Kozakiewicza poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy zostanie przedstawiona kandydatura Pana Jacka Martki.

2. Pan Jacek Martka urodził się 23 czerwca 1973 r. w Krotoszynie. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1997-1999 r. aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, we wrześniu 1999 r., złożył egzamin sędziowski, z łączną oceną dobrą. W okresie od 15 września 1997 r. do 31 grudnia 1998 r. był zatrudniony na stanowisku kierownika marketingu i windykacji w Funduszu Finansowo Leasingowym Interfinans Sp. z o.o. we Wrocławiu, od 1 stycznia 1999 r. do 30 kwietnia 2000 r. na stanowisku kierownika działu windykacji w spółce cywilnej A&D Capital, a od 1 października 2000 r. do 28 lutego 2001 r. jako kierownik działu organizacyjnoprawnego w Goliat Innovations Sp z o.o. Z dniem 1 kwietnia 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Legnicy. Do 14 listopada 2001 r. orzekał w VII Wydziale Cywilno-Karnym, a od 15 listopada 2001 r. wykonywał obowiązki w I Wydziale Cywilnym, gdzie orzekał do końca okresu asesury. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 sierpnia 2003 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Legnicy, przy czym w okresie od 1 czerwca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu, a od 1 lipca 2011 r. do chwili obecnej pełni funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. W 2011 r. ukończył organizowane przez Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego studia podyplomowe w zakresie Prawa własności intelektualnej, a w 2014 r. organizowane przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego studia podyplomowe w zakresie Podyplomowych Studiów Retoryki i Kreowania Wizerunku dla Prawników. Na podstawie decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Legnicy i Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu wielokrotnie orzekał w II Wydziale Cywilnym-Odwoławczym oraz w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Legnicy w ramach jednodniowych delegacji. Decyzjami Ministra Sprawiedliwości został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy na okres od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. Obowiązki wykonuje w VI Wydziale Gospodarczym. Uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych.

Pan Jacek Martka uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. W ocenie tej wskazano na dużą liczbę załatwień oraz wysoki poziom stabilności orzecznictwa kandydata. Podkreślono, że wyniki jego pracy świadczą o bardzo dobrej znajomości prawa cywilnego materialnego i procesowego. Poddane analizie orzeczenia zmienione przez sąd odwoławczy wskazują, że w większości przypadków ingerencja sądu odwoławczego wynikała z odmiennej oceny materiału dowodowego bądź wystąpienia nowych okoliczności powołanych dopiero w postępowaniu apelacyjnym. Ponadto sędzia wizytator wskazał na wysoki poziom oraz bardzo dobrą terminowość sporządzanych przez kandydata uzasadnień, nie stwierdził natomiast istotnych uchybień procesowych.

Kandydat uzyskał pozytywne opinie Prezesa Sądu Okręgowego w Legnicy, Przewodniczącego VI Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Legnicy oraz Prezesa Sądu Rejonowego w Legnicy.

Prezes Sądu Okręgowego w Legnicy wskazał na zaangażowanie Pana Jacka Martki w pracę zawodową oraz jego wzorową postawę, kulturę oraz dbałość o autorytet sądownictwa. Opiniujący jednocześnie wyraził pogląd, że jest to kandydat odpowiedni do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Przewodniczący VI Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Legnicy podniósł, że kandydat prawidłowo, sprawnie i z dużym zaangażowaniem wykonuje powierzone mu obowiązki, posiada przy tym umiejętność dobrej organizacji pracy. Opiniujący wysoko ocenił także dbałość kandydata o podnoszenie poziomu swojej pracy i wiedzy.

Prezes Sądu Rejonowego w Legnicy, wskazał na wiedzę merytoryczną i doświadczenie zawodowe kandydata, jego bezkonfliktowość oraz wysoki poziom etyki zawodowej, wyrażając przy tym opinię, że dotychczasowa postawa i posiadane predyspozycje świadczą o przydatności do pracy w sądownictwie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, na posiedzeniu w dniu 8 października 2015 r., pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Jacka Martki, a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej na posiedzeniu w dniu 26 października 2015 r., zaopiniowało kandydaturę 59 głosami "za", 5 głosami "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Jacek Martka posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując od 2001 r. czynności orzecznicze, początkowo jako asesor sądowy, a następnie jako sędzia Sądu Rejonowego w Legnicy. Obowiązki orzecznicze od 2010 r. łączy z pełnieniem funkcji: zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Legnicy, a następnie Przewodniczącego tego Wydziału. Jego wysokie kwalifikacje zawodowe znajdują potwierdzenie w sporządzonej przez sędziego wizytatora ocenie kwalifikacji oraz załączonych do karty zgłoszenia pozytywnych opiniach służbowych. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez ukończenie dwóch kierunków studiów podyplomowych oraz uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kontrkandydatura Pana Łukasza Jana Kozakiewicza oceniona przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych jako bardzo dobra nie jest jednak lepsza niż kandydatura Pana Jacka Martki. Po okresie pracy w Sądzie Okręgowym w Świdnicy na stanowisku asystenta sędziego od 2 listopada 2007 r" postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 października 2010 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Tym samym kandydat ten posiada krótsze o ponad siedem lat doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Pan Łukasz Jan Kozakiewicz uzyskał również niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej. Mając powyższe na uwadze Krajowa Rada Sądownictwa uznała, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, że Pan Jacek Martka posiada wyższe kwalifikacje zawodowe niż Pan Łukasz Jan Kozakiewicz.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą na egzaminie zawodowym, natomiast Pan Łukasz Jan Kozakiewicz odpowiednio ocenę dobrą i ocenę dobrą plus.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że fakt uzyskania przez Pana Łukasza Jana Kozakiewicza lepszej oceny z egzaminu zawodowego od kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie nie stanowi czynnika wyróżniającego w stopniu mogącym zadecydować samodzielnie o wyniku konkursu. Rada dokonała porównania kandydatów na podstawie wszystkich kryteriów określonych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, i na tej podstawie uznała, że wyższe kwalifikacje zawodowe w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego posiada Pan Jacek Martka.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

Obydwaj kandydaci uczestniczący w niniejszym postępowaniu nominacyjnym otrzymali pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej najwyższe poparcie uzyskał Pan Jacek Martka - 59 głosów "za", 5 głosów "przeciw" przy 12 głosach "wstrzymujących się", natomiast Pan Łukasz Jan Kozakiewicz - 40 głosów "za", 20 głosów "przeciw" przy 23 głosach "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Jacka Martki zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, wyższe poparcie środowiska sędziowskiego, a także bardzo dobre opinie służbowe.

Pan Łukasz Jan Kozakiewicz posiada krótszy staż pracy orzeczniczej oraz uzyskał niższe poparcie środowiska sędziowskiego niż Pan Jacek Martka, co zadecydowało o nieprzedstawieniu jego kandydatury z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 grudnia 2015r. na kandydaturę:

- Pana Łukasza Jana Kozakiewicza nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddano natomiast 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

-Pana Jacka Martki oddano 15 głosów "za" przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).