Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1216/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
- przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi kandydaturę Pani Agnieszki Teresy Wrońskiej-Machnickiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 273 zgłosiły się dwie kandydatki. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pani Julii Małgorzaty Kapczyńskiej (uchwała Nr 1042/2015), z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi- Widzewa w Łodzi kandydaturę Pani Agnieszki Teresy Wrońskiej-Machnickiej.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, uwzględniając ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Agnieszka Teresa Wrońska-Machnicka posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego w sądzie rejonowym, jak i okręgowym, otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że daje ona gwarancję przydatności do wykonywania samodzielnej pracy orzeczniczej, a poziom wiedzy prawniczej, warsztat pracy i cechy osobowościowe wskazują na to, że posiada bardzo wysokie kwalifikacje do sprawowania urzędu sędziego. Ponadto otrzymała jednogłośnie pozytywną, z wyróżnieniem, opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi oraz poparcie Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi- Widzewa w Łodzi zostanie przedstawiona kandydatura Pani Agnieszki Teresy Wrońskiej- Machnickiej.

2. Pani Agnieszka Teresa Wrońska-Machnicka urodziła się 25 grudnia 1981 r. w Zgierzu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z wynikiem dobrym plus. W okresie od 6 kwietnia 2007 r. do 30 września 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Zgierzu. Po odbyciu w latach 2005-2008 aplikacji sądowej, we wrześniu 2008 r., złożyła egzamin sędziowski, z łączną oceną bardzo dobrą. Od 1 października 2008 r. pracuje na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, przy czym do 28 lutego 2012 r. wykonywała obowiązki w IX Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu, a od 1 marca 2012 r. do chwili obecnej wykonuje czynności asystenta w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Pani Agnieszka Teresa Wrońska-Machnicka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. Z oceny tej wynika, że posiada szeroką wiedzę prawniczą i umiejętność jej stosowania w praktyce, a także predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego, co potwierdzają sporządzone opinie służbowe. Sędzia wizytator uwzględniając posiadane przez Panią Agnieszkę Teresę Wrońską-Machnicką cechy osobowościowe takie jak opanowanie, duże zaangażowanie w wykonywanie powierzonych czynności, rzetelność, wysoką kulturę osobistą stwierdził, że daje ona gwarancję przydatności do wykonywania samodzielnej pracy orzeczniczej, a poziom wiedzy prawniczej, warsztat pracy i cechy osobowościowe wskazują na to, że posiada bardzo wysokie kwalifikacje do sprawowania urzędu sędziego.

Kandydatka uzyskała pozytywną opinię Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Przewodniczącego VIII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. W opiniach tych podniesiono, że dobrze organizuje swoją pracę, a z powierzonych obowiązków wywiązuje się terminowo i z dużym zaangażowaniem. Wykazuje się bardzo dobrą wiedzą z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, znajomością orzecznictwa sądów powszechnych i Sądu Najwyższego oraz poglądów wyrażanych w doktrynie. Sporządzane przez nią projekty orzeczeń i uzasadnień są trafne, sporządzone w sposób profesjonalny i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r., jednogłośnie pozytywnie z wyróżnieniem, zaopiniowało kandydaturę Pani Agnieszki Teresy Wrońskiej-Machnickiej, a Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego na posiedzeniu w dniu 28 września 2015 r., zaopiniowało tę kandydaturę 63 głosami "za", przy 2 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się".

3. Podejmując decyzję Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pani Agnieszka Wrońska-Machnicka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, pozytywne opinie Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Przewodniczącego VIII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu, a także ocenę bardzo dobrą z egzaminu sędziowskiego. Mając na uwadze powyższe oraz duże doświadczenie zawodowe kandydatki w pracy na stanowisku asystenta sędziego, a także jednogłośnie pozytywną (z wyróżnieniem) opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydatura ta spełnia wymagania stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2015 r. na kandydaturę Pani Agnieszki Teresy Wrońskiej- Machnickiej oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).