Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1213/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi kandydaturę Pani Ewy Moniki Król-Lasoty - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 273 zgłosiła się jedna kandydatka - Pani Ewa Monika Król-Lasota.

II

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. po omówieniu kandydatury Pani Ewy Moniki Król-Lasoty, stwierdził, że zgromadzone materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i wystąpił do Rady z wnioskiem o wyrażenie zgody na wysłuchanie Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Pani Ewy Moniki Król-Lasoty.

Wniosek Zespołu został uwzględniony przez Krajową Radę Sądownictwa, która postanowiła zaprosić wyżej wskazane osoby na posiedzenie Zespołu, celem wysłuchania w trybie wideokonferencji.

W dniu 5 listopada 2015 r. Zespół wysłuchał Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi oraz zaproszoną kandydatkę, omówił zgromadzone w sprawie materiały i po przeprowadzeniu narady postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Ewy Moniki Król-Lasoty.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, uwzględniając ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Ewy Moniki Król-Lasoty przemawiały bardzo dobra ocena kwalifikacji sporządzona przez sędziego wizytatora, ukończenie dwóch kierunków studiów magisterskich, ocena dobra z egzaminu sędziowskiego, duże doświadczenie zawodowe oraz życiowe, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, a także wysokie poparcie na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego. Ponadto kandydatka bardzo dobrze zaprezentowała się w trakcie wideokonferencji przeprowadzonej przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2015 r.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 201 lr. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i wysokie poparcie na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi zostanie przedstawiona kandydatura Pani Ewy Moniki Król-Lasoty.

2. Pani Ewa Monika Król-Lasota urodziła się 4 września 1973 r. w Łodzi. W 1997 r. ukończyła z wynikiem dobrym, wyższe studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, a w 2004 r. wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji tego uniwersytetu z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu w latach 2005-2008 aplikacji sądowej, we wrześniu 2008 r., złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 26 listopada 2008 r. do chwili obecnej zajmuje stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Obowiązki wykonuje w II Wydziale Cywilnym tego Sądu. Uczestniczyła w wielu szkoleniach. W 2011 r. ukończyła specjalistyczne szkolenie "Ekonomia i finanse" prowadzone przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Pani Ewa Monika Król-Lasota uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Panią Martę Witoszyńską - sędzię wizytator do spraw cywilnych. Z oceny tej wynika, że systematycznie doskonali swoje umiejętności w zakresie argumentacji, poziomu analizy prawnej oraz sfery językowej. W ocenie sędzi wizytator opinie sędziów współpracujących z kandydatką wskazują na jej predyspozycje do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Również staż pracy w charakterze asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi daje podstawę do przyjęcia, że opiniowana zdobyła niezbędne umiejętności w zakresie techniki pracy sędziego oraz wiedzę praktyczną w zakresie stosowania prawa. Różnorodna problematyka spraw, w których sporządzała projekty uzasadnień pozwala, zdaniem wizytatora, na uznanie, że pogłębiła i ugruntowała wiedzę z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego.

Pani Ewa Monika Król-Lasota uzyskała pozytywne opinie sędziów współpracujących, którzy wskazali, między innymi, na wysoki poziom wiedzy z zakresu prawa materialnego i procesowego. Otrzymała również pozytywną opinię Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi, który wskazał na ambicje, pracowitość i odpowiedzialność kandydatki. Opiniujący dodał, że jest osobą terminowo i sumiennie wywiązującą się z powierzonych obowiązków, o wysokim poczuciu sprawiedliwości i tym samym posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi w dniu 7 września 2015 r jednomyślnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Ewy Moniki Król-Lasoty, a Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego w dniu 28 września 2015 r. zaopiniowało kandydaturę przy następującym wyniku głosowania: 51 głosów "za", 4 głosy "przeciw" oraz 15 głosów "wstrzymujących się".

3. Podejmując decyzję Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła uzyskaną przez Panią Ewę Monikę Król-Lasotę bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędzię wizytator do spraw cywilnych, pozytywne opinie Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi oraz sędziów współpracujących w II Wydziale Cywilnym tego sądu, a także jej duże doświadczenie zawodowe w pracy w tym Wydziale. Rada wzięła pod uwagę także ukończenie przez kandydatkę dwóch kierunków studiów magisterskich oraz uzyskanie oceny dobrej z egzaminu sędziowskiego. Mając na uwadze powyższe oraz jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydatura ta spełnia wymagania stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2015 r. na kandydaturę Pani Ewy Moniki Król-Lasoty oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).