Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 596.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1211/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 596

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy' z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Kijowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich kandydaturę Pani Olgi Joanny Goszki - adwokata Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich kandydatur:

- Pani Agnieszki Katarzyny Bogusz-Golanowskiej - referendarza sądowego,

- Pani Eweliny Małgorzaty Kmieć - starszego referendarza sądowego,

- Pani Martyny Marii Płóciennik - referendarza sądowego,

- Pani Marioli Barbary Zawadzkiej - radcy prawnego Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu,

- Pana Andrzeja Marka Żaka - radcy prawnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Ząbkowicach Śląskich, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 596, zgłosiło się sześcioro kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie (3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Ząbkowicach Śląskich kandydaturę Pani Olgi Joanny Goszki, adwokata Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Olga Joanna Goszka posiada duże doświadczenie zawodowe, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora oraz przez przełożonych kandydatki, uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę bardzo dobrą z egzaminu sędziowskiego, Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy zaopiniowało jej kandydaturę w ten sposób, że przyznało jej najwyższą liczbę punktów, a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy udzieliło jej wysokiego poparcia.

Na posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa nie był obecny przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej ani Krajowej Rady Radców Prawnych.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich zostanie przedstawiona kandydatura Pani Olgi Joanny Goszki.

2. Pani Olga Joanna Goszka urodziła się 21 sierpnia 1980 r. w Ząbkowicach Śląskich. Od 13 listopada 2002 r. do 15 października 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Ząbkowicach Śląskich, początkowo na stanowisku sekretarki, a następnie referenta stażysty i referenta. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa. Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. W dniu 28 września 2005 r. złożyła egzamin urzędniczy z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Od 16 października 2006 r. do 31 sierpnia 2014 r. pracowała jako asystent sędziego w VI Wydziale Grodzkim, w II Wydziale Karnym i w I Wydziale Cywilnym a dodatkowo w Sekcji Realizacji Należności Sądowych Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich. We wrześniu 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu z dnia 24 kwietnia 2014 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Wałbrzychu. Od 15 września 2014 r. prowadzi własną kancelarię adwokacką w Ząbkowicach Śląskich.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki z okresu pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Ząbkowicach Śląskich zostały ocenione pozytywnie przez Pana SSO Krzysztofa Płudowskiego - wizytatora do spraw karnych, który zwrócił uwagę na wysoki poziom merytoryczny sporządzanych przez kandydatkę projektów orzeczeń i uzasadnień, zarówno w sprawach karnych, jak i w sprawach cywilnych. Sędzia wizytator podkreślił pracowitość, obowiązkowość oraz duże zaangażowanie kandydatki w wykonywaniu obowiązków. W jego ocenie Pani Olga Joanna Goszka posiada niezbędne kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy na posiedzeniu w dniu 7 października 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Olgi Joanny Goszki w ten sposób, że przyznało jej 69 punktów. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy w dniu 12 października 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 62 głosy "za" oraz 6 głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobyła jako asystent sędziego oraz adwokat, a także pracując na stanowiskach administracyjnych w strukturach wymiaru sprawiedliwości. Jej wysokie kwalifikacje zawodowe znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej opinii kwalifikacyjnej oraz w pozytywnych opiniach służbowych.

Pani Olga Joanna Goszka została oceniona pozytywnie przez Prezesa Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich, Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego tego Sądu, a także przez sędziów z nią współpracujących. Z przywołanych opinii zgodnie wynika, że wykonując obowiązki asystenta sędziego, kandydatka wykazała się dużą wiedzą prawniczą i umiejętnością łączenia wiedzy teoretycznej z praktyką.

Pani Olga Joanna Goszka regularnie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Wałbrzychu. Ukończyła również szereg szkoleń dla asystentów sędziów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Olga Joanna Goszka jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz różnorodne doświadczenie zawodowe, a także uzyskała wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej. Pani Agnieszka Katarzyna Bogusz-Golanowska oraz Pani Mariola Barbara Zawadzka uzyskały oceny bardzo dobre a Pani Ewelina Małgorzata Kmieć oraz Pan Andrzej Marek Żak oceny dobre na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych. Pani Martyna Maria Płóciennik, podobnie jak wybrana kandydatka, otrzymała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych.

Pani Agnieszka Katarzyna Bogusz-Golanowska oraz Pani Mariola Barbara Zawadzka otrzymały oceny dobre a Pani Ewelina Małgorzata Kmieć ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego. Pani Martyna Maria Płóciennik złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Pan Andrzej Marek Żak złożył zaś egzamin radcowski, z którego otrzymał ocenę dostateczną.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy, potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Wszystkie pozostałe osoby biorące udział w niniejszej procedurze konkursowej uzyskały niższą liczbę punktów przyznanych przez Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy: Pani Agnieszka Katarzyna Bogusz-Golanowska otrzymała 66 punktów, Pani Ewelina Małgorzata Kmieć 46 punktów, Pani Martyna Maria Płóciennik 38 punktów. Pani Mariola Barbara Zawadzka 21 punktów, a Pan Andrzej Marek Żak 24 punkty.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy Pani Agnieszka Katarzyna Bogusz-Golanowska otrzymała 62 głosy "za", 5 głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", a więc poparcie porównywalne do tego, jakie uzyskała wybrana kandydatka. Jednak posiada mniej różnorodne doświadczenie zawodowe, a także otrzymała ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego, a więc ocenę niższą od Pani Olgi Joanny Goszki. W ocenie Rady Pani Agnieszka Katarzyna Bogusz-Golanowska nie jest najlepszą kandydatką na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich.

Pozostali kandydaci podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy uzyskali znacznie niższe poparcie niż wybrana kandydatka. Pani Ewelina Małgorzata Kmieć otrzymała 37 głosów "za", 21 głosów "przeciw", przy 24 głosach "wstrzymujących się", Pani Martyna Maria Płóciennik 25 głosów "za", 20 głosów "przeciw", przy 36 głosach "wstrzymujących się", Pani Mariola Barbara Zawadzka 8 głosów

"za", 32 głosy "przeciw", przy 41 głosach "wstrzymujących się", a Pan Andrzej Marek Żak 17 głosów "za", 36 głosów "przeciw", przy 28 głosach "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Olgi Joanny Goszki zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna i pozytywne opinie służbowe, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy i wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Agnieszki Katarzyny Bogusz-Golanowskiej nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddając 19 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Olgi Joanny Goszki oddano 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani Eweliny Małgorzaty Kmieć nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Martyny Marii Płóciennik nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddając 19 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Marioli Barbary Zawadzkiej nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Andrzeja Marka Żaka nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).