Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lęborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1210/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lęborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lęborku kandydaturę Pani Natalii Moniki Jesionek - adwokata Okręgowej Rady Adwokackiej w Koszalinie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lęborku kandydatur:

- Pani Anny Małgorzaty Grabowskiej - referendarza sądowego,

- Pani Aleksandry Marii Groth-Hazak - referendarza sądowego,

- Pana Tomasza Kwiatkowskiego - radcy prawnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Lęborku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 356, zgłosiło się czworo kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie (3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów

"wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Lęborku kandydaturę Pani Natalii Moniki Jesionek, adwokata Okręgowej Rady Adwokackiej w Koszalinie. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Natalia Monika Jesionek posiada duże doświadczenie zawodowe, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów, uzyskała ocenę dobrą zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu adwokackiego, Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku zaopiniowało jej kandydaturę jednogłośnie pozytywnie, a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Słupskiego udzieliło jej wysokiego poparcia.

W ocenie Zespołu wysokie kwalifikacje zawodowe prezentuje również Pan Tomasz Kwiatkowski, który uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego w niniejszej procedurze nominacyjnej. Sędzia wizytator do spraw cywilnych i egzekucyjnych ocenił pozytywnie jego pracę i kwalifikacje. Niemniej jednak w ocenie Zespołu popełnione przez Pana Tomasza Kwiatkowskiego zawinione wykroczenia w ruchu drogowym dyskwalifikują tego kandydata.

Na posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa nie był obecny przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej ani Krajowej Rady Radców Prawnych.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lęborku zostanie przedstawiona kandydatura Pani Natalii Moniki Jesionek.

2. Pani Natalia Monika Jesionek urodziła się 15 kwietnia 1979 r. w Sławnie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. Od 4 listopada 2004 r. do 30 sierpnia 2007 r. pracowała w kancelarii adwokackiej w Słupsku jako aplikantka adwokacka. Po odbyciu aplikacji adwokackiej w czerwcu 2007 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem ogólnym dobrym. Pracę zawodową jako adwokat rozpoczęła 3 grudnia 2007 r. i do chwili obecnej prowadzi własną kancelarię adwokacką w Słupsku. W okresie od 1 września 2010 r. do 30 czerwca 2011 r., w ramach działalności pozazawodowej, prowadziła działalność dydaktyczną jako wykładowca w Zaocznej Policealnej Szkole Ochrony Fizycznej Osób i Mienia "COSINUS", a od 1 marca 2012 r. do 30 września 2012 r. w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi z zakresu prawa wykroczeń oraz prawa własności intelektualnej. W latach 2010-2013 pełniła także funkcję członka Sądu Dyscyplinarnego przy Izbie Adwokackiej w Koszalinie i została wybrana na kolejną kadencję do 2016 r.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez Pana SSO Andrzeja Dymalskiego - wizytatora do spraw karnych oraz przez Panią SSO Jolantę Deniziuk - wizytatora do spraw wieczystoksięgowych, którzy zwrócili uwagę na jej dobrą znajomość prawa karnego oraz cywilnego, a także duże zaangażowanie w wykonywanie obowiązków. Sędziowie wizytatorzy podkreślili również, że pisma procesowe składane przez Panią adwokat są prawidłowo redagowane oraz zawierają odpowiednio uzasadnione wnioski dowodowe, co daje podstawę do wyrażenia opinii, że kandydatka jest dobrze przygotowana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku na posiedzeniu w dniu 14 września 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Natalii Moniki Jesionek. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego w dniu 2 października 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 24 głosy "za".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada duże doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując od ośmiu lat jako adwokat. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w pozytywnych opiniach sporządzonych przez sędziów wizytatorów oraz Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Koszalinie.

Pani adwokat Maria Kapsa - Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Koszalinie podkreśliła w opinii, że kandydatka jest postrzegana w środowisku jako dobry fachowiec. Wykazuje się systematycznością i sumiennością, prezentuje właściwe przygotowanie teoretyczne, a także kulturę osobistą, w pełni przestrzegając obowiązujące zasady etyczne.

Pani Natalia Monika Jesionek regularnie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Koszalinie.

Kontrkandydat Pan Tomasz Kwiatkowski urodził się w 1977 r. Posiada doświadczenie w pracy jako: asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Puławach (listopad 2007 r.-listopad 2009 r.) oraz radca prawny prowadzący własną kancelarię radcy prawnego (od grudnia 2009 r. do chwili obecnej). Ponadto jako wykładowca prowadzi ćwiczenia i wykłady z zakresu systemów informacyjnych zarządzania oraz prawnych podstaw informatyki na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (od października 2001 r. do chwili obecnej). Praca i kwalifikacje Pana Tomasza Kwiatkowskiego zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych i egzekucyjnych, który stwierdził, że kandydat posiada wysokie kwalifikacje i duże doświadczenie zawodowe. Uzyskał także najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego. Jednak na przestrzeni lat 2012-2014 popełnił trzy wykroczenia w ruchu drogowym, polegające na: niestosowaniu się do znaku "linia podwójna ciągła", naruszeniu zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku oraz naruszeniu zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach i kierowaniu pojazdem nie mając przy sobie wymaganych dokumentów. Rada nie mogła nie wziąć pod uwagę tych okoliczności przy rozpatrywaniu jego kandydatury. Popełnienie tego typu przewinień wpływa ujemnie na nieposzlakowaną opinię.

jaką powinni legitymować się kandydaci na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Zdaniem Rady jest to czynnik dyskwalifikujący kandydaturę Pana Tomasza Kwiatkowskiego w tym postępowaniu nominacyjnym.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w konkursie nie legitymują się tak wysokimi kwalifikacjami zawodowymi, jak wybrana kandydatka.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej. Pani Anna Małgorzata Grabowska uzyskała ocenę bardzo dobrą. Pani Aleksandra Maria Groth-Hazak ocenę dostateczną, a Pan Tomasz Kwiatkowski ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych.

Pani Anna Małgorzata Grabowska złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus a Pani Aleksandra Maria Groth-Hazak z oceną dostateczną. Pan Tomasz Kwiatkowski otrzymał z tego egzaminu ocenę dobrą.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego, potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Pani Anna Małgorzata Grabowska oraz Pani Aleksandra Maria Groth-Hazak uzyskały wprawdzie jednogłośnie pozytywne opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku, jednak Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Słupskiego udzieliło im zdecydowanie niższego poparcia niż wybranej kandydatce. Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów w dniu 2 października 2015 r. Pani Anna Małgorzata Grabowska otrzymała 10 głosów "za", a Pani Aleksandra Maria Groth-Hazak 11 głosów "za".

Pan Tomasz Kwiatkowski uzyskał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku oraz 38 głosów "za" podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego, jednak, w świetle popełnionych przez niego wykroczeń w ruchu drogowym. Rada nie uznała jego kandydatury za najlepszą.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Natalii Moniki Jesionek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne i opinie środowiska adwokackiego, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Anny Małgorzaty Grabowskiej nie oddano głosów "za" ani głosów "przeciw", oddając 19 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Aleksandry Marii Groth-Hazak nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Natalii Moniki Jesionek oddano 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pana Tomasza Kwiatkowskiego nie oddano głosów "za", oddano 4 głosy "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).