Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gnieźnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 482.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1199/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gnieźnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 482

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła: przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gnieźnie kandydaturę Pana Piotra Rafała Łososia - referendarza sądowego.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 482, zgłosiło się dwoje kandydatów.

Wobec rezygnacji Pani Justyny Edyty Liss z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gnieźnie Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia (uchwała Nr 1152/2015 z 3 listopada 2015 r.).

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie (3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie kandydaturę Pana Piotra Rafała Łososia, referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Chodzieży. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pan Piotr Rafał Łosoś posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, jego praca i kwalifikacje zostały ocenione jako wzorowe przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych oraz bardzo dobrze przez sędziów z nim współpracujących, uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego, Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu zaopiniowało jego kandydaturę jednogłośnie pozytywnie, a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu udzieliło mu zdecydowanego poparcia.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, oceną ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gnieźnie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Piotra Rafała Łososia.

2. Pan Piotr Rafał Łosoś urodził się 31 lipca 1980 r. w Wągrowcu. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu we wrześniu 2007 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 czerwca 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w II Wydziale Karnym w Sądzie Rejonowym w Chodzieży, a okresowo wykonywał obowiązki także w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Z dniem 1 lipca 2010 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chodzieży. Orzekał w wydziałach cywilnym i ksiąg wieczystych. Od 1 stycznia 2015 r. powierzone obowiązki wykonuje w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych i w V Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Wyrzysku.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione jako wzorowe przez Panią SSO Karolinę Obrębską - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Poznaniu, która zwróciła uwagę na wzorowy poziom merytoryczny jego orzecznictwa, sprawność i efektywność podejmowanych przez niego czynności oraz sposób organizacji pracy. Sędzia wizytator wyraziła przekonanie, że Pan Piotr Rafał Łosoś jest przygotowany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w stopniu celującym.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 10 września 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Piotra Rafała Łososia jednogłośnie pozytywnie (8 ocen wzorowych). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu w dniu 28 września 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 77 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując od ponad pięciu lat czynności referendarskie. Jego wysokie kwalifikacje zawodowe znajdują odzwierciedlenie we wzorowej opinii kwalifikacyjnej oraz w bardzo dobrych opiniach służbowych.

Praca i kwalifikacje Pana Piotra Rafała Łososia zostały ocenione bardzo dobrze przez sędziów z nim współpracujących. Zarówno Pan SSR Dariusz Ratajczak - Prezes Sądu Rejonowego w Wągrowcu, jak i Pan SSR Piotr Giedrys - Prezes Sądu Rejonowego w Chodzieży ocenili wysoko jego pracę, zwracając uwagę na dużą wiedzę prawniczą, skrupulatność, terminowość oraz stabilność orzecznictwa kandydata. Pozytywną opinię wyrazili również Przewodniczący IV i V Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Chodzieży.

Rozpatrując całokształt okoliczności, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę, że Pan referendarz stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach. Posiada rozległą wiedzę prawniczą oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, co w połączeniu z pracowitością, sumiennością, zdecydowaniem i dobrą organizacją pracy uzasadnia przedstawienie jego kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydat ten spełnia ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, dając należytą gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Piotra Rafała Łososia zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego doświadczenie zawodowe, wzorowa ocena kwalifikacyjna oraz bardzo dobre opinie służbowe, a także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2015 r. na kandydaturę Pana Piotra Rafała Łososia oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).