Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wyszkowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 387.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1192/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wyszkowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 387

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wyszkowie kandydaturę Pana Roberta Ostatka - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wyszkowie kandydatur:

- Pana Artura Janusza Sakierskiego - adwokata,

- Pani Agnieszki Smulskiej-Kusto - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wyszkowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 387 zgłosiło się troje powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej

Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wyszkowie kandydaturę Pana Roberta Ostatka. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Roberta Ostatka przemawiały: wysokie kwalifikacje zawodowe potwierdzone bardzo dobrą oceną kwalifikacyjną, ponad siedmioletni staż pracy na stanowisku referendarza sądowego, a także różnorodne doświadczenie zawodowe wynikające z wykonywania czynności zarówno w wydziale cywilnym, jak i wydziale ksiąg wieczystych. Kandydat w ocenie Zespołu wyróżnia się również zdolnościami o charakterze administracyjnym, ponieważ od stycznia 2014 r. jest Przewodniczącym IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wyszkowie. Ponadto Pan Robert Ostatek otrzymał najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Na posiedzeniu nie był obecny przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo powiadomiony o jego terminie.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminów zawodowych oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że kandydatura Pana Roberta Ostatka zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wyszkowie.

2. Pan Robert Ostatek urodził się w 1977 r. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z wynikiem bardzo dobrym. W okresie od 1 czerwca 2003 r. do 31 stycznia 2008 pracował w Urzędzie Gminy Somianka kolejno na stanowiskach: referenta prawnoadministracyjnego, koordynatora do spraw zamówień publicznych, kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz inspektora do spraw zamówień publicznych, inwestycji i wykorzystania środków Unii Europejskiej. Po odbyciu w latach 2004 - 2007 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce złożył w 2007 r. egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym plus. Z dniem 1 lutego 2008 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Przasnyszu. Orzekał w Wydziale Cywilnym i Wydziale Grodzkim. Na własny wniosek został z dniem 1 września 2008 r. przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Wyszkowie. Początkowo wykonywał obowiązki równocześnie w I Wydziale Cywilnym i IV Wydziale Ksiąg Wieczystych, następnie od 1 stycznia 2009 r. do 15 marca 2011 r. wyłącznie w I Wydziale Cywilnym. Od 16 marca 2011 r. do chwili obecnej orzeka w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu. Od 27 stycznia 2014 r. pełni funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wyszkowie.

Pan Robert Ostatek uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Martę Truszkowską sędziego wizytatora do spraw rodzinnych i wieczystoksięgowych, z której wynika, że jego orzecznictwo jest bardzo stabilne i prezentuje wysoki poziom. Opiniująca podkreśliła, że Pan Robert Ostatek wnikliwie bada wnioski wieczystoksięgowe i prawidłowo sporządza uzasadnienia orzeczeń, które są czytelne i zawierają logiczne wywody. Kandydat jest osobą odpowiedzialną, pracowitą, dokładną i skrupulatną. Bardzo dobrze wywiązuje się z obowiązków Przewodniczącego Wydziału.

Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce na posiedzeniu w dniu 4 września 2015 r. jednomyślnie pozytywnie zaopiniowało kandydata. Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce na posiedzeniu w dniu 11 września 2015 r. zaopiniowało kandydaturę: 28 głosami "za" przy 1 głosie "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" oraz 1 głosie nieważnym, przyznając kandydatowi 142 punkty poparcia.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie posiada długoletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe z uwagi na wykonywanie obowiązków referendarza sądowego w dwóch wydziałach: cywilnym i ksiąg wieczystych. Wysokie kwalifikacje zawodowe Pana Roberta Ostatka potwierdza sporządzona przez sędziego wizytatora ocena kwalifikacyjna. Z treści tej opinii wynika, że kandydat bardzo dobrze wykonuje swoją pracę i posiada wystarczające kwalifikacje do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego. Jest osobą pracowitą i skrupulatną. Także z opinii służbowych sporządzonych przez Prezesa i Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wyszkowie wynika, że Pan Robert Ostatek wykazuje się znajomością prawa procesowego i materialnego, poglądów doktryny i orzecznictwa. Jest osobą samodzielną, sumienną. Zwiększenie obowiązków służbowych związane z objęciem stanowiska Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wyszkowie nie wpłynęło na szybkość załatwiania spraw przez kandydata, który wykazuje się zdolnościami o charakterze organizacyjnym, potrafi dobrze zarządzać zespołem i podejmuje działania zmierzające do poprawy organizacji pracy w wydziale.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w konkursie nie legitymują się tak wysokimi kwalifikacjami zawodowymi jak Pan Robert Ostatek, ponieważ nie otrzymały tak dobrych ocen kwalifikacyjnych, jak kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie.

Pan Artur Janusz Sakierski otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana sędziego Ryszarda Wardę wizytatora do spraw karnych, ale Pani Marta Truszkowska sędzia wizytator do spraw rodzinnych i wieczystoksięgowych oceniła jego kandydaturę jako przedwczesną i wskazała, że do oceny przedstawiono sprawy nieskomplikowane i niewymagające dużego nakładu pracy. Ponadto Rada stwierdziła, że

Pan Artur Janusz Sakierski posiada mniejsze doświadczenie zawodowe niż Pan Robert Ostatek, gdyż pełnił obowiązki asystenta sędziego tylko przez rok i trzy miesiące, a zawód adwokata wykonuje zaledwie ponad trzy lata.

Pani Agnieszka Smulska-Kusto otrzymała, co prawda pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią sędzię Martę Truszkowską wizytatora do spraw rodzinnych i wieczystoksięgowych, ale wskazano w niej na uchybienia dotyczące określenia zakresu orzekania w komparycjach orzeczeń.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Pan Robert Ostatek uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia studiów prawniczych i ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego. Pani Agnieszka Smulska-Kusto otrzymała również ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia studiów, jednakże tylko ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego. Pan Artur Janusz Sakierski otrzymał oceny dobre plus na dyplomie ukończenia studiów prawniczych i z egzaminu prokuratorskiego. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że uzyskanie przez Pana Artura Janusza Sakierskiego wyższej oceny z egzaminu zawodowego od Pana Roberta Ostatka nie stanowi czynnika wyróżniającego tego kandydata w stopniu mogącym wpłynąć na wyniki konkursu. Rada uznała, że Pan Robert Ostatek posiada wyższe kwalifikacje i większe doświadczenie zawodowe, a także otrzymał najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Wyniki głosowań potwierdzające tę tezę zostały przedstawione powyżej. Pani Agnieszka Smulska-Kusto otrzymała również jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce, ale uzyskała niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Otrzymała 25 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące". Rada oceniając tę kandydaturę wzięła jednak pod uwagę, że kandydatka otrzymała zaledwie ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego oraz nie otrzymała tak dobrej oceny kwalifikacyjnej jak Pan Robert Ostatek.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Roberta Ostatka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Pozostałe osoby biorące udział w konkursie nie posiadają tak wysokich kwalifikacji jak wybrany kandydat oraz uzyskały niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce, co zadecydowało o nieprzedstawieniu ich kandydatur z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Roberta Ostatka oddano 16 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pana Artura Janusza Sakierskiego nie oddano głosów "za", oddano 5 głosów "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Smulskiej-Kusto nie oddano głosów "za", oddano 4 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).