Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 482.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1183/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 482

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku kandydaturę Pani Katarzyny Brzozowskiej - sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk -Południe w Gdańsku,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku kandydatur:

- Pani Anny Brzozy - sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku,

- Pani Haliny Doroty Czapiewskiej - sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku,

- Pana Jarosława Romana Matuszczaka - sędziego Sądu Rejonowego w Malborku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 482, zgłosili się wyżej wymienieni kandydaci.

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gdańsku kandydaturę Pani Katarzyny Brzozowskiej sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół podkreślił, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Katarzyny Brzozowskiej przemawiały: bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, posiadane przez nią doświadczenie w pracy orzeczniczej w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych, a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również informację uzyskaną z Sądu Okręgowego w Gdańsku, że wolne stanowisko sędziowskie w tym Sądzie zostanie skierowane do pionu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Po wszechstronnym rozważeniu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku zostanie przedstawiona kandydatura Pani Katarzyny Brzozowskiej.

2. Pani Katarzyna Brzozowska urodziła się 2 lipca 1973 r. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z ogólnym wynikiem bardzo dobrym. W okresie od września 1997 r. do sierpnia 1999 r. odbywała aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku. Egzamin sędziowski złożyła we wrześniu 1999 r. z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 15 października 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. W listopadzie 1999 r. ukończyła studia podyplomowe na University of Cambrigde Board of Continuing Education w zakresie wstępu do prawa angielskiego i prawa Unii Europejskiej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 2002 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdańsku. Orzekała w III Wydziale Karnym a następnie w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. W związku z reorganizacją Sądu Rejonowego w Gdańsku z dniem 1 lipca 2005 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk -Południe w Gdańsku. Do chwili obecnej orzeka w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W okresie od stycznia do kwietnia 2011 r. orzekała dodatkowo w X Wydziale Karnym tego Sądu. Od stycznia 2014 r. do stycznia 2018 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W październiku 2013 r. kandydatka otrzymała wyróżnienie Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku za zaangażowanie w działania mające na celu upowszechnienie idei mediacji. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 29 września 2014 r. został otwarty jej przewód doktorski. Kandydatka opracowuje rozprawę doktorską pt. "Uzupełniająca odpowiedzialność pracodawcy za wypadki przy pracy". Pani sędzia biegle posługuje się językiem angielskim. Bierze udział w konferencjach naukowych, jest autorką artykułu "Przyczyna zewnętrzna jako element definicji wypadku przy pracy" (Monitor Prawa Pracy 2014, Nr 10) oraz współautorką artykułu "Obowiązek zwrotu nienależnie pobranego świadczenia z ubezpieczenia społecznego" (Przegląd Sądowy 2015, Nr 7-8, zakwalifikowany do publikacji).

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Aleksandrę Ożóg sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Z oceny tej wynika, że Pani Katarzyna Brzozowska posiada szeroką i ugruntowaną wiedzę prawniczą, znajomość zasad wykładni prawa oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, które biegle stosuje w praktyce. Sporządzane przez nią uzasadnienia prezentują wysoki poziom merytoryczny. W ocenie sędziego wizytatora cechy osobowościowe, jak również wyniki pracy kandydatki dają podstawę do stwierdzenia, że jest ona bardzo dobrze przygotowana do orzekania w sądzie okręgowym.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 13 października 2015 r. udzieliło Pani Katarzynie Brzozowskiej jednogłośnego poparcia.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej na posiedzeniu w dniu 16 października 2015 r. oddało na tę kandydaturę 61 głosów "za" przy 39 głosach "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Katarzyna Brzozowska posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, w szczególności w zakresie orzekania w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych. Jej praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziego wizytatora. Prezes Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku Pani Beata Grygiel -Stelina w opinii z dnia 14 lipca 2015 r. stwierdziła, że kandydatka jest osobą doskonale zorganizowaną, sumienną, punktualną i zawsze należycie przygotowuje się do wyznaczonych rozpraw.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne prezentują także Pani Anna Brzoza oraz Pani Halina Dorota Czapiewska, co potwierdzają bardzo dobre oceny kwalifikacyjne. Kandydatki te orzekają jednakże w pionie gospodarczym. Z uwagi zaś na przeznaczenie wolnego stanowiska sędziowskiego w niniejszej procedurze konkursowej do pionu pracy i ubezpieczeń społecznych doświadczenie orzecznicze Pani Katarzyny Brzozowskiej przemawia za przedstawieniem właśnie jej kandydatury z wnioskiem o powołanie.

Bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną uzyskał również Pan Jarosław Roman Matuszczak. Orzekał w wydziałach karnym, cywilnym i pracy. Posiada jednak krótsze doświadczenie w orzekaniu w pionie pracy aniżeli Pani Katarzyna Brzozowska (kandydat orzeka w IV Wydziale Pracy Sądu Rejonowego w Malborku w pełnym wymiarze czasu pracy dopiero od grudnia 2011 r.).

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej. Ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, tak jak Pani Katarzyna Brzozowska, uzyskał jedynie Pan Jarosław Roman

Matuszczak. Pozostałe kandydatki uzyskały zaś ocenę dobrą. Żadna z tych osób nie uzyskała przy tym tak wysokiej oceny z egzaminu zawodowego jak Pani Katarzyna Brzozowska.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie została jednogłośnie pozytywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz uzyskała bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej, co zostało zaprezentowane powyżej.

Kolegium zaopiniowało jednogłośnie pozytywnie także pozostałe osoby biorące udział w tej procedurze konkursowej.

Podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej na kandydaturę Pani Anny Brzozy oddano 61 głosów "za', przy 38 głosach "przeciw", na kandydaturę Pani Haliny Doroty Czapiewskiej 53 głosy "za", przy 47 głosach "przeciw", a na kandydaturę Pana Jarosława Romana Matuszczaka 46 głosów "za", przy 53 głosach "przeciw".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Brzozowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zwłaszcza w orzekaniu w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wysokie kwalifikacje merytoryczne odzwierciedlone w bardzo dobrej opinii sędziego wizytatora, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Pomimo wysokich kwalifikacji i odpowiedniego doświadczenia zawodowego pozostali kontrkandydaci nie legitymują się tak bogatym doświadczeniem w szczególności w orzekaniu w sprawach z zakresu pracy i ubezpieczeń społecznych, jak kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie, a w niniejszej procedurze konkursowej wolne stanowisko sędziowskie jest przeznaczone do pionu pracy i ubezpieczeń społecznych.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Anny Brzozy nie oddano głosów "za", oddano 0 głosów "przeciw" i 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Brzozowskiej oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

- Pani Haliny Doroty Czapiewskiej nie oddano głosów "za", oddano 0 głosów "przeciw" i 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jarosława Romana Matuszczaka nie oddano głosów "za", oddano 0 głosów "przeciw" i 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 201 1 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).