Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Włocławku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.10.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 października 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1099/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 października 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Włocławku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Włocławku kandydaturę Pani Aleksandry Szatkowskiej - sędzi Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Włocławku kandydatury Pani Ewy Felińczak - sędzi Sądu Rejonowego we Włocławku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym we Włocławku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. poz. 273, zgłosiły się dwie wyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 października 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym we Włocławku kandydaturę Pani Aleksandry Szatkowskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na jedno stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Aleksandry Szatkowskiej przemawiały: bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, wieloletnie doświadczenie zawodowe, wysoka stabilność orzecznictwa, ukończone studia podyplomowe, udział w licznych szkoleniach, a także poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz delegacje do orzekania w Sądzie Okręgowym we Włocławku.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatki: oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Włocławku zostanie przedstawiona kandydatura Pani Aleksandry Szatkowskiej.

2. Pani Aleksandra Szatkowska urodziła się 7 lutego 1960 r. w Inowrocławiu. W 1984 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dostatecznym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła egzamin sędziowski w październiku 1987 r. z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 1 grudnia 1987 r. podjęła obowiązki asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Radziejowie. Orzekała w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich tego Sądu, a od 1 października 1988 r. do 31 grudnia 2012 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 22 czerwca 1990 r. została powołana na stanowisko Sędziego Sądu Rejonowego w Radziejowie, w którym orzekała do 31 grudnia 2012 r. W okresach od 10 czerwca 1998 r. do 9 czerwca 2002 r. oraz od 15 lipca 2002 r. do 14 lipca 2006 r. pełniła funkcję wiceprezesa, zaś od 22 czerwca 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. funkcję prezesa tego Sądu. Po zmianie struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego Minister Sprawiedliwości z dniem 1 stycznia 2013 r. przeniósł kandydatkę na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim. Orzekała w VII Zamiejscowym Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim z siedzibą w Radziejowie. W 2013 r. ukończyła na Uniwersytecie Łódzkim z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe z zakresu prawa rodzinnego dla sędziów. Z dniem 1 stycznia 2013 r. powierzono jej funkcję przewodniczącej VII Zamiejscowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich z siedzibą w Radziejowie, a z dniem 20 czerwca 2013 r. funkcję wiceprezesa Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim. Funkcje te pełniła do 31 stycznia 2015 r. W latach 2013-2015 kandydatka była wielokrotnie delegowana (w ramach jednodniowych delegacji) do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego we Włocławku. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 stycznia 2015 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym we Włocławku na okres od 1 lutego 2015 r. do 31 lipca 2015 r. W związku z otrzymaniem stałej delegacji do Sądu Okręgowego we Włocławku Pani Aleksandra Szatkowska zrzekła się z dniem 1 lutego 2015 r. funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim i przewodniczącej VII Zamiejscowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich z siedzibą w Radziejowie.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały bardzo dobrze ocenione przez sędziego wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich, który zwrócił uwagę na wysoką sprawność postępowań, terminowość, zaangażowanie i duży nakład pracy kandydatki, która miesięcznie odbywała większą liczbę rozpraw i posiedzeń niż średnia w Wydziale, przy zachowaniu wysokiej stabilności orzecznictwa, podkreślił także ponad dwudziestosiedmioletni staż orzeczniczy kandydatki i jej szeroką wiedzę prawniczą.

Pani Aleksandra Szatkowska uzyskała również pozytywne opinie Prezesa Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim oraz Przewodniczącej V Wydziału Cywilnego Rodzinnego Sądu Okręgowego we Włocławku.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 19 czerwca 2015 r. zaopiniowało jednogłośnie pozytywnie omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej w dniu 19 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 75 głosów "za" i 7 głosów "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, w tym zdobyte podczas wykonywania obowiązków w ramach delegacji do Sądu Okręgowego. Wykazała się również zdolnościami w zarządzaniu, pełniąc funkcje zastępcy i przewodniczącej wydziału oraz wiceprezesa i prezesa sądu.

Na uwagę zasługują również jej wysokie kwalifikacje zawodowe, ocenione jako bardzo dobre przez sędziego wizytatora, w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej oraz w przedstawionych opiniach służbowych. Zarówno Prezes Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim, jak i Przewodnicząca V Wydziału Cywilnego Rodzinnego Sądu Okręgowego we Włocławku, wyraziły bardzo dobre opinie o Pani sędzi Aleksandrze Szatkowskiej, podkreślając jej pracowitość, rzetelność oraz obowiązkowość. W opinii przełożonych poziom orzecznictwa kandydatki jest wysoki. Ich zdaniem Kandydatka jest sędzią bardzo doświadczonym, o szerokiej wiedzy, którą potrafi wykorzystać w praktyce orzeczniczej i będzie godnie wykonywać czynności na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Kandydatka stale podnosi kwalifikacje zawodowe (ukończyła studia podyplomowe), uczestniczy w licznych szkoleniach zawodowych.

Pani Ewa Felińczak posiada krótszy staż orzeczniczy od Pani Aleksandry Szatkowskiej (została mianowana asesorem sądowym 4 października 2002 r. a powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego 21 listopada 2006 r.) oraz nie była delegowana do orzekania w sądzie okręgowym.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie otrzymała ocenę dostateczną zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego. Pani Ewa Felińczak natomiast uzyskała oceny dobre na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego. Jednak uwzględniając wszystkie kryteria ustawowe, Rada oceniła, że nie jest lepszą kandydatką w obecnej procedurze nominacyjnej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Obie kandydatki uzyskały jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Pani Aleksandra Szatkowska otrzymała jednak zdecydowanie wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej niż Pani Ewa Felińczak, która uzyskała 25 głosów "za" i 58 głosów "przeciw".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani sędzi Aleksandry Szatkowskiej zdecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, wieloletnie doświadczenie zawodowe, wysoka stabilność orzecznictwa, ukończone studia podyplomowe, udział w licznych szkoleniach, a także poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i stała delegacja do orzekania w Sądzie Okręgowym we Włocławku.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 października 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Ewy Felińczak oddano: 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Aleksandry Szatkowskiej oddano 13 głosów "za", 0 "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając jej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).