Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.1.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 stycznia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 29/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 stycznia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach kandydaturę Pana Piotra Jana Sucheckiego - sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach kandydatury Pani Agaty Pędrackiej - sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku.

UZASADNIENIE

I

1. Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 396, zgłosiło się dwóch powyżej wymienionych kandydatów.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, na posiedzeniu w dniu 12 stycznia 2015 r., postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pana sędziego Piotra Jana Sucheckiego.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pan sędzia Piotr Jan Suchecki posiada różnorodne doświadczenie orzecznicze oraz pełnił funkcje administracyjne w sądownictwie. Postępowania sądowe prowadzi sprawnie i terminowo. Nie budzi zastrzeżeń stabilność Jego orzecznictwa. Ponadto uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacyjną oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Zespół pozytywnie ocenił również kandydaturę Pani sędzi Agaty Pędrackiej, stwierdzając jednak, że posiada Ona mniej różnorodne doświadczenie orzecznicze oraz uzyskała niniejsze poparcie środowiska sędziowskiego. Z tych względów Zespół nie rekomendował tej kandydatki.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dlatego Rada uwzględniła przede wszystkim uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także opinie przełożonych i uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydatura Pana sędziego Piotra Jana Sucheckiego zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

2. Pan sędzia Piotr Jan Suchecki urodził się 2 sierpnia 1974 r. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze z oceną dobrą plus. W 2002 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. W okresie od 1 sierpnia 2002 r. do 22 czerwca 2006 r. pracował na stanowisku asesora sądowego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Rybniku. Od 23 czerwca 2006 r. do chwili obecnej pełni urząd sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku. Od 26 marca 2012 r. orzeka w pełnym wymiarze czasu w ramach delegacji w XII Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gliwicach. Ponadto kandydat ten pełnił funkcje administracyjne w Sądzie Rejonowym w Rybniku, tj. p.o. Przewodniczącego Wydziału Ksiąg Wieczystych, Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego oraz Przewodniczącego II Wydziału Cywilnego.

Kandydat uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacyjną. Zdaniem sędziego wizytatora posiada On odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Przede wszystkim wykazuje się dobrą znajomością przepisów prawa materialnego i procesowego, sprawnie i rzetelnie prowadzi postępowanie dowodowe, prawidłowo sporządza protokoły rozpraw, a wydawane rozstrzygnięcia znajdują oparcie w zebranym materiale dowodowym i są merytorycznie uzasadnione. Nie budzi również zastrzeżeń sposób i terminowość sporządzania przez kandydata uzasadnień orzeczeń oraz stabilność Jego orzecznictwa.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, na posiedzeniu w dniu 6 listopada 2014 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana sędziego Piotra Jana Sucheckiego, przyznając mu moc poparcia na poziomie 25 punktów na 30 możliwych.

Podczas Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej w dniu 24 listopada 2014 r. za Jego kandydaturą oddano 81 głosów "za", 6 głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując czynności orzecznicze jako asesor sądowy, sędzia sądu rejonowego oraz w ramach stałej delegacji w XII Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gliwicach. W Jego referacie znajdują się różnorodne sprawy, także wielotomowe o skomplikowanym stanie faktycznym i prawnym, a pomimo tego postępowania są prowadzone sprawnie i terminowo. Pełnił także wskazane wyżej funkcje administracyjne w sądownictwie, zdobywając w ten sposób dodatkowe doświadczenie zawodowe i życiowe. W ocenie Rady sposób procedowania kandydata w rozpoznawanych przez Niego sprawach, terminowość sporządzania uzasadnień oraz stabilność orzecznictwa należy ocenić jako dobrą i niebudzącą zastrzeżeń.

Rada pozytywnie oceniła także kwalifikacje zawodowe Pani sędzi Agaty Pędrackiej. Na korzyść kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie przemawia jednak między innymi doświadczenie orzecznicze, które zdobył orzekając nieprzerwanie od 26 marca 2012 r. w pełnym wymiarze czasu w ramach stałej delegacji do Sądu Okręgowego w Gliwicach.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie ukończył wyższe studia prawnicze z oceną dobrą plus, zaś egzamin sędziowski złożył z oceną dobrą.

Pani sędzia Agata Pędracka ukończyła wyższe studia prawnicze i złożyła egzamin sędziowski z ocenami dobrymi.

W związku z tym, że oboje kandydaci uzyskali zbliżone oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, nie był to czynnik różnicujący te kandydatury.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego udzielone poszczególnym kandydatom.

Pan sędzia Piotr Jan Suchecki uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania dotyczące tego kandydata zostały przedstawione powyżej.

Pani sędzia Agata Pędracka, tak samo jak kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie, została jednogłośnie pozytywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach (5 głosów "za" z mocą poparcia na poziomie 25 punktów na 30 możliwych). Kandydatka ta uzyskała jednak wyraźnie słabsze poparcie na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej, gdzie za Jej kandydaturą oddano 65 głosów "za", 10 głosów "przeciw", przy 22 głosach "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana sędziego Piotra Jana Sucheckiego z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności Jego wysokie kwalifikacje zawodowe, różnorodne doświadczenie orzecznicze, pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydatura Pani sędzi Agaty Pędrackiej nie spełnia kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w takim stopniu jak kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie z przyczyn omówionych powyżej.

Rada stanowi kolegialny organ konstytucyjny, a każdy z jego członków swobodnie przejawia swoją wolę i wyraża własne stanowisko w poddanych głosowaniu kwestiach, kierując się wyłącznie przekonaniem o słuszności i zasadności wyrażanego stanowiska.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 stycznia 2015 r. na kandydaturę:

- Pani sędzi Agaty Pędrackiej nie oddano głosów "za", natomiast oddano 1 głos "przeciw", oraz 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Piotra Jana Sucheckiego oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).