Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 596.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 81/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 596

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie kandydaturę Pana Krzysztofa Szczepana Długiego - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie kandydatur:

- Pani Anny Marii Krakowczyk - asystenta sędziego,

- Pani Moniki Eweliny Łabędź - asystenta sędziego,

- Pani Moniki Magdaleny Madej - referendarza sądowego,

- Pani Edyty Anny Świętalskiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Głogowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 596 zgłosiło się pięcioro powyżej wymienionych kandydatów oraz Pan Paweł Wojciechowski.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pana Pawła Wojciechowskiego uchwałą Nr 1282/2015 z 8 grudnia 2015 r. z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował. Zespół ocenił, że zebrane materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i jednogłośnie postanowił wystąpić do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie Pana Krzysztofa Szczepana Długiego i Pani Edyty Anny Świętalskiej do osobistego stawiennictwa w siedzibie Rady w dniu 13 stycznia 2016 r., celem przeprowadzenia z nimi rozmowy.

Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 11 stycznia 2016 r. jednogłośnie postanowiła zaprosić celem wysłuchania przez Zespół członków Rady na posiedzeniu w dniu 13 stycznia 2016 r. Pana Krzysztofa Szczepana Długiego i Panią Edytę Annę Świętalską.

W dniu 13 stycznia 2016 r. Zespół wysłuchał zaproszonych kandydatów i po przeprowadzonej naradzie postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pana Krzysztofa Szczepana Długiego na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), zgodnie z którą, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pan Krzysztof Szczepan Długi uzyskał jednoznacznie pozytywną opinię kwalifikacyjną oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Krzysztofa Szczepana Długiego.

2. Pan Krzysztof Szczepan Długi urodził się w 1980 r. w Lubinie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem ogólnym dobrym plus. Po odbyciu w latach 2004-2007 r. aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy złożył w 2007 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. Od 1 grudnia 2006 r. do 30 września 2010 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Lubinie na stanowisku asystenta sędziego (do 30 września 2007 r. w wymiarze /2 etatu, od 1 października 2007 r. w pełnym wymiarze czasu pracy), najpierw w VI Wydziale Grodzkim, a od 1 stycznia 2010 r. w II Wydziale Karnym. Z dniem 1 października 2010 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Głogowie, gdzie do 31 sierpnia 2011 r. pracował w Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 1 września 2011 r. orzekał w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 listopada 2014 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Lubinie, gdzie orzeka w I Wydziale Cywilnym.

Pan Krzysztof Szczepan Długi uzyskał jednoznacznie pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Legnicy. Z oceny tej wynika, że kandydat w okresie 9 lat pracuje w sądzie, w tym od 5 lat na stanowisku referendarza sądowego. Zdobył i ugruntował wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Kandydat dał się poznać jako pracownik sumienny, odpowiedzialny i zaangażowany. Powyższe pozwala w ocenie sędziego wizytatora stwierdzić, że Pan Krzysztof Szczepan Długi jest dobrze przygotowany do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego.

Odpowiednie przygotowanie zawodowe Pana Krzysztofa Szczepana Długiego podkreślono także w pozytywnej opinii służbowej sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Głogowie oraz bardzo dobrej opinii sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Lubinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy na posiedzeniu w dniu 1 października 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Krzysztofa Szczepana

Długiego na wolne stanowisko sędziowskie. Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy na posiedzeniu w dniu 6 listopada 2015 r. zaopiniowało tę kandydaturę: 42 głosami "za", 10 głosami "przeciw" i 18 głosami "wstrzymującymi się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kwalifikacje zawodowe wymagane do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko kandydatów zostały ocenione pozytywnie w sporządzonych ocenach kwalifikacji.

Pan Krzysztof Szczepan Długi otrzymał jednoznacznie pozytywną ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku referendarza sądowego oraz posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe w pracy w wymiarze sprawiedliwości. Doświadczenie zdobył zarówno w pionie karnym sądownictwa powszechnego, wykonując obowiązki służbowe na stanowisku asystenta sędziego w wydziale grodzkim i wydziale karnym sądu rejonowego, jak i w pionie cywilnym jako referendarz sądowy w wydziale ksiąg wieczystych i wydziale cywilnym sądu rejonowego.

Zgłoszone na wolne stanowisko sędziowskie kandydatki: Pani Anna Maria Krakowczyk, Pani Monika Ewelina Łabędź oraz Pani Edyta Anna Świętalska zdobyły mniej zróżnicowane doświadczenie zawodowe, gdyż w ramach pracy w sądownictwie powszechnym wykonywały jedynie obowiązki na stanowiskach asystentek sędziego. Pani Monika Magdalena Madej, tak jak wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa kandydat, na stanowisko referendarza sądowego mianowana została z dniem 1 października 2010 r. i zdobyła zbliżone doświadczenie orzecznicze w wydziałach cywilnym i ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Uzyskała ona jednak niskie poparcie na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy w porównaniu do Pana Krzysztofa Szczepana Długiego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pan Krzysztof Szczepan Długi tak jak Pani Anna Maria Krakowczyk i Pani Monika Ewelina Łabędź uzyskał ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia studiów prawniczych. Pozostali kandydaci uzyskali oceny dobre.

Wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa kandydat uzyskał najniższą spośród wszystkich osób zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie ocenę z egzaminu zawodowego. Egzamin sędziowski złożył z oceną dostateczną plus. Pani Monika Ewelina Łabędź, Pani Monika Magdalena Madej i Pani Edyta Anna Świętalska uzyskały z egzaminów zawodowych oceny ogólne dobre, a Pani Anna Maria Krakowczyk i Pani Monika Ewelina Łabędź oceny dobre plus. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że uzyskanie przez Pana Krzysztofa Szczepana Długiego niższej od pozostałych kandydatów oceny z egzaminu zawodowego nie może stanowić przesłanki rozstrzygającej na niekorzyść jego kandydatury z uwagi na znaczny upływ czasu od złożonego egzaminu zawodowego, wieloletnie doświadczenie zawodowe, jednoznacznie pozytywną ocenę jego kwalifikacji oraz uzyskanie przez tego kandydata najwyższego poparcia na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także ocenę Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy oraz poparcie udzielone przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy.

Pan Krzysztof Szczepan Długi, Pani Anna Maria Krakowczyk, Pani Monika Ewelina Łabędź, Pani Monika Magdalena Madej i Pani Edyta Anna Świętalska uzyskali jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy. Niższe poparcie tego organu uzyskał jedynie Pan Paweł Wojciechowski, który wycofał swoją kandydaturę.

Pan Krzysztof Szczepan Długi uzyskał najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy. Najbardziej zbliżone do niego pod względem poparcia kandydatury Pani Edyty Anny Świętalskiej i Pani Anny Krakowczyk otrzymały odpowiednio 35 głosów "za", 7 głosów "przeciw", 29 głosów "wstrzymujących się" oraz 26 głosów "za", 8 głosów "przeciw" oraz 36 głosów "wstrzymujących się", co oznacza uzyskanie przez nie niższego poparcia od udzielonego Panu Krzysztofowi Szczepanowi Długiemu.

Pani Edyta Anna Świętalska, która uzyskała drugie w kolejności poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy jest mniej odpowiednią kandydatką do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie. Oprócz uzyskania niższego poparcia środowiska sędziowskiego posiada mniej zróżnicowane doświadczenie zawodowe od Pana Krzysztofa Szczepana Długiego, gdyż wykonywała jedynie zawód asystenta sędziego. Przy zbliżonej długości stażu zawodowego wybrany kandydat zdobył doświadczenie w pracy zarówno na stanowisku asystenta sędziego, jak i referendarza sądowego.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Krzysztofa Szczepana Długiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jednoznacznie pozytywna ocena kwalifikacyjna, wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy.

Kandydatury Pani Anny Marii Krakowczyk, Pani Moniki Eweliny Łabędź, Pani Moniki Magdaleny Madej oraz Pani Edyty Anny Świętalskiej w mniejszym stopniu wypełniły łącznie badane wymagania stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, do których należą: ocena kwalifikacji kandydatów, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinia kolegium właściwego sądu oraz ocena właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

7. Wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Krzysztofa Szczepana Długiego oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Anny Marii Krakowczyk nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Eweliny Łabędź nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Magdaleny Madej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Edyty Anny Świętalskiej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).