Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chojnicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 482.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 63/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chojnicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 482

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chojnicach kandydaturę Pana Krzysztofa Marka Szwaka - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chojnicach kandydatur:

- Pani Joanny Olgi Belzerowskiej - referendarza sądowego,

- Pani Joanny Marii Błażejewskiej - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Chojnicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 482 zgłosiło się troje powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował. Po przeprowadzonej naradzie Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pana Krzysztofa Marka Szwaka na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Chojnicach.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), zgodnie z którą, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że kandydat otrzymał pozytywną opinię kwalifikacyjną, jak również jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku i najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu słupskiego.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny na dyplomach ukończenia studiów i z egzaminu zawodowego oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu słupskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Chojnicach zostanie przedstawiona kandydatura Pana Krzysztofa Marka Szwaka.

2. Pan Krzysztof Marek Szwak urodził się w 1980 r. w Chojnicach. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą. Od 15 listopada 2004 r. do 31 stycznia 2005 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Człuchowie na stanowisku referenta. Od 1 sierpnia 2005 r. do 31 stycznia 2006 r. zatrudniony był w Szpitalu Specjalistycznym im. J.K. Łukowicza na stanowisku referenta w wymiarze 60% etatu. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej, we wrześniu 2007 r., złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 17 kwietnia 2007 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Człuchowie w wymiarze połowy etatu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 15 maja 2008 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chojnicach, gdzie orzeka do chwili obecnej w V Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Pan Krzysztof Marek Szwak uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora ds. cywilnych. Z oceny tej wynika, że jego orzecznictwo cechuje się wysoką stabilności, a niska zaskarżalność orzeczeń świadczy o dobrym przygotowaniu merytorycznym. Analiza akt spraw rozpoznawanych przez opiniowanego uzasadnia stwierdzenie, że wnioski rozpoznawane były wnikliwie, a postanowienia oddalające żądania w nich zawarte trafnie wskazywały na przeszkody do dokonania wpisu. Opiniowany prawidłowo interpretował treść żądań, a motywy przedstawione w uzasadnieniach postanowień oddalających wnioski były rzeczowe i przekonywujące. W sprawach poddanych kontroli kandydat ten wykazał się znajomością prawa materialnego i procesowego w zakresie postępowania wieczystoksięgowego. W ocenie opiniującego czynności sądowe wykonywane przez Pana Krzysztofa Marka Szwaka były w pełni prawidłowe i w żadnej ze spraw nie stwierdzono opieszałości w ich podejmowaniu, jak również błędów proceduralnych, które zaważyłyby na pozytywnej ocenie jego pracy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku na posiedzeniu w dniu 2 października 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Krzysztofa Marka Szwaka. Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu słupskiego na posiedzeniu w dniu 20 listopada 2015 r. poparło tą kandydaturę 46 głosami "za", przy 50 głosach ważnych.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wszyscy zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie kandydaci uzyskali pozytywne oceny kwalifikacyjne pracy na stanowisku referendarza sądowego.

Pani Joanna Maria Błażejewska oraz Pan Krzysztof Marek Szwak posiadają zbliżone doświadczenie w pracy w wymiarze sprawiedliwości. Pani Joanna Maria Błażejewska w latach 2006-2011 pracowała na stanowisku asystenta sędziego, a z dniem 17 stycznia 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym. Krajowa Rada Sądownictwa miała na względzie, że kandydatka ta posiada zdecydowanie krótsze doświadczenie w pracy na samodzielnym stanowisku orzeczniczym, jakim jest stanowisko referendarza sądowego niż Pan Krzysztof Marek Szwak, który na to stanowisko został mianowany z dniem 15 maja 2008 r. Stanowi to o mniejszym doświadczeniu zawodowym tej kandydatki.

Pani Joanna Olga Belzerowska, pełniąc obowiązki referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach od 1 kwietnia 2002 r. posiada najdłuższy staż pracy na tym stanowisku spośród wszystkich uczestników niniejszego postępowania nominacyjnego. Jej praca została pozytywnie oceniona w sporządzonej na użytek tego postępowania konkursowego ocenie kwalifikacyjnej, ale opiniujący wskazał na wzrastającą sukcesywnie od 2014 r. zaległość w jej referacie, która przekroczyła na koniec I półrocza 2015 r. dwumiesięczne opóźnienie w rozpoznawaniu spraw i jedynie w części jest usprawiedliwiona obiektywnymi okolicznościami. Od 1 stycznia 2014 r. oprócz orzekania w Wydziale Ksiąg Wieczystych powierzono Pani referendarz czynności w I Wydziale Cywilnym, zaś od 2015 r. sama przygotowuje projekty wpisów, które wcześniej należały do kompetencji sekretarzy sądowych. Także w części jest to usprawiedliwione nieobecnością związaną z przebywaniem Pani referendarz na zwolnieniach lekarskich. Nie uzasadnia to jednak w ocenie opiniującego niższych wyników osiągniętych w 2014 r. i 2015 r. od referendarza sądowego Pana Krzysztofa Marka Szwaka. Powyższe czyni kandydaturę Pani Joanny Olgi Belzerowskiej mniej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie od kandydatury Pana Krzysztofa Marka Szwaka, do którego pracy na stanowisku referendarza sądowego tego rodzaju zastrzeżeń nie zgłaszano.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Wszyscy zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie kandydaci ukończyli wyższe studia prawnicze z oceną dobrą. Pani Joanna Błażejewska oraz Pan Krzysztof Marek Szwak otrzymali również oceny dobre z egzaminu sędziowskiego, a Pani Joanna Belzerowska ocenę dostateczną, co także przemówiło na niekorzyść jej kandydatury.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało wszystkie kandydatury zgłoszone na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Chojnicach. Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu słupskiego w sposób jednoznaczny poparło kandydaturę Pana Krzysztofa Marka Szwaka, który otrzymał 46 głosów "za", a przyznało jedynie 12 głosów "za" kandydaturze Pani Joanny Olgi Belzerowskiej oraz 17 głosów "za" kandydaturze Pani Joanny Marii Błażejewskiej

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Krzysztofa Marka Szwaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności uzyskana przez niego pozytywna ocena kwalifikacyjna, staż pracy na stanowisku referendarza sądowego, ocena dobra z egzaminu sędziowskiego oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu słupskiego.

7. Wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Joanny Olgi Belzerowskiej nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanny Marii Błażejewskiej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Krzysztofa Marka Szwaka oddano 17 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).