Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 481.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 47/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 481

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła: przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie kandydaturę Pana Piotra Krzysztofa Wicherka - sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Tarnowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 481, zgłosił się jeden kandydat.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie (4 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Okręgowym w Tarnowie kandydaturę Pana Piotra Krzysztofa Wicherka, sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, opinią służbową oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pan Piotr Krzysztof Wicherek posiada kilkunastoletnie doświadczenie orzecznicze, jego praca i kwalifikacje zostały ocenione bardzo dobrze przez sędziego wizytatora, Kolegium Sądu

Apelacyjnego w Krakowie zaopiniowało jego kandydaturę jednogłośnie pozytywnie, a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej udzieliło jego kandydaturze zdecydowanego poparcia.

III

1, Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opinią przełożonego, oceną ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że kandydatura Pana Piotra Krzysztofa Wicherka zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie.

2. Pan Piotr Krzysztof Wicherek urodził się 18 maja 1974 r. w Czechowicach-Dziedzicach. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Tarnowie w maju 2001 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 lipca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tarnowie. Powierzone obowiązki wykonywał w VII Wydziale Cywilno-Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie. Orzekał w I Wydziale Cywilnym, pełniąc funkcję Kierownika Sekcji Egzekucyjnej tego Wydziału. W latach 2012-2015 był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie do orzekania w Sądzie Okręgowym w Tarnowie na pojedynczych sesjach. Z dniem 1 maja 2015 r. Minister Sprawiedliwości delegował kandydata do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo w składzie jednego sędziego. Obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym, w ramach delegacji przedłużonej do 30 kwietnia 2016 r.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione bardzo dobrze przez Pana SSA Andrzeja Struzika - wizytatora Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Sędzia wizytator podkreślił pracowitość i właściwą organizację pracy opiniowanego. Poziom orzecznictwa i sporządzonych przez kandydata uzasadnień orzeczeń ocenił jako bardzo wysoki. Stwierdził, że Pan Piotr Krzysztof Wicherek wykazuje się bardzo dobrą znajomością prawa, umiejętnością poszukiwania właściwych rozwiązań prawnych, znajomością orzecznictwa i poglądów doktryny. Sędzia wizytator podniósł, że opiniowany w czerwcu 2013 r. uczestniczył w międzynarodowej konferencji dotyczącej prawa europejskiego, zorganizowanej przez Sąd Apelacyjny w Krakowie, na której przedstawił bardzo interesujący referat dotyczący europejskiego postępowania w sprawach drobnych roszczeń. W jego ocenie Pan Piotr Krzysztof Wicherek jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pozytywną opinię o pracy kandydata wyraził również Pan SSR Zbigniew Zabawa - Prezes Sądu Rejonowego w Tarnowie, który zwrócił uwagę na dużą wiedzę prawniczą, pracowitość i rzetelność Pana Piotra Krzysztofa Wicherka, gwarantujące, w jego ocenie, wykonywanie przez niego obowiązków orzeczniczych na bardzo wysokim poziomie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Piotra Krzysztofa Wicherka jednogłośnie pozytywnie. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej w dniu 23 listopada 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 81 głosów "za" oraz 6 głosów "przeciw".

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie posiada duże doświadczenie zawodowe, które zdobył orzekając od ponad czternastu lat, zarówno w sądzie rejonowym, jak i okręgowym. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej oraz w pozytywnej opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Tarnowie.

Rozpatrując całokształt okoliczności, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę, że Pan Piotr Krzysztof Wicherek stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych i językowych, zarówno krajowych, organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Sąd Okręgowy w Tarnowie, jak i zagranicznych. Od 2013 r. jest uczestnikiem programu wymiany sędziów, w ramach którego sprawował patronat nad przebywającymi w Polsce sędziami z innych krajów Unii Europejskiej. Pan Piotr Krzysztof Wicherek posiada rozległą wiedzę prawniczą oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, co w połączeniu z pracowitością, sumiennością i dobrą organizacją pracy uzasadnia przedstawienie jego kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydat ten spełnia w najwyższym stopniu ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego, dając należytą gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków orzeczniczych.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę Pana Piotra Krzysztofa Wicherka oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).