Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pabianicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 39/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pabianicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pabianicach kandydaturę Pani Katarzyny Sójty - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pabianicach kandydatury Pani Joanny Taborowskiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pabianicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 665 zgłosiły się dwie wyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 4 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pabianicach kandydaturę Pani Katarzyny Sójty.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Katarzyny Sójty przemawiały, brane pod uwagę łącznie, kwalifikacje zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna sporządzona przez sędziego wizytatora, ocena dobra plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, ocena bardzo dobra z egzaminu sędziowskiego oraz wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pabianicach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Katarzyny Sójty.

2. Pani Katarzyna Sójta urodziła się 16 lipca 1984 r. w Pabianicach. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z wynikiem dobrym plus. Od 15 grudnia 2008 r. do 23 listopada 2009 r. była zatrudniona w Prokuraturze Rejonowej Łódź-Widzew w Łodzi na stanowisku stażysty. Od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a od 28 lutego 2011 r. do 30 czerwca 2015 r. odbywała aplikację sędziowską. W dniach 6-7 sierpnia i 12 września 2013 r., złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Zgodnie z programem stażu aplikanta aplikacji sędziowskiej w okresie od stycznia 2014 r. do czerwca 2015 r. odbywała staż na stanowisku referendarza sądowego, początkowo w IX Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego w Warszawie, a od października 2014 r. do czerwca 2015 r. w XII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego tego Sądu. W dniu 30 czerwca 2015 r. ukończyła aplikację sędziowską. Od lipca 2015 r., została skierowana do wykonywania czynności w IX Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego w Warszawie, gdzie do chwili obecnej wykonuje powierzone jej obowiązki referendarza sądowego. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych.

Pani Katarzyna Sójta uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych i gospodarczych. Z oceny tej wynika, że posiadane przez kandydatkę kwalifikacje oraz cechy osobiste dają bardzo dobrą rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego. Wyniki jej pracy świadczą o dużym zaangażowaniu, pracowitości oraz doskonałej organizacji pracy. Powyższe oraz doświadczenie i duża wiedza Pani Katarzyny Sójty umożliwiają jej sprawne prowadzenie postępowań. Sędzia wizytator podkreśl ił także niewielką zaskarżalność oraz wysoką stabilność orzecznictwa kandydatki.

Kandydatka uzyskała również pozytywne opinie Przewodniczącego IX Wydziału Gospodarczego oraz Przewodniczącego XII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie.

Przewodniczący IX Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie w sporządzonej opinii wskazał na wiedzę kandydatki, zdolność podejmowania szybkich i trafnych decyzji oraz umiejętność organizacji pracy w sposób zapewniający sprawność postępowań. Opiniujący podkreślił, że kandydatka jest osobą pracowitą, skrupulatną, a powierzone jej obowiązki wykonuje z odpowiedzialnością i należytą uwagą.

Pani Katarzyna Sójta, w opinii Przewodniczącego XII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, jest najlepszą i najbardziej pracowitą z aplikantek dotychczas pracujących w wydziale na stanowisku referendarza sądowego. Wskazał też na jej bardzo dobrą znajomość prawa i orzecznictwa, prawidłowość sporządzanych orzeczeń i bardzo sprawne prowadzenie spraw.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2015 r., jednogłośnie pozytywnie, ze szczególnym wyróżnieniem, zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Sójty (9 głosów "za"), a Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi, na posiedzeniu w dniu 23 listopada 2015 r., zaopiniowało kandydaturę 68 głosami "za", 1 głosem "przeciw" i 7 głosami "wstrzymującymi się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Katarzyna Sójta posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdzają sporządzona przez sędziego wizytatora ocena kwalifikacji oraz załączone do karty zgłoszenia opinie służbowe. Nadto stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Joanna Taborowska, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie posiada wyższych kwalifikacji zawodowych od kandydatki przedstawionej z wnioskiem o powołanie. Rada wzięła pod uwagę, że sędzia wizytator, w sporządzonej ocenie kwalifikacji ocenił kandydaturę Pani Joanny Taborowskiej jako bardzo dobrą. Opiniujący stwierdził, że dosyć szeroki zakres problematyki spraw, w których kandydatka sporządzała uzasadnienia, wymagał wykazania się szeroką, ugruntowaną wiedzą prawniczą. Wskazał także na cechy osobowościowe opiniowanej takie jak pracowitość, staranność, zaangażowanie w wykonywanie obowiązków oraz jej nienaganną postawę etyczną. Sędzia wizytator określił Panią Joannę Taborowską jako bardzo dobrą i solidną kandydatkę na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także krótszy staż pracy Pani Joanny Taborowskiej w sądownictwie. Kandydatka ta od 1 października 2009 r. jest zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w IV Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi, przy czym od 14 lipca 2011 r. do 31 marca 2013 r. z usprawiedliwionych przyczyn była nieobecna w pracy. Wobec powyższego Krajowa Rada Sądownictwa wyżej oceniła kwalifikacje zawodowe Pani Katarzyny Sójty.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Obie kandydatki uzyskały oceny dobre plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych. Pani Joanna Taborowska uzyskała natomiast niższą (dobrą) ocenę z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi.

Pani Katarzyna Sójta uzyskała wyższe poparcie zarówno w trakcie głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi jak i na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi. Pani Joanna Taborowska uzyskała jednogłośnie pozytywną ocenę Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, jednak bez wyróżnienia, natomiast Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi oceniło jej kandydaturę 25 głosami "za", 8 głosami "przeciw" i 43 głosami "wstrzymującymi się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Sójty zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi, a także bardzo dobre opinie służbowe.

Pani Joanna Taborowska nie posiada tak wysokich kwalifikacji zawodowych oraz uzyskała niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi od Pani Katarzyny Sójty, co zadecydowało o nieprzedstawieniu jej kandydatury z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Katarzyny Sójty oddano 17 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Joanny Taborowskiej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).