Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 17/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie kandydaturę Pana Waldemara Edmunda Nawrockiego - sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Tarnowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 665, swoją kandydaturę zgłosił Pan Waldemar Edmund Nawrocki - sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Tarnowie kandydaturę Pana Waldemara Edmunda Nawrockiego. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz poziomem poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacyjną, doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i poziom poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Waldemara Edmunda Nawrockiego.

Pan Waldemar Edmund Nawrocki urodził się w 1970 r. w Krakowie. W 1994 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie od 5 września 1994 r. do 15 listopada 1996 r. odbywał aplikację sądową etatową w Sądzie Wojewódzkim w Tarnowie. W październiku 1996 r. złożył egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem od 15 listopada 1996 r. Minister Sprawiedliwości mianował Pana Waldemara Edmunda Nawrockiego asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tarnowie. Orzekał w Wydziale Karnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 września 1998 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie. Do chwili obecnej orzeka jednocześnie w I i X Wydziale Cywilnym tego Sądu. W okresie od 1 stycznia 2005 r. do 30 czerwca 2008 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego X Zamiejscowego Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Tarnowie z siedzibą w Tuchowie, a w okresie od 1 lipca 2008 r. do 31 sierpnia 2015 r. był Przewodniczącym tego Wydziału. Od lutego 2006 r. do chwili obecnej jest członkiem Sekcji Polskiej Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego w Strasburgu (desygnowany przez Ministra Sprawiedliwości). Od lipca 2011 r. do chwili obecnej pełni również funkcję

Wiceprzewodniczącego tej Sekcji. Od stycznia 2014 r. pełni także funkcję Wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego w Strasburgu. Od 2002 r. Pan Waldemar Edmund Nawrocki orzeka w Sądzie Okręgowym w Tarnowie w ramach delegacji udzielanych początkowo na pojedyncze sesje przez Prezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie i Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie, a od 1 września 2015 r. w ramach stałej delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości na okres do 29 lutego 2016 r. Przez cały ten okres kandydat wykonuje obowiązki powierzone w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W 2015 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi w wymiarze sprawiedliwości. W ramach doskonalenia kwalifikacji zawodowych systematycznie uczestniczy w szkoleniach, seminariach i konferencjach organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie oraz Hiszpańską Szkołę Sądowniczą w Barcelonie. Ponadto legitymuje się bardzo dobrą znajomością języka francuskiego oraz dobrą znajomością języka angielskiego.

Praca i kwalifikacje zawodowe Pana Waldemara Edmunda Nawrockiego zostały ocenione przez Pana Marka Syrka - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Tarnowie. W ocenie sędziego wizytatora kandydat dysponuje szeroką wiedzą prawniczą z zakresu prawa materialnego i procesowego. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, wykazuje bardzo duże zaangażowanie, profesjonalizm i stale wzbogaca swój warsztat zawodowy, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych. Potrafi godzić obowiązki orzecznicze wykonywane w dwóch wydziałach w Sądzie Rejonowym w Tarnowie z dodatkowymi obowiązkami wynikającymi z delegacji do Sądu Okręgowego w Tarnowie oraz aktywnością na polu międzynarodowym, wynikającą z pełnienia funkcji w Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego w Strasburgu. Zdaniem sędziego wizytatora Pan Waldemar Edmund Nawrocki jest bardzo dobrym kandydatem do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Bardzo dobrą opinię o pracy i kwalifikacjach kandydata sporządził Prezes Sądu Rejonowego w Tarnowie. W jego ocenie Pan Waldemar Edmund Nawrocki posiada duże doświadczenie zawodowe, wykazuje bardzo duże zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu obowiązków sędziego, a ponadto na bieżąco wzbogaca swój warsztat zawodowy uczestnicząc w licznych szkoleniach i konferencjach poświęconych tematyce prawa cywilnego zarówno w kraju jak i za granicą.

Podczas posiedzenia w dniu 2 listopada 2015 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie zaopiniowało kandydaturę Pana Waldemara Edmunda Nawrockiego jednogłośnie pozytywnie (6 głosami "za"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej w dniu 23 listopada 2015 r. na jego kandydaturę oddano 82 głosy "za" i 4 głosy "przeciw".

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Waldemara Edmunda Nawrockiego zadecydował całokształt przedstawionych powyżej okoliczności, w szczególności posiadane przez niego wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, doświadczenie w pracy międzynarodowej, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna i pozytywne opinie służbowe, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 stycznia 2016 r. na kandydaturę Pana Waldemara Edmunda Nawrockiego oddano 17 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).