Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 marca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 319/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Joanny Organiak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Poludnie w Gdańsku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Borysa Piotra Laskowskiego i Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 787, zgłosili się:

- Pani Agnieszka Genowefa Knut - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Gdyni,

- Pan Borys Piotr Laskowski - adwokat, Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku,

- Pani Joanna Organiak - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku,

- Pani Iwona Joanna Różycka-Florek - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku,

- Pani Katarzyna Zadrożna - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Agnieszkę Genowefę Knut i Panią Katarzynę Zadrożną, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałami nr 4/2021 z dnia

12 stycznia 2021 r. i 53/2021 z dnia 16 lutego 2021 r., umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszenia.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269, dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 22 marca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił wszystkich kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia, w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Pana Borysa Piotra Laskowskiego nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Joannę Organiak nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Iwonę Joannę Różycką-Florek oddali 3 głosy "za", nie oddali głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W ocenie zespołu Pani Iwona Joanna Różycka-Florek w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego, referendarza sądowego, a obecnie starszego referendarza sądowego. Ponadto uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że jest bardzo dobrze przygotowana do orzekania i posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. W swojej dotychczasowej pracy wykazała się samodzielnością, decyzyjnością, wysoką wiedzą prawniczą i umiejętnością wykorzystania jej w praktyce.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, opiniami przełożonych oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa nie podzieliła stanowiska zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Joanny Organiak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku.

2. Pani Joanna Organiak urodziła się w 1979 r. w Skarżysku-Kamiennej. Od 20 grudnia 1998 r. do 10 lipca 1999 r. oraz od 16 września do 15 grudnia 1999 r. pracowała w Pola Sp. z o.o. w Warszawie, jako pracownik gastronomii. Od 14 marca 2000 r. do 31 października 2001 r. była zatrudniona w Przedsiębiorstwie Autobusowym "Gryf' w Kartuzach, jako pracownik biurowy. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 listopada 2001 r. do chwili obecnej jest zatrudniona w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, kolejno na stanowiskach: referenta stażysty, protokolanta, sekretarza sądowego, a od 17 maja 2004 r. - asystenta sędziego. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa pracy na Uniwersytecie Gdańskim, z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, w dniach 1. 2 i 17 września 2010 r., złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. Od 3 listopada 2015 r. jest koordynatorem ds. kontaktów sądu ze środkami masowego przekazu, a od 1 czerwca 2017 r. - starszym asystentem sędziego w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Kandydatka pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji (w tym ocenę uzupełniającą) Pani Joanny Organiak sporządziła Pani dr Katarzyna Brzozowska - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, która stwierdziła, że analiza przedstawionych projektów orzeczeń i uzasadnień wskazuje na wysoki poziom wiedzy prawniczej oraz umiejętności kandydatki. Projekty rozstrzygnięć formułowane są poprawnie i starannie. Projekty uzasadnień orzeczeń spełniają wszystkie wymogi przewidziane przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Ich konstrukcja pozwala na prześledzenie wywodu w sprawie. Podstawy prawne rozstrzygnięć są prawidłowo przywoływane. Z treści projektów uzasadnień orzeczeń wynika, że kandydatka potrafi dokonywać wykładni przepisów, odwołując się przy tym w sposób trafny do poglądów wyrażanych w judykaturze. Bardzo wysoko została oceniona umiejętność posługiwania się językiem prawniczym przez opiniowaną.

Organizacja pracy, efektywność i sprawność kandydatki pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Obowiązki swoje wykonuje terminowo, przejawiając przy tym dużą samodzielność. Jest sumienna, obowiązkowa i zaangażowana w pracę; przy czym nie można pominąć, że oprócz wykonywania obowiązków asystenta sędziego, kandydatka pełni też funkcję koordynatora ds. kontaktów sądu ze środkami masowego przekazu. Czynności te są czasochłonne, jak również wymagają dużej staranności i umiejętności komunikacji. Opiniowana godzi te dwie sfery bezkolizyjnie, terminowo i sumiennie wywiązując się z powierzonych jej obowiązków, co wskazuje na bardzo dobrą organizację pracy i dużą pracowitość. Analiza projektów orzeczeń i uzasadnień orzeczeń sporządzonych przez kandydatkę pozwala na stwierdzenie, że posiada ona rozległą wiedzę prawniczą, nie tylko z zakresu prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych. Z projektów uzasadnień orzeczeń wynika, że opiniowana ma wiedzę z zakresu innych dziedzin prawa, np. prawa cywilnego. Treść sporządzonych projektów uzasadnień wskazuje na umiejętność praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy - podstawy prawne rozstrzygnięć są prawidłowo przywoływane, wykładnia przepisów poparta jest znajomością poglądów judykatury. Sposób argumentacji jest przejrzysty i logiczny, pozwala na prześledzenie jasnego wywodu prawnego. Pani asystent jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, taktowną, komunikatywną. Potrafi w sposób bardzo dobry ułożyć swoją współpracę z sędziami, a także z asystentami i innymi pracownikami. Podnosi swoje kwalifikacje przez udział w szkoleniach.

Powyższe, w ocenie sędzi opiniującej, daje podstawy do podtrzymania wcześniejszej bardzo dobrej oceny kwalifikacji Pani asystent Joanny Organiak w zakresie przygotowania do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę, popartą doświadczeniem zawodowym zdobytym podczas wieloletniej pracy w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku na różnych stanowiskach, w tym obecnie starszego asystenta sędziego w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych. Kwalifikacje merytoryczne Pani Joanny Organiak znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie kwalifikacji, w której wskazano, że organizacja pracy, efektywność i sprawność kandydatki pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Obowiązki swoje wykonuje terminowo, przejawiając przy tym dużą samodzielność. Jest sumienna, obowiązkowa i zaangażowana w pracę; przy czym oprócz wykonywania obowiązków asystenta sędziego, pełni też funkcję koordynatora ds. kontaktów sądu ze środkami masowego przekazu. Kandydatka godzi te dwie sfery bezkolizyjnie, terminowo i sumiennie wywiązując się z powierzonych jej obowiązków, co wskazuje na bardzo dobrą organizację pracy i dużą pracowitość. Pani asystent Joanna Organiak jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, taktowną, komunikatywną. Potrafi w sposób bardzo dobry ułożyć swoją współpracę z sędziami, a także z asystentami i innymi pracownikami. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych, zorganizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Zatem w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pani Joanna Organiak posiada kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednią, rozległą wiedzę prawniczą, nie tylko z zakresu prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych, ale również z innych dziedzin prawa, np. prawa cywilnego, jak również cechy osobowości, które uzasadniają powołanie jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kontrkandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego i doświadczenie w pracy na różnych stanowiskach w wymiarze sprawiedliwości oraz wykonując wolny zawód prawniczy. Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Jednak w świetle wszystkich kryteriów wyboru ich kwalifikacje w niniejszej procedurze konkursowej nie okazały się tak dobre, jak Pani Joanny Organiak.

Pan Borys Piotr Laskowski urodził się w 1978 r. w Warszawie. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Od 7 kwietnia 2003 r. do 31 marca 2004 r. pracował w Kancelarii Adwokackiej Tomasza Kopoczyńskiego w Gdyni jako prawnik asystent. Od 15 listopada 2004 r. do 15 stycznia 2005 r. był zatrudniony w Max Bud Sp. z o.o. w Gdańsku, a od 16 listopada 2004 r. do 15 stycznia 2005 r. w Waterman&Leff Sp. z o.o. w Gdańsku - w obu firmach na stanowisku specjalisty ds. prawnych. Od 2 stycznia 2005 r. do 30 marca 2007 r. pracował w "Rekurs" S.C. w Gdańsku jako prawnik - wspólnik spółki. Od 1 do 28 lutego 2005 r. był zatrudniony w Interat Sp. z o.o. w Lublinie, jako specjalista ds. prawnych. Od 1 sierpnia 2006 r. do 31 sierpnia 2008 r. pracował w Kancelarii Adwokackiej Marka F. Januszczyka w Gdyni, na stanowisku prawnika asystenta. Po odbyciu w latach 2006-2009 aplikacji adwokackiej w Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku, w dniu 16 grudnia 2009 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem dobrym. Od 2 sierpnia 2010 r. prowadzi działalność gospodarczą, w ramach indywidulanej kancelarii adwokackiej w Gdyni. W latach 2010-2013 pełnił funkcję zastępcy członka Komisji Rewizyjnej Pomorskiej Izby Adwokackiej. Od czerwca 2013 r. do chwili obecnej jest sędzią Sądu Dyscyplinarnego tej Izby. Kandydat jest autorem dwóch artykułów, opublikowanych w Kwartalniku adwokackim, pt.: "Dopuszczalność orzekania o kosztach procesu w wyroku częściowym na tle obowiązujących przepisów postępowania cywilnego" oraz "Zakres imperium dziekańskiego w postępowaniu dyscyplinarnym na tle dyspozycji przepisu art. 85 Prawo o adwokaturze". Pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Centrum Szkoleniowe Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku. Prowadził zajęcia w ramach programu edukacyjnego "Adwokat przydaje się w życiu" z uczniami pomorskich szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów, a także z seniorami w pomorskich Domach seniora.

Ocenę kwalifikacji Pana Borysa Piotra Laskowskiego sporządziły Pani Dorota Kołodziej - wizytator do spraw cywilnych oraz Pani Aneta Szteler-Olszewska - wizytator do spraw karnych, sędziowie Sądu Okręgowego w Gdańsku, które stwierdziły, że kandydat posiada szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego, jak również prawa karnego materialnego i procesowego, którą prawidłowo wykorzystuje wykonując obowiązki zawodowe adwokata. Szeroko rozumiane pisma procesowe sporządzane w toku postępowania cywilnego oraz postępowania karnego, w tym pozwy, odpowiedzi na pozew, sprzeciwy, środki zaskarżenia i odpowiedzi na nie, wnioski dowodowe, stanowiska procesowe, apelacje, kasacja, świadczą o dużej znajomości przez kandydata zagadnień prawa cywilnego oraz karnego. Przebieg dotychczasowej pracy zawodowej Pana Borysa Piotra Laskowskiego wskazuje, że jest on osobą podnoszącą kwalifikacje, kompetentną, sumienną i dobrze zorganizowaną, pogłębiającą umiejętności w pracy na sali sądowej, w tym w relacji do sądu,

stron postępowania, pełnomocników, świadków czy biegłych. Badane akta spraw pozwalają wnioskować,że kandydat jest osobą obowiązkową, właściwie reprezentuje interes stron. Sporządzone przez niego orzeczenia z uzasadnieniami, opinie i analizy charakteryzują się wysokim poziomem merytorycznym, obejmującym zakres zagadnień z wielu dziedzin prawa, jak również wskazują na jego znaczne doświadczenie zawodowe i życiowe. Przedstawione w opinii okoliczności w pełni pozwalają na stwierdzenie, że Pan Borys Piotr Laskowski spełnia warunki do ubiegania się o powierzenie mu stanowiska sędziego w sądzie rejonowym.

Pani Iwona Joanna Różycka-Florek urodziła się w 1976 r. w Gdyni. Od 1 września 1995 r. do 31 stycznia 1996 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Gdyni na stanowisku protokolanta. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 11 września do 11 grudnia 2000 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Sopocie jako pomocnik sekretarza, od 2 stycznia do 30 maja 2001 r. na stanowisku protokolanta, a następnie od 1 czerwca do 30 listopada 2001 r. jako referent stażysta i od 1 grudnia 2001 r. do 20 czerwca 2003 r. ponownie jako protokolant. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w dniach 8, 9 lutego i 4 marca 2005 r., złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od 4 kwietnia 2005 r. do 14 maja 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Kartuzach jako asystent sędziego. Z dniem 15 maja 2006 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku. Od 1 lutego 2019 r. do chwili obecnej jest starszym referendarzem sądowym w tym Sądzie. W okresie zatrudnienia jako referendarz sądowy obowiązki orzecznicze wykonywała w Wydziałach: I, IX, XII Cywilnym, w tym w Sekcji do spraw egzekucyjnych Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku. Kandydatka pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Ocenę kwalifikacji Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek sporządziła Pani Magdalena Chrzanowska - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, która stwierdziła, że kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana do orzekania, a ponadto posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Wydawane przez opiniowaną orzeczenia są prawidłowe, sporządzane uzasadnienia są odpowiednio wnikliwe i w pełni odpowiadają wymogom z art. 328 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. Sprawność postępowania i wydajność pracy Pani referendarz nie budzi zastrzeżeń. Kandydatka posiada umiejętność stosowania prawa w praktyce, podejmowane przez nią decyzje są trafne, wyważone i dojrzałe. Posiada także praktykę na sali sądowej nabytą podczas rozpoznawania na posiedzeniach jawnych wniosków o wyjawienie majątku dłużnika oraz oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje, jest osobą zaangażowaną w wykonywaniu powierzonych obowiązków i pracowitą. Ponadto, jak wynika z załączonych opinii, jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, koleżeńską, taktowną, odnoszącą się z szacunkiem do współpracowników i przełożonych.

Uwzględniając powyższe, w ocenie sędzi wizytator, Pani referendarz Iwona Joanna Różycka-Florek jest bardzo dobrze przygotowana do objęcia urzędu sędziego. W swojej dotychczasowej pracy wykazała się samodzielnością, decyzyjnością, wysoką wiedzą prawniczą i umiejętnością wykorzystania jej w praktyce. Wieloletnie (od maja 2006 r.) i różnorodne doświadczenie zawodowe kandydatki na stanowisku referendarza, nieposzlakowana opinia oraz wysoki poziom orzecznictwa kandydatki pozwala na bardzo dobrą ocenę kwalifikacji Pani referendarz Iwony Joanny Różyckiej-Florek i sformułowanie pozytywnej prognozy odpowiedniego wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Pomimo posiadanych kwalifikacji zawodowych, kontrkandydaci - w niniejszej procedurze konkursowej - nie uzyskali tak dużego poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa, jak Pani Joanna Organiak. Uczestnicy postępowania posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe, które zdobyli w pracy na różnych stanowiskach w sądach powszechnych - asystenta sędziego, referendarza sądowego i starszego referendarza sądowego oraz wykonując wolny zawód adwokata. Otrzymali również oceny kwalifikacji wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Stale podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych szkoleniach. Wprawdzie zespół rekomendował Panią Iwonę Joannę Różycką-Florek, jednak to Rada decyduje o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydata do powołania na stanowisko sędziowskie. Rada nie mogła pominąć faktu, że kandydatka przedstawiona do powołania posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego a obecnie starszego asystenta sędziego w sądzie apelacyjnym, które łączy z powodzeniem z funkcją koordynatora ds. kontaktów sądu ze środkami masowego przekazu. Powyższe pozwala uznać, że Pani Joanna Organiak jest najlepszą kandydatką, o czym świadczą jej wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz bogate doświadczenie zawodowe, co - zdaniem Rady - daje rękojmię należytego wykonywania przez nią obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, które na posiedzeniu 10 grudnia 2020 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Joanny Organiak - oddając 9 głosów "za" i 3 głosy "przeciw".

Pani Iwona Joanna Różycka-Florek i Pan Borys Piotr Laskowski uzyskali niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku (odpowiednio 3 głosy "za" i 9 głosów "przeciw" oraz 8 głosów "za" i 4 głosy "przeciw"). Zatem wybrana przez Radę kandydatka uzyskała najwyższe poparcie tego gremium, a co za tym idzie w pełni wypełnia kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Organiak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jej wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta sędziego a obecnie starszego asystenta sędziego w sądzie apelacyjnym, pełnienie funkcji koordynatora ds. kontaktów sądu ze środkami masowego przekazu, bardzo dobra ocena kwalifikacji, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku. Krajowa Rada Sądownictwa uznała zatem kandydaturę Pani Joanny Organiak jako wyróżniającą w niniejszym postępowaniu nominacyjnym. Doświadczenie zawodowe zdobyte przez nią w pracy na stanowisku asystenta i starszego asystenta sędziego, przy bardzo dobrej ocenie dotychczasowej pracy i najwyższym poparciu Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, stanowiły okoliczność przesądzającą o jej wyborze.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 24 marca 2021 r. na:

- Pana Borysa Piotra Laskowskiego oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Joannę Organiak oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów;

- Panią Iwonę Joannę Różycką-Florek oddano 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).