Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 marca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 244/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Edyty Marii Bryzgalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 622, zgłosiła się Pani Edyta Maria Bryzgalska - sędzia Sądu Rejonowego w Koninie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 marca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo kandydaturę Pani Edyty Marii Bryzgalskiej i przeprowadził naradę, w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego objęte konkursem. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na Panią Edytę Marię Bryzgalską oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania zespół, bezwzględną większością głosów, przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Edyty Marii Bryzgalskiej na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wyjaśnił, że kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze zdobyte zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i sądu okręgowego. Uzyskała wysoką ocenę kwalifikacji oraz pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 9 grudnia 2020 r. (9 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się"). Pani Edyta Maria Bryzgalska wypełnia więc w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymaganie ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.). Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu jej członków z dnia 8 marca 2021 r. i uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Edyty Marii Bryzgalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

2. Pani Edyta Maria Bryzgalska urodziła się w 1975 r. w Lwówku Śląskim. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła, w kwietniu 2002 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 1 lipca 2002 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Koninie.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Koninie. Orzekała w wydziale cywilnym, a następnie w wydziale gospodarczym. Od 16 listopada 2006 r. do 31 października 2009 r. pełniła funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Koninie. Od 1 listopada 2009 r. do 11 listopada 2018 r. była delegowana do pełnienia obowiązków w Ministerstwie Sprawiedliwości. Początkowo zajmowała stanowisko głównego specjalisty w Departamencie Sądów Powszechnych, następnie w Departamencie Prawa Cywilnego i Departamencie Legislacyjnym. Od 12 listopada 2018 r. jest delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Orzeka w XXV Wydziale Cywilnym.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Agnieszka du Chateau - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Przyznała ona Pani Edycie Marii Bryzgalskiej ocenę wyróżniającą. Wyjaśniła między innymi, że analiza spraw kandydatki wskazuje na ogromny wkład pracy własnej i zaangażowanie w obowiązki sędziego. Opiniowana świetnie organizuje pracę w referacie, prowadząc jednocześnie kilkaset spraw w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Duża liczba spraw wyznaczanych na sesje i spraw kończonych na sesji przekłada się na liczbę sporządzanych uzasadnień wyroków, które są sporządzane w ustawowym terminie. Analiza stabilności orzecznictwa prowadzi do wniosku, że jest na wysokim poziomie na tle Wydziału. Kandydatka przygotowuje sprawę do jak najszybszego rozstrzygnięcia, koncentrując materiał dowodowy, a następnie wydaje trafne rozstrzygnięcie. W większości zakończonych wyrokiem spraw, po sporządzeniu uzasadnienia strony nie apelowały, z czego wywieść należy trafność rozstrzygnięcia i właściwą logikę argumentacji prawnej, podpartej szczegółowym ustaleniem stanu faktycznego. Uzasadnienia orzeczeń są szczegółowe, obszerne, dotyczą istoty sprawy, spełniają wymogi ustawowe. Kandydatka podpiera argumentację stanowiskiem judykatury i doktryny. Odsetek oddalonych apelacji przez sąd odwoławczy jest wysoki. Używany styl w orzeczeniach i uzasadnieniach jest zwięzły, prawidłowy, spójny, oparty na określeniach ustawowych, argumentacja rzeczowa, pełna. Godna podkreślenia jest wysoka umiejętność organizacji pracy, szybkość rozpoznanych spraw i podejmowanych decyzji merytorycznych, związana z warunkami osobistymi Pani sędzi - pracowitością i inteligencją.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Rada w tym zakresie w pełni podzieliła stanowisko zespołu jej członków z dnia 8 marca 2021 r. Pani Edyta Maria Bryzgalska legitymuje się wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i w ramach delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie okręgowym. Uzyskała wyróżniającą ocenę kwalifikacji, w której stwierdzono jej wysoką przydatność na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w dniu 9 grudnia 2020 r. na Panią Edytę Marię Bryzgalską oddano 9 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła zatem, że Pani Edyta Maria Bryzgalska otrzymała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, a co za tym idzie wypełniła w odpowiednim stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Edyty Marii Bryzgalskiej do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności dotychczasowa nienaganna i wieloletnia praca orzecznicza, w tym doświadczenie zdobyte w ramach delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym w Warszawie oraz wyróżniająca ocena kwalifikacji i pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

6. W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 marca 2021 r. na Panią Edytę Marię Bryzgalską oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).