Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 778.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 marca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 236/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 778

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Magdaleny Kawalec do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 778, zgłosiła się Pani Katarzyna Magdalena Kawalec - sędzia Sądu Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 marca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo kandydaturę Pani Katarzyny Magdaleny Kawalec i przeprowadził naradę, w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego objęte konkursem. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na Panią Katarzynę Magdalenę Kawalec oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania zespół, bezwzględną większością głosów, przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Katarzyny Magdaleny Kawalec na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wyjaśnił, że kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze na szczeblu sądu rejonowego, jak i doświadczenie orzecznicze zdobyte w ramach delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie okręgowym. Uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, stwierdzającą jej przydatność na stanowisku sędziego sądu okręgowego oraz jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu na posiedzeniu w dniu 10 grudnia 2020 r. (11 głosów "za"). Pani Katarzyna Magdalena Kawalec wypełnia więc w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymaganie ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.). Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu jej członków z dnia 8 marca 2021 r. i uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Magdaleny Kawalec do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu.

2. Pani Katarzyna Magdalena Kawalec urodziła się w 1978 r. w Zamościu. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lipca do 30 września 2004 r. pełniła obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, w wymiarze 3/5 etatu. Następnie była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w tym Sądzie od 23 listopada 2004 r. do 28 lutego 2005 r., również w wymiarze 3/5 etatu. Od 22 marca do 5 listopada 2005 r. pracowała na stanowisku sekretarza sądowego w powyższym Sądzie, w wymiarze 1/2 etatu, a od 28 listopada 2005 r. do 28 lutego 2006 r. w wymiarze 3/5 etatu. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła, we wrześniu 2006 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 11 października 2006 r. do 31 marca 2007 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim. Od 1 kwietnia 2007 r. do 13 kwietnia 2011 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2011 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim. Orzekała w sprawach karnych, wykroczeniowych i karnoskarbowych w II Wydziale Karnym tego Sądu. Od 1 maja 2019 r. do 31 października 2020 r. była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Orzekała w II Wydziale Karnym.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Urszula Zwolak - sędzia Sądu Okręgowego w Zamościu. Podkreśliła ona, że Pani Katarzyna Magdalena Kawalec jest bardzo dobrą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Zamościu. Ma dobre przygotowanie teoretyczne do pełnienia urzędu sędziego i orzekania. Systematycznie, przez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Orzeka od 14 kwietnia 2011 r., kiedy odebrała akt mianowania na sędziego sądu rejonowego. Wcześniej przez wiele lat pracowała jako asystent sędziego, również w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Od chwili mianowania orzeka w sprawach karnych. W zakresie stabilności orzecznictwa osiągnęła dobre wyniki. Uzyskała również dobre wyniki w zakresie kończenia spraw karnych i wykroczeniowych - w ciągu ocenianego okresu zakończyła łącznie 1136 spraw, a co najważniejsze generalnie opanowała wpływ spraw przydzielanych do jej referatu. Analiza orzecznictwa Pani Katarzyny Magdaleny Kawalec w sprawach karnych i wykroczeniowych wskazuje, że dobrze zna obowiązujące przepisy i to zarówno materialne, jak i proceduralne. Potrafi te przepisy stosować w celu sprawnego i prawidłowego zakończenia spraw. Świadczą o tym: wysoki procent kończenia spraw karnych, jak też wykroczeniowych, stosowanie różnorodnych rozwiązań merytorycznych - umarzanie postępowań, gdy zachodzą ku temu warunki procesowe, warunkowe umorzenia postępowania, skazania na różnego rodzaju kary w zależności od stopnia winy i społecznej szkodliwości czynów przypisywanych oskarżonym i obwinionym. Wykorzystuje instytucje proceduralne umożliwiające sprawne rozpoznawanie spraw przez wydawanie wyroków na posiedzeniach, rozpoznawanie spraw pod nieobecność oskarżonych. Często zmienia opisy czynów przypisywanych oskarżonym dążąc do precyzyjnego ich ustalenia. W uzasadnieniach sporządzanych przez kandydatkę znajdują się rozważania teoretyczne dotyczące prawa materialnego stosowanego lub nie stosowanego w określonej konfiguracji prawnej przyjętej przez Sąd, mimo że znaczna część uzasadnień została sporządzona w formularzach. W uzasadnieniach wyroków i postanowień powołuje się lub przytacza orzecznictwo Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych i stanowiska komentatorów w zakresie niezbędnym dla precyzyjnego przedstawienia przyjętej kwalifikacji prawnej lub opisania znamion czynu będącego przedmiotem rozpoznania. Zawartość merytoryczna uzasadnień wyroków oraz przedstawiony w nich sposób argumentacji dają podstawę do stwierdzenia, że uzasadnienia te są przekonujące i zrozumiałe dla stron skoro w części spraw uzasadnionych nie zostały wniesione apelacje, ani kasacje. Oceniana sporządza prawidłowo i przekonująco uzasadnienia nie tylko pierwszoinstancyjne, ale również uzasadnienia wyroków odwoławczych.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Rada w tym zakresie w pełni podzieliła stanowisko zespołu jej członków z dnia 8 marca 2021 r. Pani Katarzyna Magdalena Kawalec legitymuje się wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i zdobytym w ramach delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie okręgowym. Uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, w której stwierdzono jej wysoką przydatność na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu w dniu 10 grudnia 2020 r. na Panią Katarzynę Magdalenę Kawalec oddano 11 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła zatem, że Pani Katarzyna Magdalena Kawalec otrzymała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu, a co za tym idzie wypełniła w wysokim stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Magdaleny Kawalec do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności dotychczasowa nienaganna i wieloletnia praca orzecznicza, w tym doświadczenie zdobyte w ramach delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym w Zamościu oraz bardzo dobra ocena kwalifikacji i jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu.

6. W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 marca 2021 r. na Panią Katarzynę Magdalenę Kawalec oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).