Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 698.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.12.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 grudnia 2019 r.

UCHWAŁA Nr 1080/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 grudnia 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 698

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Renaty Karoliny Zielińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Anny Samborskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 698, zgłosiły się:

- Pani Katarzyna Anna Samborska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Lublin -Zachód w Lublinie oraz

- Pani Renata Karolina Zielińska - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 9 grudnia 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił obie kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Katarzynę Annę Samborską nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Renatę Karolinę Zielińską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie Pani Renaty Karoliny Zielińskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu oraz oceną Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że rekomendowana kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, otrzymała pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu i poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu, a także stale pogłębia posiadaną wiedzę, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Wprawdzie Pani Katarzyna Anna Samborska uzyskała nieco lepszy wynik zarówno na Kolegium, jak i podczas Zgromadzenia, jednak zespół uwzględnił, że wolne stanowisko sędziowskie przewidziane jest do pionu karnego a rekomendowana kandydatka była członkiem Kolegium ds. Wykroczeń przy Sądzie Rejonowym w Biłgoraju i posiada znacznie dłuższy staż pracy oraz doświadczenie zawodowe, co - w ocenie zespołu - powoduje, że spełnia kryteria wyboru w wyższym stopniu niż Pani Katarzyna Anna Samborska.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że obie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Renaty Karoliny Zielińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie.

2. Pani Renata Karolina Zielińska urodziła się 17 września 1969 r. w Rzeszowie. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Filii w Rzeszowie z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Od 4 maja do 25 sierpnia 1993 r. była zatrudniona na stanowisku referenta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Biłgoraju. Obowiązki wykonywała w Wydziale Obsługi Prawnej. Po odbyciu w latach 1993-1995 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Zamościu, w 1996 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Od 1 stycznia 1995 r. do 17 października 2001 r. była członkiem Kolegium ds. Wykroczeń przy Sądzie Rejonowym w Biłgoraju. W latach 1995-2004 pracowała w Urzędzie Skarbowym w Biłgoraju, kolejno jako: starszy referent, inspektor, starszy inspektor a ostatnio na stanowisku komisarza skarbowego. W 1998 r., po odbyciu aplikacji administracyjnej, złożyła egzamin zawodowy z oceną dobrą. Od 1 kwietnia 2004 r. do 30 kwietnia 2005 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu a od 1 maja 2005 r. pracuje w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju, początkowo na stanowisku asystenta sędziego a od 15 marca 2016 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonuje w I Wydziale Cywilnym i III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w licznych szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Renaty Karoliny Zielińskiej sporządziła Pani SSO Halina Bork - wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Zamościu, która stwierdziła, że wszystkie sporządzone przez Panią asystent projekty uzasadnień orzeczeń są na dobrym poziomie merytorycznym z właściwą i trafną argumentacją prawną a w sprawach tego wymagających poparte poglądami Sądu Najwyższego i doktryny prawa rodzinnego bądź cywilnego. Sporządzone są też w sposób jasny i zrozumiały. Zróżnicowane kategorie spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz cywilnego, w których kandydatka sporządziła w sposób prawidłowy projekty uzasadnień orzeczeń, świadczą o dobrej znajomości przepisów prawa materialnego i procesowego. Ilość wykonywanych czynności świadczy nadto o dużej pracowitości i zaangażowaniu opiniowanej przy wykonywaniu obowiązków asystenta sędziego. Sędzia wizytator podkreśliła, że kandydatka w okresie wieloletniej pracy na stanowisku asystenta sędziego zdobyła bardzo szeroką wiedzę prawniczą w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, jak też przepisów ustaw pozakodeksowych, na podstawie których rozpoznawane są sprawy w I Wydziale Cywilnym i III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Biłgoraju oraz umiejętność ich prawidłowego praktycznego zastosowania. Zdobyta wiedza i doświadczenie w połączeniu z cechami charakteru: sumiennością, dokładnością i zaangażowaniem w wykonywanie czynności asystenta sędziego - zdaniem sędzi wizytator - w pełni uzasadniają przyjęcie, że opiniowana posiada kwalifikacje i predyspozycje do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Reasumując, sędzia wizytator pracę Pani Renaty Karoliny Zielińskiej oceniła pozytywnie.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas pracy na stanowiskach asystenta sędziego, a następnie starszego asystenta sędziego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Renaty Karoliny Zielińskiej znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy oraz bardzo dobrych opiniach przełożonych: Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich oraz Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Biłgoraju, a także Wiceprezesa tego Sądu, którzy podkreślili m.in. jej terminowość, zdolności organizacyjne, obowiązkowość i skrupulatność, konkludując, że opiniowana daje gwarancję należytego wykonywania zawodu sędziego. Wybrana kandydatka stale doskonali swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Pani Katarzyna Anna Samborska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Katarzyna Anna Samborska urodziła się 1 sierpnia 1985 r. w Kielcach. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. Od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 43,7 pkt ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji, zaś aplikację sędziowską odbyła od 28 lutego 2011 r. do 30 września 2015 r. W 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 253 pkt. Od 1 kwietnia 2014 r. do 1 października 2015 r. odbyła staż referendarski w ramach realizacji aplikacji sędziowskiej. Z dniem 1 kwietnia 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu. Obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych i I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 marca 2016 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie. Otrzymała przydział służbowy do VI Wydziału Cywilnego, w którym obowiązki orzecznicze wykonuje do chwili obecnej. Bierze udział w szkoleniach zawodowych zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Anny Samborskiej sporządziła Pani Teresa Bodys - sędzia Sądu Okręgowego w Zamościu, która stwierdziła, że we wszystkich analizowanych sprawach podejmowane przez opiniowaną czynności procesowe miały oparcie w przepisach prawa. Wydane orzeczenia były zgodne z prawem, także ich uzasadnienia zawierały prawidłową argumentację prawną i wskazywały na właściwą podstawę prawną. Terminowość podejmowanych przez Panią referendarz czynności w tych sprawach także nie budzi zastrzeżeń. W ocenie sędzi opiniującej kandydatka posiada niezbędne przygotowanie zawodowe oraz dobrą znajomość prawa w zakresie powierzonych jej obowiązków. Cechuje ją dokładność, terminowość i sprawność prowadzonych postępowań. W większości przypadków sprawy rozpoznawała w terminie jednego miesiąca a klauzule wykonawcze nadawała nakazom zapłaty z zachowaniem trzydniowego terminu. Podejmowane przez opiniowaną decyzje w poszczególnych kategoriach spraw w większości przypadków - zastrzeżonych do drogi elektronicznego postępowania upominawczego - były trafne.

W przeważającej większości wydane orzeczenia zawierały prawidłowe uzasadnienia z pełną argumentacją prawną, niejednokrotnie popartą poglądami Sądu Najwyższego i doktryny. Stwierdzone uchybienia nie odniosły negatywnych skutków dla stron procesu. Zakres czynności opiniowanej i charakter rozpoznawanych spraw - bardzo ograniczony z uwagi na specyfikę elektronicznego postępowania upominawczego - zdaniem sędzi opiniującej nie pozwala wypowiedzieć się w pełnym zakresie na temat znajomości prawa przez kandydatkę innego niż stosowanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Niemniej zdobyta wiedza teoretyczna oraz praktyczna na stanowisku referendarza sądowego i przymioty osobiste uprawniają do pozytywnego zaopiniowania Pani referendarz Katarzyny Anny Samborskiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Krasnymstawie.

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Obie uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada uwzględniła, że Pani Renata Karolina Zielińska posiada zdecydowanie dłuższy staż pracy (ponad dwudziestosześcioletni) oraz znacznie dłuższe doświadczenie życiowe i zawodowe (ponad piętnastoletnie - początkowo na stanowisku asystenta sędziego a obecnie starszego asystenta sędziego) niż Pani Katarzyna Anna Samborska, która obowiązki orzecznicze referendarza sądowego wykonuje od kwietnia 2014 r. Rada miała również na uwadze, że Pani Renata Karolina Zielińska w latach 1995-2001 była członkiem Kolegium ds. Wykroczeń przy Sądzie Rejonowym w Biłgoraju, co nie pozostaje bez znaczenia, bowiem wolne stanowisko sędziowskie przeznaczone jest do pionu karnego. W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Renaty Karoliny Zielińskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze nominacyjnej kryteria wyboru w najwyższym stopniu, uzasadniającym przedstawienie jej Prezydentowi RP do powołania.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu na posiedzeniu 19 listopada 2019 r. zaopiniowało jednogłośnie pozytywnie Panią Katarzynę Annę Samborską (9 głosami "za") i pozytywnie Panią Renatę Karolinę Zielińską (7 głosami "za", przy 2 głosach "wstrzymujących się").

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu w dniu 22 listopada 2019 r. oddano na Panią Katarzynę Annę Samborską 36 głosów "za" i 6 głosów "przeciwko", przy 2 głosach "nieważnych" a na Panią Renatę Karolinę Zielińską oddano 27 głosów "za" i 16 głosów "przeciwko", przy 1 głosie "nieważnym".

Wprawdzie Pani Katarzyna Anna Samborska uzyskała nieco wyższe poparcie obu tych gremiów, jednak Pani Renata Karolina Zielińska posiada znacznie dłuższy staż pracy, doświadczenie zawodowe i życiowe, co - w przekonaniu Rady - przemawia za wyborem jej kandydatury.

5. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Renata Karolina Zielińska posiada kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Renaty Karoliny Zielińskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności zdecydowanie dłuższy staż pracy oraz doświadczenie życiowe i zawodowe niż Pani Katarzyny Anny Samborskiej, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną, długoletnią praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu i poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu. Rada miała również na uwadze, że Pani Renata Karolina Zielińska przez szereg lat była członkiem Kolegium ds. Wykroczeń a wolne stanowisko sędziowskie przeznaczone jest do pionu karnego.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 grudnia 2019 r. na:

- Panią Katarzynę Annę Samborską oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Renatę Karolinę Zielińską oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).