Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 227.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.11.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 listopada 2019 r.

UCHWAŁA 1017/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 20 listopada 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 227

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Grzegorza Szczygielskiego do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Przemysława Frączka i Pani Renaty Iwony Maj do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 227, zgłosili się:

- Pan Marcin Przemysław Frączek - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku,

- Pan Andrzej Łukaszewicz - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku,

- Pani Renata Iwona Maj - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie,

- Pan Grzegorz Szczygielski - radca prawny.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pana Andrzeja Łukaszewicza (uchwała nr 510/2019 z 21 maja 2019 r.) z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości pismem z 28 października 2019 r. poinformował, że nie będzie przedstawiać opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 7 listopada 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za niewystarczające i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przeprowadzenie wysłuchania kandydatów w jej siedzibie. Na posiedzenie zespołu nie stawił się przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych. Krajowa Rada Sądownictwa zaakceptowała propozycję zespołu.

Na posiedzeniu 20 listopada 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchał kandydatów, ponownie zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Grzegorza Szczygielskiego (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się") na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej. Na posiedzenie zespołu nie stawił się przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych. Kandydatury Pana Marcina Przemysława Frączka (0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się") i Pani Renaty Iwony Maj (0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się") nie uzyskały wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że w jego ocenie Pan Grzegorz Szczygielski spełnia wszystkie kryteria powołania na urząd sędziego sądu rejonowego w stopniu najwyższym spośród uczestniczących w niniejszej procedurze konkursowej. Pan Grzegorz Szczygielski legitymuje się niemal czteroletnim doświadczeniem w wykonywaniu zawodu radcy prawnego (najdłuższym okresem wykonywania samodzielnego zawodu prawniczego w niniejszej procedurze konkursowej) oraz ponad ośmioletnim stażem pracy na stanowisku asystenta sędziego. Uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji. Zespół podkreślił, że Pan Marcin Przemysław Frączek posiada zdecydowanie krótszy staż pracy w zawodzie związanym ze stosowaniem przepisów prawa, zaś Pani Renata Iwona Maj wykonuje orzecznicze obowiązki referendarza sądowego zaledwie od kilku miesięcy (pozostałe doświadczenie zawodowe kandydatki to przede wszystkim praca na stanowisku asystenta sędziego).

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie oraz stanowisko Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie wstrzymujące opiniowanie kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów sądów rejonowych na obszarze okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Grzegorza Szczygielskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej. Rada podzieliła stanowisko zespołu odnośnie do tej kandydatury i uznała, że z racji posiadanych kwalifikacji i nabytego doświadczenia zawodowego wynikającego z niemal czteroletniego okresu wykonywaniu zawodu radcy prawnego, poprzedzonego ponad ośmioletnim stażem pracy na stanowisku asystenta sędziego, kandydat ten wypełnia w najwyższym stopniu, łącznie oceniane, ustawowe kryteria wyboru spośród wszystkich uczestników niniejszego postępowania.

2. Pan Grzegorz Szczygielski urodził się w 1978 r. w Łukowie. W 2003 r. ukończył wyższe studia na kierunku prawo kanoniczne w zakresie prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 2007-2015 był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej. Po odbyciu aplikacji referendarskiej w okręgu Sądu Okręgowego w Siedlcach, w 2009 r. złożył egzamin referendarski z oceną końcową dobrą plus. W 2010 r. ukończył studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotów zawodowych, w tym samym roku ukończył studia doktoranckie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji w zakresie nauk prawnych - prawa kanonicznego i aktualnie finalizuje prace nad rozprawą doktorską na Uniwersytecie Warszawskim. Po złożeniu (w 2014 r.) z wynikiem pozytywnym egzaminu radcowskiego, Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z 19 maja 2014 r. został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Od 18 grudnia 2015 r. wykonuje zawód radcy prawnego w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, jest autorem dwóch publikacji z dziedziny prawa cywilnego. Legitymuje się doświadczeniem dydaktycznym wynikającym z pracy w latach (2008-2012) na stanowisku nauczyciela w Studium Służb Ochrony i Detektywów w Białej Podlaskiej.

Ocenę kwalifikacji Pana Grzegorza Szczygielskiego sporządziła Pani Anna Ścioch- Kozak - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie, która stwierdziła, że kandydat ten wykazał się wysoką starannością, aktywnością w pracy oraz szeroko rozumianą znajomością spraw z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego i karnego, w ramach których wykonywał obowiązki radcy prawnego. Podkreśliła, że Pan Grzegorz Szczygielski spełnia formalne i merytoryczne wymogi do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Opiniująca uwzględniła w swojej opinii między innymi prowadzone sprawy cywilne (w tym rodzinne i gospodarcze) oraz karne i opinie prawne autorstwa kandydata. Konkludując ocenę kwalifikacji stwierdziła, że bardzo dobra znajomość prawa cywilnego, administracyjnego i karnego oraz bardzo dobrą umiejętność stosowania przepisów w praktyce sprawiają, że Pan

Grzegorz Szczygielski spełnia wymagania kwalifikujące do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Rada, po zapoznaniu się z treścią ocen kwalifikacji, aktami osobowymi oraz dokumentacją złożoną przez wszystkich uczestników postępowania stwierdziła, że posiadają oni kwalifikacje zawodowe i spełniają ustawowe wymagania do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, w niniejszej procedurze konkursowej najlepszym kandydatem jest Pan Grzegorz Szczygielski. Powyższe wynika z tego, że wybrany kandydat posiada doświadczenie wynikające z wykonywania, przez niemal cztery lata, samodzielnie i na własny rachunek obowiązków radcy prawnego, legitymuje się także ponad ośmioletnim stażem pracy na stanowisku asystenta sędziego, a ponadto uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji i ukończy! dwa kierunki studiów oraz posiada doświadczenie dydaktyczne. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje pozostałych uczestników niniejszego postępowania nominacyjnego, uznając, że nie wypełniają oni w wyższym stopniu niż Pan Grzegorz Szczygielski, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Pan Marcin Przemysław Frączek urodził się w 1987 r. w Tarnowie. W 2011 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 2011-2012 pracował w kancelarii radcy prawnego w Krakowie jako aplikant radcowski. Po odbyciu aplikacji ogólnej i sędziowskiej, złożył w 2017 r. egzamin sędziowski z wynikiem dobrym, uzyskując 251,5 pkt. Z dniem 1 lipca 2017 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku. Powierzone mu obowiązki wykonuje w VI Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego.

Ocenę kwalifikacji Pana Marcina Przemysława Frączka sporządziła Pani Beata Błotnik - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie, która stwierdziła, że kandydat ten wykonuje czynności w postępowaniu sądowym prawidłowo, a w miarę zdobywanego doświadczenia zawodowego poprawił też sprawność podejmowanych czynności i wydajność pracy. Podkreśliła, że Pan Marcin Przemysław Frączek, stosując prawo w praktyce wykorzystuje wiedzę teoretyczną i prawidłowo podejmuje decyzje, uzasadniając je w sposób rzeczowy i logiczny. Ponadto kandydat jest zaangażowany w pracę, a swoje obowiązki służbowe traktuje bardzo poważnie i sumiennie, przy czym jest osobą o wysokiej kulturze osobistej. Konkludując stwierdziła, że Pan Marcin Przemysław Frączek spełnia kryteria kwalifikujące go do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Renata Iwona Maj urodziła się w 1977 r. w Lublinie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra. Przed podjęciem pracy w sądownictwie powszechnym pracowała w kilku jednostkach, w tym w 2002 r. w Urzędzie Miasta Lublin na stanowisku referentastażysty. Od 5 kwietnia 2007 r. do 31 grudnia 2010 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Lublinie. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu złożyła, we wrześniu 2008 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 1 stycznia 2011 r. do 13 listopada 2011 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku - powierzone jej obowiązki wykonywała w wydziałach karnych tego Sądu. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa. Od 14 listopada 2011 r. do 1 lipca 2019 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Lublinie, początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od 3 kwietnia 2018 r. starszego asystenta sędziego. Początkowo obowiązki wykonywała w III Wydziale Cywilnym Rodzinnym tego Sądu, a od 2 stycznia 2012 r. w XI Wydziale Karnym-Odwoławczym. Z dniem 2 lipca 2019 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie - została przydzielona do VI Wydziału Cywilnego tego Sądu. Z dniem 15 lipca 2019 r. została delegowana do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Lubartowie. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Renaty Iwony Maj sporządziła Pani Elżbieta Wierzchowska - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, która stwierdziła, że kandydatka sporządza projekty postanowień i uzasadnień (utrzymujących w mocy wyroki I instancji, zmieniające wyroki I instancji oraz uchylające wyroki I instancji), na wysokim poziomie. Opiniująca nie stwierdziła uchybień, zauważyła natomiast bardzo duży nakład pracy, bardzo dużą wiedzę prawniczą i bardzo dużą wnikliwość kandydatki. Mimo rzadkiego przywoływania poglądów doktryny lub orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, na podstawie analizy jej pracy stwierdziła, że są one jej bardzo dobrze znane. Konkludując stwierdziła, że Pani Reneta Iwona Maj wzorowo opanowała warsztat pracy sędziego i pozytywnie zaopiniowała jej kandydaturę.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie oraz stanowisko Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie na posiedzeniu 7 października 2019 r. pozytywnie zaopiniowało wszystkich kandydatów - Pana Marcina Przemysława Frączka (8 głosów "za", 5 głosów "wstrzymujących się"), Panią Renatę Iwonę Maj (9 głosów "za", 4 głosy "wstrzymujące się") i Pana Grzegorza Szczygielskiego (7 głosów "za", 6 głosów "wstrzymujących się").

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie 21 października 2019 r. podjęło uchwałę o odroczeniu posiedzenia w sprawie opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądów rejonowych na obszarze okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie do czasu udzielenia odpowiedzi przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na pytania prejudycjalne w przedmiocie zgodności z zasadami prawa Unii Europejskiej procesu wyłaniania sędziowskich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa i procedury powoływania sędziów przy udziale tego organu.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła w świetle art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, że powyższa okoliczność nie stanowi przeszkody do podjęcia uchwały w przedmiocie obsady wolnego stanowiska sędziowskiego w niniejszej procedurze nominacyjnej.

Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie Pana Grzegorza Szczygielskiego, gdyż posiada on wysokie kwalifikacje, wynikające z jego dotychczasowej drogi zawodowej, potwierdzone oceną kwalifikacji sporządzoną na potrzeby niniejszego postępowania konkursowego. Najniższa pozytywna ocena Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie (w zakresie głosów "za") nie świadczy o wyższości pozostałych kandydatur, gdyż nie znalazła ona oparcia w zebranych w sprawie materiałach i nie została umotywowana w żaden sposób przez ten organ.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Grzegorza Szczygielskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: stale podwyższane przez udział w szkoleniach wysokie kwalifikacje wynikające przede wszystkim z niemal czteroletniego okresu wykonywania zawodu radcy prawnego, połączone z wcześniej nabytym doświadczeniem w pracy na stanowisku asystenta sędziego i wyraźnie pozytywnie ocenionego poziomu jego pracy w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie kwalifikacji. Zdaniem Rady doświadczenie Pana Grzegorza Szczygielskiego w wykonywaniu wolnego zawodu prawniczego, połączone z doświadczeniem w pracy w sądownictwie powszechnym wniesie pozytywną wartość do środowiska sędziowskiego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych i dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o ich powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej. Pan Marcin Przemysław Frączek legitymuje się zdecydowanie krótszym stażem pracy w zawodzie związanym ze stosowaniem prawa, zaś Pani Renata Iwona Maj wykonuje orzecznicze obowiązki referendarza sądowego zaledwie od kilku miesięcy (pozostałe doświadczenie zawodowe kandydatki to przede wszystkim praca na stanowisku asystenta sędziego).

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 20 listopada 2019 r. na kandydaturę:

- Pana Marcina Przemysława Frączka nie oddano głosów "za" ani głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Renaty Iwony Maj oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Grzegorza Szczygielskiego oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).