Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 178.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.11.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 listopada 2019 r.

UCHWAŁA Nr 955/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 listopada 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 178

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marka Zugaja do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej oraz Pana Przemysława Wojciecha Telengi do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 178, zgłosili się:

- Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie,

- Pan dr Przemysław Wojciech Telenga - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie,

- Pan Marek Zugaj - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 4 listopada 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił wszystkich kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Agnieszkę Jolantę Maliszewską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", na Pana Przemysława Wojciecha Telengę oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" a na Pana Marka Zugaja oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia. W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego oraz opiniami służbowymi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził m.in., że Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe. Otrzymała bardzo dobre oceny zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego. Bogate doświadczenie zawodowe zdobyła na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego, zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lublinie, Przewodniczącej II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Lublinie oraz sędziego delegowanego do Sądu Okręgowego w Lublinie. Posiada duże doświadczenie w pracy w wydziałach cywilnych. Obecnie jest delegowana na czas nieokreślony do orzekania w Sądzie Okręgowym w Lublinie. W jednej z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych, sporządzonej przez sędziego wizytatora ds. cywilnych, podkreślono m.in. dobrą terminowość sporządzania uzasadnień i stabilność orzecznictwa, a także duże zaangażowanie oraz wysoki poziom merytoryczny jej orzecznictwa. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie zaopiniowało jej kandydaturę, oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw".

Pozostali kandydaci legitymują się odpowiednimi kwalifikacjami merytorycznymi, jednak - w ocenie zespołu - nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w tak wysokim stopniu, jak wybrana kandydatka. Pan Przemysław Wojciech Telenga wprawdzie uzyskał stopień naukowy dr. nauk prawnych, jednak prezentuje mniej stabilną drogę zawodową do objęcia urzędu na stanowisku sędziego a Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie zaopiniowało jego kandydaturę, nie oddając głosów "za", przy 6 głosach "przeciw". Pan Marek Zugaj posiada duże doświadczenie zawodowe a Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie zaopiniowało jego kandydaturę, oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", jednak otrzymał niższe oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego oraz posiada mniejsze doświadczenie w pracy w wydziałach cywilnych niż Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska.

Członkowie zespołu, mając na uwadze powyższe oraz całokształt zgromadzonych w sprawie materiałów, a także przebieg i efekty pracy Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej, postanowili zarekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa jej kandydaturę.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, nie podzielając stanowiska zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej

Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Marka Zugaja do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

2. Pan Marek Zugaj urodził się 5 lutego 1972 r. w Lublinie. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 do 30 kwietnia 1995 r. pracował jako rachmistrz spisowy w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Lublinie, od 1 lipca 1996 r. do 28 lutego 1997 r. jako zastępca kierownika działu w Makro Cash and Carry Sp. z o.o. a od 1 sierpnia 1997 r. do 30 września 2000 r. jako specjalista do spraw obsługi prawnej w firmie Montex S.A. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie, w 1999 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 października 2000 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 czerwca 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Z dniem 1 grudnia 2003 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. Orzekał w VIII Wydziale Gospodarczym - Sekcji ds. Upadłościowych i Naprawczych a od 1 stycznia 2004 r. w XVIII Wydziale Gospodarczym ds. Upadłościowych i Naprawczych, przy czym od lipca 2005 r. pełnił obowiązki a od stycznia 2006 r. funkcję zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Od września 2008 r. orzekał również w XVI Zamiejscowym Wydziale Grodzkim. W 2008 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, z wynikiem bardzo dobrym a w 2009 r. w zakresie ekonomii, finansów i zarządzania w postępowaniu upadłościowym, również w tej Szkole, z wynikiem celującym. Od września 2009 r. orzekał w XI Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Lublinie, a następnie również w XII Wydziale Rejestru Zastawów tego Sądu, przy czym do grudnia 2010 r. pełnił funkcję Przewodniczącego obu tych Wydziałów. Z dniem 1 stycznia 2011 r., w związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Lublinie, został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Do chwili obecnej orzeka w II Wydziale Cywilnym, przy czym od stycznia 2015 r. pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2015-2019 orzekał wielokrotnie w ramach pojedynczych delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Lublinie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 kwietnia 2019 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w tym Sądzie od 15 kwietnia do 14 października 2019 r. Brał udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Marka Zugaja sporządził Pan Jacek Widło - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, który stwierdził, że osiągane wyniki w pracy orzeczniczej, jak też poczynione spostrzeżenia i wnioski na tle badania akt spraw z referatu opiniowanego za cały okres objęty niniejszą oceną, upoważniają do stwierdzenia, że Pan sędzia Marek Zugaj spełnia merytoryczne kryteria przydatności na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Formułując zatem w oparciu o przedstawione dane statystyczne, wyniki badań akt oraz opinię służbową bezpośrednich przełożonych końcową ocenę o pracy Pana sędziego sędzia opiniujący wyraził pogląd, że poziom jego orzecznictwa, zaangażowanie w pracę, kultura osobista oraz umiejętność pracy w zespole, dają podstawy do pozytywnej oceny, zgodnie z którą Pan Marek Zugaj spełnia wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Sędzia opiniujący wskazał na opinię służbową, sporządzoną przez Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, w której podkreślono m.in. bogatą wiedzę prawniczą, podnoszenie kwalifikacji i fakt uczestnictwa w wielu szkoleniach Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, sumienne wykonywanie przez Pana sędziego obowiązków oraz wysoką kulturę osobistą.

Uzupełniającą ocenę kwalifikacji Pana Marka Zugaja sporządziła Pani Anna Ścioch -Kozak - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie, która stwierdziła, że wskazane cechy opiniowanego oraz wyniki niniejszej oceny przekonują o kwalifikacjach Pana sędziego do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie i dają podstawę do wyrażenia pozytywnej rekomendacji opiniowanego na to stanowisko. W jej ocenie Pan sędzia Marek Zugaj spełnia merytoryczne kryteria przydatności na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Marka Zugaja znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego kwalifikacji oraz opiniach służbowych, m.in. sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, który podkreślił, że opiniowany posiada bogatą wiedzę prawniczą, w szczególności z zakresu prawa cywilnego, którą umiejętnie stosuje w pracy orzeczniczej. Ponadto podkreślił, że stale podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz ukończył studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów oraz w zakresie ekonomii, finansów i zarządzania w postępowaniu upadłościowym.

Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska oraz Pan Przemysław Wojciech Telenga posiadają również odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie ich Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska urodziła się 22 marca 1974 r. w Biłgoraju. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, w 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 18 czerwca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chełmie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała początkowo w II Wydziale Karnym a od 2003 r. w VII Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chełmie. Orzekała w wydziale cywilnym. W 2006 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym, pełniąc od czerwca 2007 r. obowiązki zastępcy Przewodniczącego a od grudnia 2007 r. funkcję zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2008-2017 orzekała wielokrotnie, w ramach jednorazowych delegacji, w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Lublinie. W związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Lublinie, z dniem 1 stycznia 2011 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym, przy czym do października 2017 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Decyzją Ministra Sprawiedliwości została delegowana od października 2017 r. do kwietnia 2018 r. do orzekania w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Kolejną decyzją delegację przedłużono do października 2018 r. Orzekała II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Od 16 października 2019 r. jest to delegacja na czas nieokreślony. Od 1 października 2019 r. do 30 września 2022 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Lublinie. Pani sędzia brała udział w szeregu szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej sporządziła Pani Grażyna Lipianin - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie, która stwierdziła, że wyniki pracy kandydatki, brak istotnych zastrzeżeń do sposobu prowadzenia postępowania, jego sprawności, dobra terminowość sporządzania uzasadnień i stabilność orzecznictwa, brak stwierdzenia przewlekłości postępowania i wydania orzeczeń niezgodnych z prawem są świadectwem dobrej, efektywnej pracy, realizowanej z dużym zaangażowaniem oraz wysokiego poziomu merytorycznego orzecznictwa. W jej ocenie analiza akt spraw i danych statystycznych uprawnia do stanowczego stwierdzenia, że opiniowana posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie.

Pani Grażyna Lipianin - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie sporządziła również uzupełniającą ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej. Podniosła, że analiza akt spraw i danych statystycznych, uzupełniona za rok 2018 do daty zgłoszenia w dniu 19 lutego 2019 r., uprawnia do stwierdzenia, że kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Sędzia wizytator wskazała na opinię służbową Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, w której m.in. podkreślono, że sprawując funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie dała się poznać jako dobry organizator, sumienny sędzia i bezkonfliktowy współpracownik. Potrafi wykorzystać w praktyce swoją wiedzę teoretyczną, stale dokształca się i podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Sąd Okręgowy w Lublinie.

Pan Przemysław Wojciech Telenga urodził się 30 października 1973 r. w Zduńskiej Woli. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Otrzymał dyplom uznania za bardzo dobre wyniki w nauce podczas studiów. Ponadto, w trakcie studiów zaliczył semestr letni 1995 r. na Lock Haven University, PA, USA. Od 1 października 1997 r. jest zatrudniony w Katedrze Postępowania Cywilnego i Międzynarodowego Prawa Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie początkowo jako asystent a od 1 października 2007 r. jako adiunkt. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, w 2001 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z dnia 21 listopada 2005 r. uzyskał wpis na listę radców prawnych tej Izby. W latach 2006-2012 wykonywał zawód radcy prawnego w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Spółce Akcyjnej w Warszawie Oddziale w Lublinie. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 13 czerwca 2007 r., po złożeniu wymaganych egzaminów i po przedstawieniu rozprawy doktorskiej pt. "Status prawny dłużnika w egzekucji z praw majątkowych związanych z posiadaniem dokumentu według kodeksu postępowania cywilnego", został mu nadany stopień naukowy doktora nauk prawnych. W związku z ubieganiem się o stanowisko sędziego sądu rejonowego, na własny wniosek, Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z dnia 29 października 2012 r. skreślono go z listy radców prawnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 października 2012 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Orzekał w VIII Wydziale Cywilnym. Od 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2016 r. był delegowany do pełnienia funkcji asystenta sędziego Sądu Najwyższego, przy czym obowiązki te pełnił w Izbie Cywilnej. Stosunek służbowy Pana Przemysława Wojciecha Telengi na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie uległ rozwiązaniu z dniem 30 listopada 2016 r., wobec zrzeczenia się urzędu sędziego. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z dnia 19 listopada 2018 r. ponownie uzyskał wpis na listę radców prawnych z tym, że zawód radcy prawnego wykonuje od 1 lutego 2019 r. Prowadzi zajęcia i wykłady z dziedziny postępowania cywilnego i prawa cywilnego oraz ustroju organów ochrony prawnej, wykłady z zakresu postępowania egzekucyjnego, postępowania upadłościowego i naprawczego, prawa ubezpieczeń gospodarczych. Ponadto prowadzi konserwatorium Introduction to the Polish Civil Law and Civil Procedure dla studentów Erasmus oraz seminarium dyplomowe z ustroju organów ochrony prawnej. Jest autorem szeregu publikacji, głównie z zakresu procedury cywilnej, jak również autorem licznych opinii prawnych do projektów ustaw i innych aktów prawnych. Był ekspertem Ośrodka Badań, Studiów i Analiz Krajowej Rady Radców Prawnych i występował jako ekspert tego ośrodka w posiedzeniach komisji sejmowych. W 2007 r. był ekspertem w Międzyresortowym Zespole do Spraw Przywrócenia Wolności Gospodarczej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był jednym z członków - założycieli Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych.

Ocenę kwalifikacji Pana Przemysława Wojciecha Telengi sporządziła Pani Anna Podolska-Kojtych - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, która uznała, że - w oparciu o przedstawione wyniki badań aktowych, lekturę opinii i ekspertyz prawnych, jak również opinie przełożonych i końcową ocenę o pracy Pana radcy prawnego - wykonywał swoje obowiązki radcy prawnego prawidłowo, rzetelnie i z dużą starannością. W jej ocenie nie może umknąć uwadze, że katalog przedstawionych do oceny spraw sądowych dotyczył w większości wąskiego tematycznie spektrum, jednorodzajowych spraw związanych z dochodzeniem roszczeń wynikających ze stosunku ubezpieczenia a ponadto postępowań, w których wykonywał obowiązki radcy prawnego w latach 2008-2012, tym niemniej sposób reprezentowania strony w tych postępowaniach wskazuje na sumienne podejście opiniowanego do swoich obowiązków oraz na posiadaną bardzo dużą wiedzę prawniczą. Sędzia opiniująca podkreśliła, że wiedza prawnicza kandydata jest wysoko oceniana przez przełożonych. Jego rzetelne podejście do wykonywania obowiązków radcy prawnego, jak również posiadana przez niego rozległa wiedza z zakresu prawa, wynikająca z działalności dydaktycznej i naukowej, prezentowana w szczególności w załączonych do oceny opiniach i ekspertyzach prawnych oraz publikacjach naukowych, w jej ocenie uzasadniają wniosek, że kandydat będzie w stanie sprostać również sprawom o innej tematyce prawniczej, w tym w zakresie rozwiązań proceduralnych i materialnych.

Pomimo odpowiednich kwalifikacji zawodowych Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej oraz Pana Przemysława Wojciecha Telengi - w ocenie Rady - kandydaci ci nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym ich przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tych osób, które spełniają wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Wprawdzie Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska oraz Pan Przemysław Wojciech Telenga otrzymali pozytywne oceny swoich kwalifikacji, Pan Przemysław Wojciech Telenga posiada ponadto stopień naukowy doktora nauk prawnych a na Panią Agnieszkę Jolantę Maliszewską Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie oddało 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", jednak obydwoje kandydaci posiadają krótszy staż pracy, a także krótsze doświadczenie życiowe niż Pan Marek Zugaj. Rada nie mogła również pominąć, że wybrany kandydat posiada doświadczenie zawodowe zdobyte podczas wykonywania obowiązków w wydziałach cywilnych a wolne stanowisko sędziowskie przewidziane jest do pionu cywilnego. Wprawdzie Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska posiada dłuższe doświadczenie orzecznicze w pionie cywilnym, jednakże Pan Marek Zugaj posiada doświadczenie bardziej różnorodne a ponadto ukończył studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów oraz w zakresie ekonomii, finansów i zarządzania w postępowaniu upadłościowym. Wobec dorobku zawodowego i zdobytych kwalifikacji, oceny na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego nie były kryterium decydującym o wyborze kandydata. Wszystkie przymioty Pana Marka Zugaja, w połączeniu z bardzo dobrą opinią jego przełożonego oraz stałym podnoszeniem kwalifikacji zawodowych - w ocenie Rady - zasługują na szczególne wyróżnienie, a tym samym powodują, że spełnia on najpełniej i w najwyższym stopniu, oceniane łącznie, wszystkie kryteria wyboru w niniejszym postępowaniu nominacyjnym.

Wprawdzie zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendował Radzie Panią Agnieszkę Jolantę Maliszewską, jednak w każdym postępowaniu nominacyjnym to Rada decyduje o przedstawieniu kandydata Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Krajowa Rada Sądownictwa jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie na posiedzeniu w dniu 20 września 2019 r. zaopiniowało Panią Agnieszkę Jolantę Maliszewską, oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw"; Pana Przemysława Wojciecha Telengę, nie oddając głosów "za", przy 6 głosach "przeciw" a na Pana Marka Zugaja, oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw".

Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska oraz Pan Marek Zugaj uzyskali zatem najwyższy wynik w głosowaniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Pan Przemysław Wojciech Telenga nie otrzymał zaś poparcia tego gremium.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej w dniu 27 września 2019 r. podjęto uchwałę w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądu apelacyjnego oraz sędziów sądów okręgowych na obszarze apelacji lubelskiej do czasu udzielenia odpowiedzi przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na pytania prejudycjalne, skierowane m.in. przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i sądy powszechne. Zgodnie z brzmieniem art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez właściwe zgromadzenie ogólne sędziów nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia postępowania nominacyjnego.

5. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Marek Zugaj posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Marka Zugaj a zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte przez niego na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego, Przewodniczącego XI Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Lublinie, XII Wydziału Rejestru Zastawów tego Sądu, a także sędziego delegowanego do Sądu Okręgowego w Lublinie, wnioski płynące z ocen jego kwalifikacji oraz opinii służbowych, wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie, a także stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2019 r. w głosowaniu tajnym - w związku ze zgłoszeniem przez członka Rady żądania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 zd. 2 ustawy o KRS - na:

- Panią Agnieszkę Jolantę Maliszewską oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Przemysława Wojciecha Telengę oddano 2 głosy "za" i 1 głos "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marka Zugaj a oddano 11 głosów "za" i 1 głos "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).