Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 845.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.10.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 października 2019 r.

UCHWAŁA Nr 872/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 października 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 845

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Jolanty Haliny Żak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 845, zgłosiła się:

- Pani Jolanta Halina Żak - sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 30 września 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydaturę Pani Jolanty Haliny Żak, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na kandydatkę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Jolanty Haliny Żak na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony m.in. treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził m.in., że Pani Jolanta Halina Żak legitymuje się wysokimi kwalifikacjami merytorycznymi, posiada wieloletnie doświadczenie życiowe i zawodowe. Zdobyła doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta sędziego, asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego, jak również pełniąc czynności sędziego wizytującego zakłady dla nieletnich i zakłady leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi oraz pełniąc funkcję Przewodniczącej V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, a także posiada doświadczenie zdobyte podczas orzekania w ramach delegacji w sądzie okręgowym. Uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Otrzymała pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, w której podkreślono m.in., że posiada kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Członkowie zespołu, mając na uwadze powyższe oraz całokształt zgromadzonych w sprawie materiałów, a także przebieg i efekty pracy Pani Jolanty Haliny Żak, postanowili zarekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa jej kandydaturę.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Jolanty Haliny Żak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

2. Pani Jolanta Halina Żak urodziła się 8 lutego 1977 r. w Mysłowicach. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2004 była zatrudniona na stanowisku kierownika biura regionalnego w OBER-HAUS Nieruchomości Sp. z o.o. Od 1 kwietnia do 15 sierpnia 2004 r. pracowała na stanowisku referenta stażysty pełniącego obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Po odbyciu początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gliwicach, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 14 listopada 2005 r. do 2 kwietnia 2006 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Z dniem 3 kwietnia 2006 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W latach 2006-2008, w 2010 r. oraz w latach 2014-2016 pełniła czynności sędziego wizytującego zakłady dla nieletnich i zakłady leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi, przy czym w związku ze złożeniem rezygnacji z pełnienia tej funkcji została odwołana z dniem 29 lutego 2016 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Orzekała w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, przy czym w latach 2016-2017 pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Z dniem 22 grudnia 2017 r. została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach, na okres sześciu lat. Od 22 grudnia 2017 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, na czas pełnienia funkcji Wiceprezesa tego Sądu. Z dniem 1 stycznia 2018 r. została przydzielona do pracy w IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Gliwicach. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Jolanty Haliny Żak sporządził Pan Mieczysław Brzdąk - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Katowicach, który uznał, że Pani sędzia posiada kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator podkreślił, że z zestawień zaprezentowanych w ocenie liczba załatwień Pani sędzi, a więc jej wydajność w 2016 r. i 2017 r. była nieco wyższa od średniej osiągniętej w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Gliwicach w 2016 r. oraz porównywalna do średniej uzyskanej w 2017 r. Podkreślił, że wyniki lustracji, przedstawiona analiza orzecznictwa opiniowanej, odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz wymagany staż pracy i posiadana wiedza pozwalają na pozytywną ocenę Pani Jolanty Haliny Żak.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Jolanty Haliny Żak znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy.

W każdym postępowaniu nominacyjnym Rada dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada nie mogła zatem pominąć, że treść wniosków płynących z oceny kwalifikacji Pani Jolanty Haliny Żak świadczy o jej dużej wiedzy, profesjonalizmie i rzetelności. Pani Jolanta Halina Żak nie tylko zdobyła doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta sędziego, asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego, ale również pełniła czynności sędziego wizytującego zakłady dla nieletnich i zakłady leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi oraz funkcję Przewodniczącej V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, a także orzekała w ramach delegacji w sądzie okręgowym. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny, uzyskane przez Panią Jolantę Halinę Żak, na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych - ocena bardzo dobra oraz z egzaminu sędziowskiego - wynik ogólny dobry.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 18 marca 2019 r. zaopiniowało kandydatkę, biorącą udział w niniejszej procedurze nominacyjnej, 3 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (z łączną sumą punktów poparcia 13/36).

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej w dniu 18 czerwca 2019 r. odstąpiono od opiniowania kandydatów. Jednocześnie podtrzymano stanowisko zaprezentowane w uchwale z dnia 14 stycznia 2019 r. w sprawie opiniowania kandydatów na stanowiska sędziowskie o wstrzymaniu się od uczestniczenia w procedurze powoływania sędziów na wakujące obecnie w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach i w leżących w obszarze jego właściwości sądach okręgowych stanowiska sędziowskie i do czasu rozstrzygnięcia wątpliwości co do prawnego umocowania Krajowej Rady Sądownictwa zdecydowano o odstąpieniu od opiniowania zgłaszających się na te stanowiska kandydatów. Zgodnie z brzmieniem art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez właściwe zgromadzenie ogólne sędziów nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia postępowania nominacyjnego.

5. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Jolanta Halina Żak jest kandydatką spełniającą wszystkie kryteria wyboru w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Jolanty Haliny Żak zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, w tym bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte przez nią zarówno na stanowisku asystenta sędziego, asesora sądowego, jak i sędziego sądu rejonowego, wnioski płynące z pozytywnej oceny jej kwalifikacji, bardzo dobra ocena na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i wynik ogólny dobry z egzaminu sędziowskiego, a także stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 października 2019 r. na Panią Jolantę Halinę Żak oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).