Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 611.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.7.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 lipca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 727/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 lipca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 611

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Augustyny Elżbiety Kubicy-Gawlas do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie:

- Pani Barbary Ewy Barut-Skupień,

- Pani Agnieszki Ewy Bylok,

- Pana Dominika Grabonia,

- Pana Piotra Jerzego Krzyżowskiego,

- Pana Jarosława Marka Pokory,

- Pana Roberta Łukasza Rubysa

do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 611, zgłosili się:

- Pani Barbara Ewa Barut-Skupień - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej,

- Pani Agnieszka Ewa Bylok - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej,

- Pan Dominik Graboń - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Żywcu,

- Pan Piotr Jerzy Krzyżowski - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej,

- Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju,

- Pan Jarosław Marek Pokora - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej,

- Pan Robert Łukasz Rubys - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Żywcu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 22 lipca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu kandydaturę Pani Augustyny Elżbiety Kubicy-Gawlas.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem tej kandydatury przemawiają (ocenione łącznie): bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego w wydziale zarówno cywilnym, jak i karnym oraz na stanowisku referendarza sądowego w wydziale cywilnym, ukończone studia podyplomowe, opinie służbowe, uzyskana wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika m.in., że stabilność jej orzecznictwa jest bardzo dobra i wyjątkowo sprawnie prowadzi postępowania. Zespół miał również na uwadze, że Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas zdobyła najwyższe spośród kontrkandydatów poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Przedstawiając powyższe, zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia sędziów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Augustyny Elżbiety Kubicy-Gawlas do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu.

2. Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas urodziła się w 1980 r. w Żywcu. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od października 2004 r. do kwietnia 2006 r. pracowała na stanowisku referenta prawnego w kancelarii adwokackiej. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od maja 2006 r. do sierpnia 2017 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Żywcu. Początkowo pracowała na stanowisku asystenta sędziego, a następnie (od kwietnia 2016 r.) starszego asystenta sędziego.

Obowiązki wykonywała w wydziale cywilnym i wydziale karnym. Z dniem 7 sierpnia 2017 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju. Orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W 2017 r. Pani Augustyna Elżbieta Kubica- Gawlas ukończyła studia podyplomowe w zakresie administracji i zarządzania na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Aleksandrę Kłodę - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bielsku- Białej oraz Panią Annę Kuboszek-Roman - sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wynika z niej, że kandydatka posiada niezbędne predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Wniosek taki uzasadnia zarówno kontrola sporządzonych przez opiniowaną projektów orzeczeń i uzasadnień w okresie wykonywania pracy w charakterze asystenta sędziego, jak i lustracja akt oraz dane statystyczne dotyczące okresu wykonywania obowiązków referendarza. W ocenie podkreślono wyższą niż średnia wydziału oraz średnia okręgu liczbę załatwień oraz bardzo dobrą stabilność orzecznictwa kandydatki. Żadne z orzeczeń wydanych przez opiniowaną na skutek wniesionej skargi nie zostało zmienione ani uchylone. Przeprowadzona lustracja wykazała, że Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas jest osobą bardzo dobrze merytorycznie przygotowaną, wyjątkowo pracowitą, niezwykle sumienną i terminową oraz bardzo zaangażowaną w realizację powierzonych jej zadań. Wyróżnienia wymaga wyjątkowa sprawność w podejmowaniu przez nią czynności. Z racji wieloletniego wykonywania czynności zarówno w pionie cywilnym, jak i karnym, przy stałym podnoszeniu kwalifikacji, ukończeniu studiów podyplomowych, posiada bardzo rozległą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w pracy zawodowej. Kandydatka otrzymała bardzo pozytywne opinie służbowe. Zdaniem opiniujących, doświadczenie zawodowe i życiowe, bardzo długi staż pracy, w tym jedenastoletni na stanowisku asystenta sędziego i ponad roczny na stanowisku referendarza sądowego, wysoki poziom merytoryczny, zaangażowanie i wyjątkowa sprawność postępowania, a także cechy osobowościowe opiniowanej dają gwarancję właściwego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe uzyskane w związku z wykonywaniem pracy na stanowisku asystenta sędziego w wydziale cywilnym i karnym, jak i wykazuje się doświadczeniem orzeczniczym zdobytym na stanowisku referendarza sądowego. Z oceny kwalifikacyjnej sporządzonej łącznie przez wizytatorów do spraw cywilnych i karnych wynika, że kandydatka jest bardzo dobrze merytorycznie przygotowana, a na szczególne wyróżnienie zasługuje wyjątkowa sprawność w podejmowaniu przez nią czynności służbowych, efektywność jej pracy, a także bardzo dobra stabilność orzecznictwa. Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas otrzymała również szereg opinii służbowych, z których wynika, że wyróżnia się wiedzą i umiejętnościami zawodowymi. Ponadto kandydatka ta ukończyła studia podyplomowe, jak również otrzymała najwyższe poparcie zarówno Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku- Białej, jak i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Pozostali kandydaci posiadają kwalifikacje zawodowe uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak Rada uznała, że to kandydatura Pani Augustyny Elżbiety Kubicy-Gawlas jest najbardziej wyróżniająca w tym postępowaniu.

Pani Barbara Ewa Barut-Skupień urodziła się w 1975 r. w Bielsku-Białej. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Od grudnia 2003 r. do kwietnia 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Z dniem 1 maja 2007 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Cieszynie. Orzekała w Wydziale Cywilnym i Wydziale Grodzkim. Z dniem 1 listopada 2009 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Orzekała w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych, VI Wydziale Gospodarczym, a od maja 2017 r. wykonuje obowiązki w III Wydziale Karnym tego Sądu. W listopadzie 2017 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie prawa gospodarczego z wynikiem dobrym plus. W 2012 r. ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie studia podyplomowe w zakresie prawa własności intelektualnej z wynikiem dobrym plus. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z 10 czerwca 2013 r. na podstawie rozprawy pt.: "Współuczestnictwo procesowe w postępowaniu cywilnym i administracyjnym" nadano jej stopień naukowy doktora nauk prawnych. Od października 2014 r. pracuje na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku- Białej, w której prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu postępowania administracyjnego i cywilnego, prawa wykroczeń oraz prawa o notariacie. Pani Barbara Ewa Barut-Skupień jest autorką kilku publikacji naukowych z zakresu postępowania cywilnego, administracyjnego oraz sądowoadministracyjnego.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Jerzego Strzygockiego - sędziego wizytatora do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, Pana Ryszarda Jurę - sędziego wizytatora do spraw wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej i Pana Miłosza Borowskiego - sędziego wizytatora do spraw karnych w zakresie wykonywania nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wynika z niej, że kandydatka jest przygotowana do pracy na stanowisku sędziego. W toku swojego zatrudnienia zapoznała się dogłębnie z procedurą cywilną i kamą. Wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa, orzecznictwa. Jest pracowita, sumienna, staranna i rzetelna. Stale pogłębia swoją wiedzę. Na uwagę zasługuje jej praca naukowa i dydaktyczna, co niewątpliwie przekłada się na poziom kompetencji zawodowych kandydatki. Należy szczególnie podkreślić bardzo dobre wyniki osiągane w wydziale gospodarczym i ksiąg wieczystych. Podejmowane przez nią decyzje są obiektywne i oparte na właściwie interpretowanych przepisach. Kandydatka wyróżnia się zarówno w zakresie jakości pracy, jak i postawy osobistej. Posiadana wszechstronna wiedza, stały rozwój umiejętności zawodowych oraz zdobyte dotychczas doświadczenie oraz cechy osobowości dają podstawy do stwierdzenia, że posiada pełne predyzpozycje do wykonywania zawodu sędziego.

Pani Agnieszka Ewa Bylok urodziła się w 1979 r. w Pszczynie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra (w 2003 r. ukończyła na tym Uniwersytecie studia magisterskie na kierunku: prawo kanoniczne). Od kwietnia 2004 r. do kwietnia 2005 r. pracowała na stanowisku asystenta w kancelarii adwokackiej. Po ukończeniu aplikacji sądowej etatowej, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od listopada 2007 r. do kwietnia 2008 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w VII Wydziale Kamym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Z dniem 15 kwietnia 2008 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Obowiązki wykonuje w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych, przy czym od października 2015 r. sprawowała funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału, a od stycznia 2018 r. jest jego Przewodniczącą.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Ryszarda Jurę - sędziego wizytatora do spraw wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wynika z niej, że wyniki przeprowadzonej lustracji orzecznictwa i pracy kandydatki pozwalają na pozytywną ocenę jej pracy. W sprawach poddanych kontroli skargowej nie stwierdzono uchybień ani błędnych merytorycznie rozstrzygnięć, tak dotyczących wpisów, orzeczeń w przedmiocie oddalenia wniosku, odrzucenia, umorzenia postępowania, jak i zarządzeń o zwrocie wniosku. Biorąc pod uwagę opinie dotyczące całokształtu jej pracy, wizytator wskazał, że Pani Agnieszka Ewa Bylok posiada wystarczające doświadczenie zawodowe i wykazuje się ugruntowaną wiedzą prawniczą.

Pan Dominik Graboń urodził się w 1983 r. w Żywcu. W 2007 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od października 2007 r. do października 2015 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Żywcu. Obowiązki wykonywał w II Wydziale Karnym tego Sądu. W 2013 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 1 listopada 2015 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Żywcu. Orzeka w V Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Kandydat otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Annę Kuboszek-Roman - sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Bielsku- Białej oraz Pana Ryszarda Jurę - sędziego wizytatora do spraw wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wynika z niej, że sporządzane przez kandydata projekty w sprawach karnych prezentują bardzo wysoki poziom i wykazuje się on znaczną wiedzą w zakresie prawa karnego. Wizytator do spraw wieczystoksięgowych stwierdził, że orzecznictwo kandydata prezentuje bardzo dobry poziom. W sprawach poddanych kontroli skargowej nie stwierdzono uchybień ani błędnych merytorycznie rozstrzygnięć, tak dotyczących wpisów, orzeczeń w przedmiocie oddalenia wniosku, odrzucenia, umorzenia postępowania, jak i zarządzeń o zwrocie wniosku. Wizytatorzy uznali, że przeprowadzona ocena pracy kandydata pozwala na stwierdzenie, że z uwagi na posiadaną wiedzę i umiejętność jej wykorzystania w praktyce, a także dotychczasowe zaangażowanie w pracę zawodową i osiągnięte wyniki, jest osobą spełniającą wymagania niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku sędziego sadu rejonowego.

Pan Piotr Jerzy Krzyżowski urodził się w 1979 r. w Jeleśni. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sędziowskiej, w 2006 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od lutego 2007 r. do stycznia 2011 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej. Początkowo wykonywał obowiązki w I Wydziale Cywilnym i VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od czerwca 2008 r. wyłącznie w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Z dniem 1 lutego 2011 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bielsku- Białej. Do września 2011 r. orzekał w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od października 2011 r. orzeka w VIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Od lutego 2013 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Od września 2014 r. jest Rzecznikiem Dyscyplinarnym dla referendarzy sądowych okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Od lutego do sierpnia 2015 r. był delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Legislacyjnym, Wydziale Prawa Rejestrów. Od stycznia 2017 r. wchodzi w skład Zespołu do opracowania założeń organizacyjnych oraz informatycznych w zakresie prowadzenia Krajowego Rejestru Sądowego, powołanego przez Ministra Sprawiedliwości. Kandydat ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim studia podyplomowe: w 2012 r. w zakresie prawa własności intelektualnej z wynikiem bardzo dobrym, a w 2013 r. w zakresie prawa dowodowego z wynikiem bardzo dobrym.

Pan Piotr Jerzy Krzyżowski otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Jerzego Strzygockiego - sędziego wizytatora do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wynika z niej, że dotychczasowa praca kandydata zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Kandydat jest osobą sumienną, obowiązkową, systematyczną, posiadającą znaczną wiedzę prawniczą i umiejętność praktycznego jej wykorzystywania, prawidłowo wywiązującą się z powierzonych mu obowiązków. Sprawność prowadzonych przez niego postępowań nie budzi zastrzeżeń, a stwierdzone opóźnienia w podejmowaniu czynności miały charakter incydentalny i najczęściej wynikały z okoliczności niezależnych od kandydata. Pan Piotr Jerzy Krzyżowski wykazuje się bardzo dobrą znajomością prawa cywilnego, gospodarczego oraz procesowego. O bardzo dobrym merytorycznym przygotowaniu świadczy także niewielka liczba uwzględnionych skarg na czynności referendarza, przy jednoczesnym stwierdzeniu, że niejednokrotnie uwzględnienie skarg wynikało jedynie na skutek uzupełnienia dokumentów przy złożeniu skargi. Żadnego ze stwierdzonych nielicznych błędów nie można traktować jako istotnego. Zdaniem opiniującego, uzyskane dane, okoliczności wynikające z wcześniejszych ocen kwalifikacyjnych dotyczących kandydata, a także pozytywnych rekomendacji przełożonych, w pełni pozwalają na stwierdzenie, że wyróżniająca się praca Pana Piotra Jerzego Krzyżowskiego oraz znaczne doświadczenie zawodowe, wyjątkowo predystynują go do powołania na stanowisko sędziego.

Pan Jarosław Marek Pokora urodził się w 1979 r. w Poznaniu. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od kwietnia 2004 r. do maja 2005 r. pracował na stanowisku referenta prawnego w kancelarii adwokackiej, a od maja 2005 r. do maja 2006 r. jako asystent w kancelarii radcy prawnego. Od maja 2006 r. do października 2006 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2007 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus. Od grudnia 2007 r. do czerwca 2008 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. Od lipca 2008 r. jest zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego (od sierpnia 2017 r. starszego asystenta sędziego) w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej. Początkowo obowiązki wykonywał w I Wydziale Cywilnym, następnie w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od listopada 2013 r. ponownie jest asystentem w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Od 2014 r. udziela darmowych porad prawnych w Podbeskidzkim Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej.

Kandydat otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Aleksandrę Kłodę - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bielsku- Białej. Wynika z niej, że kandydat dysponuje szeroką wiedzą prawniczą, w tym znajomością orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów doktryny prawa. Sporządzane przez niego projekty cechuje profesjonalizm i należyta stylistyka. Pan Jarosław Marek Pokora jest pozytywnie oceniany przez przełożonych i współpracowników, którzy podkreślają jego wysoki poziom merytoryczny, kulturę osobistą, sprawność i zaangażowanie w pracę. Opiniująca stwierdziła, że uwzględniając zatem kwalifikacje merytoryczne, cechy osobowościowe oraz długi staż pracy na stanowisku asystenta, Pan Jarosław Marek Pokora jest przygotowany do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Pan Robert Łukasz Rubys urodził się w 1980 r. w Żywcu. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od maja 2006 r. do czerwca 2009 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2008 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 15 czerwca 2009 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Cieszynie. Orzekał w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 września 2013 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu. Wykonuje obowiązki w V Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Kandydat otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Ryszarda Jurę - sędziego wizytatora do spraw wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wynika z niej, że liczba rozpoznanych przez niego spraw świadczy o właściwym nakładzie pracy, rzetelnym traktowaniu obowiązków oraz systematyczności ujawniającej się m.in. w szybkim podejmowaniu czynności i rozstrzygnięć. Badanie akt spraw, poza objętym postępowaniem skargowym wykazało, że wydane przez opiniowanego orzeczenia były merytorycznie prawidłowe i zasadne. W ocenie wizytatora kandydat jest osobą spełniającą wymagania niezbędne do wykonywania zawodu sędziego.

Pomimo posiadanych kwalifikacji zawodowych, osoby te - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak Pani Augustyna Elżbieta Kubica- Gawlas. Kandydatka ta wykazuje się bogatym i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym. Na podkreślenie zasługuje jej wszechstronna wiedza zarówno z zakresu prawa karnego, jak i cywilnego. Jak wynika z oceny kwalifikacyjnej osiągała wyższe niż średnia wydziału i średnia okręgu wyniki w zakresie efektywności pracy, a stabilność jej orzecznictwa jest bardzo dobra. Żadne z orzeczeń przez nią wydanych nie zostało zmienione ani uchylone. Analiza oceny kwalifikacyjnej kandydatki prowadzi do wniosku, że posiada ona wręcz wyjątkowe predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Zarówno jako asystent sędziego, jak i referendarz sądowy uzyskała liczne opinie służbowe, w których bardzo wysoko oceniono jej umiejętności zawodowe i predyspozycje orzecznicze. Z opinii tych wynika, że ma bardzo duży potencjał intelektualny i rozległą wiedzę prawniczą, jest niezwykle sumienna i bardzo zaangażowana w realizację powierzonych jej zadań. W ocenie okresowej za lata 2017-2018 podkreślono, że wyróżnia się kompetencją i profesjonalizmem w wykonywaniu obowiązków zawodowych, podejmuje trafne rozstrzygnięcia również w sprawach trudnych i skomplikowanych. Mając na uwadze wnioski wynikające z oceny kwalifikacyjnej, znaczącą liczbę bardzo pozytywnych i wyróżniających opinii służbowych, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, to jej kandydatura została uznana za najbardziej wyróżniającą w tym postępowaniu.

Pani Barbara Ewa Barut-Skupień posiada odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, ukończyła studia podyplomowe, jest doktorem nauk prawnych i autorką kilku publikacji naukowych. Kandydatka ta uzyskała jednak zdecydowanie niższe poparcie środowiska sędziowskiego niż Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas, która przy tym otrzymała bardzo wysoką ocenę kwalifikacyjną i pokaźną liczbę bardzo pozytywnych opinii służbowych. Ponadto inaczej niż w przypadku Pani Barbary Ewy Barut-Skupień żadne z orzeczeń wydanych przez wybraną kandydatkę, nie zostało uchylone bądź zmienione na skutek skargi na czynności referendarza.

Pani Agnieszka Ewa Bylok również posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe i otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną, jednak jej doświadczenie zawodowe nie jest tak szerokie jak wybranej kandydatki, która poza pracą w wydziale cywilnym, przez wiele lat wykonywała obowiązki w wydziale karnym, w związku z czym jej wiedza w tym zakresie jest ugruntowana, co potwierdzają zarówno wizytator do spraw cywilnych, jak i karnych w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej. Ponadto Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas otrzymała najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego. W porównaniu z Panią Agnieszką Ewą Bylok, wybraną kandydatkę wyróżnia także fakt, że żadne z jej orzeczeń nie zostało uchylone w skutek wniesionej skargi na czynności referendarza.

Pan Dominik Graboń posiada odpowiedni staż pracy i doświadczenie zawodowe, otrzymał także pozytywną ocenę kwalifikacyjną. W porównaniu z Panem Dominikiem Graboniem, wybraną kandydatkę wyróżnia także fakt, że żadne z jej orzeczeń nie zostało uchylone w skutek wniesionej skargi na czynności referendarza. Ponadto uzyskała ona zdecydowanie wyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Pan Piotr Jerzy Krzyżowski otrzymał bardzo pozytywną ocenę kwalifikacyjną, w której stwierdzono, że jest wyjątkowo predystynowany do powołania na stanowisko sędziego. Z oceny tej wynika jednak również, że w jego pracy, co prawda incydentalnie, ale występowały opóźnienia. Ponadto posiada on doświadczenie asystenckie i referendarskie zdobyte wyłącznie w pionie cywilnym, a wybrana kandydatka również w pionie karnym. Podkreślenia wymaga także, że inaczej niż w przypadku Pana Piotra Jerzego Krzyżowskiego, żadne z orzeczeń wydanych przez Panią Augustynę Elżbietę Kubicę-Gawlas nie zostało uchylone bądź zmienione na skutek skargi na czynności referendarza, a także że zdobyła ona najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Pan Jarosław Marek Pokora posiada odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, jednak jest ono mniej zróżnicowane od doświadczenia zawodowego Pani Augustyny Elżbiety Gawlas-Kubicy, która nie tylko przez wiele lat pracowała na stanowisku asystenta sędziego, ale ponadto od niemal dwóch lat wykonuje samodzielne czynności orzecznicze jako referendarz sądowy. Pan Jarosław Marek Pokora posiada doświadczenie w pracy tylko w pionie cywilnym, a wybrana kandydatka nie tylko cywilnym, ale i karnym. Ponadto zdobyła ona zdecydowanie wyższe od Pana Jarosława Marka Pokory poparcie zarówno Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, jak i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Pan Robert Łukasz Rybus uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacyjną oraz posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, jednak w porównaniu z tym kandydatem, Panią Augustynę Elżbietę Kubicę-Gawlas wyróżnia fakt, że żadne z jej orzeczeń nie zostało uchylone w skutek wniesionej skargi na czynności referendarza, a ponadto uzyskała ona zdecydowanie wyższe od Pana Roberta Łukasza Rybusa poparcie środowiska sędziowskiego.

Mając na uwadze powyższe Rada uznała, że najbardziej wyróżniającą się kandydatką w tym postępowaniu jest Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny te zostały zaprezentowane powyżej. W niniejszej procedurze konkursowej nie było to kryterium decydujące o wyborze najlepszego kandydata, wobec dorobku zawodowego i zdobytych kwalifikacji po ukończeniu studiów i złożeniu egzaminów zawodowych. Wszyscy uczestnicy postępowania otrzymali oceny kwalifikacyjne wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego, a Rada ocenia aktualny poziom wiedzy i doświadczenia zawodowego kandydatów.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także stanowisko Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej 22 maja 2019 r. kandydaci otrzymali pozytywne opinie, uzyskując: Pani Barbara Ewa Barut-Skupień 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" oraz 26 punktów poparcia; Pani Agnieszka Ewa Bylok 6 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" oraz 30 punktów poparcia; Pan Dominik Graboń 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 25 punktów poparcia; Pan Piotr Jerzy Krzyżowski 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" oraz 9 punktów poparcia; Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 38 punktów poparcia; Pan Jarosław Marek Pokora 5 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się" oraz

15 punktów poparcia; Pan Robert Łukasz Rubys 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 24 punkty poparcia.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku- Białej 14 czerwca 2019 r. kandydaci otrzymali: Pani Barbara Ewa Barut-Skupień 16 głosów "za", 8 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się"; Pani Agnieszka Ewa Bylok 15 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 21 głosów "wstrzymujących się"; Pan Dominik Graboń 12 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 22 głosy "wstrzymujące się"; Pan Piotr Jerzy Krzyżowski 8 głosów "za", 11 głosów "przeciw" i 18 głosów "wstrzymujących się"; Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas 28 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 13 głosach "wstrzymujących się"; Pan Jarosław Marek Pokora 6 głosów "za", 8 głosów "przeciw" i 25 głosów "wstrzymujących się"; Pan Robert Łukasz Rubys 15 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 21 głosów "wstrzymujących się".

Jak wynika z powyższego, Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas zdobyła najwyższe spośród kontrkandydatów poparcie zarówno Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, jak i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Augustyny Elżbiety Kubicy-Gawlas na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: odpowiednie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe kandydatki, jej wysoka ocena kwalifikacyjna i szereg bardzo pozytywnych opinii służbowych oraz uzyskane przez nią najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, jak i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Pozostali kandydaci nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pani Augustyna Elżbieta Kubica-Gawlas i dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o ich powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Żywcu. Ponadto wskazać należy, że do obsadzenia w ramach niniejszej procedury nominacyjnej jest tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie, wobec czego Krajowa Rada Sądownictwa mogła dokonać wyboru tylko jednej spośród tych osób.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 24 lipca 2019 r. na kandydaturę:

- Pani Barbary Ewy Barut-Skupień oddano 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Ewy Bylok nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Dominika Grabonia oddano 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Piotra Jerzego Krzyżowskiego oddano 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Augustyny Elżbiety Kubicy-Gawlas oddano 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Jarosława Marka Pokory nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Roberta Łukasza Rubysa oddano 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).