Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 46.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.7.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 lipca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 726/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 lipca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 46

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Karola Michała Sali do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Anny Mozgały-Pasowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 46, zgłosili się:

- Pani Dorota Anna Mozgała-Pasowicz - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej,

- Pan Karol Michał Sala - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 22 lipca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować na stanowisko sędziego sądu rejonowego Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej kandydaturę Pana Karola Michała Sali.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem tej kandydatury przemawiają (ocenione łącznie): bardzo dobre oceny na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, odpowiednie doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika m.in., że wyjątkowo sprawnie podejmuje czynności służbowe i wyróżnia go bardzo duża dyscyplina pracy, ukończone studia podyplomowe, publikacje prawnicze. Zespół miał również na uwadze, że Pan Karol Michał Sala zdobył najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku- Białej.

Przedstawiając powyższe, zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia sędziów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Karola Michała Sali do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej.

2. Pan Karol Michał Sala urodził się w 1985 r. w Rzeszowie. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. W 2011 r. ukończył aplikację ogólną, a w 2016 r. aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W 2014 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 15 października 2014 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Początkowo wykonywał obowiązki w X Wydziale Cywilnym, następnie w III Wydziale Karnym, a od kwietnia 2016 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu.

W 2017 r. ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie studia podyplomowe w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego z wynikiem bardzo dobrym.

Jest współautorem i autorem kilku publikacji prawniczych. Jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych.

Kandydat otrzymał pozytywną uzupełniającą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Aleksandrę Kłodę - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wizytator podtrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną 15 maja 2018 r. przez Panią Lucynę Oleszek - sędziego Sądu Okręgowego w Przemyślu, w której stwierdzono, że Pan Karol Michał Sala posiada wszelkie predyspozycje do pełnienia urzędu sędziego. Pani sędzia wizytator Aleksandra Kłoda po dokonaniu analizy spraw poddanych lustracji oraz mając na uwadze dane statystyczne osiągane przez kandydata uznała, że wnioski zawarte w uprzednio sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej są zasadne. Opiniująca wskazała, że Pan Karol Michał Sala podejmuje czynności wyjątkowo sprawnie i bez jakiejkolwiek zwłoki. Wydawane przez opiniowanego orzeczenia są właściwie skonstruowane, a uzasadnienia wyczerpujące. Prawidłowe i kompletne są także wydawane przez niego zarządzenia. Z przedłożonych opinii służbowych wynika, że kandydat posiada szeroką wiedzę prawniczą, wyróżnia go bardzo duża dyscyplina pracy, dokładność i sprawność postępowania. Wizytator stwierdziła, że doświadczenie życiowe i zawodowe, odpowiedni staż pracy, wysoka ocena orzecznictwa, podnoszone kompetencje, a także cechy osobowościowe dają gwarancję właściwego wykonywania przez Pana Karola Michała Salę obowiązków sędziego sądu rejonowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Karol Michał Sala posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w orzekaniu zarówno w pionie cywilnym, jak i karnym. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce, wyjątkowo sprawnie podejmuje czynności służbowe i cechuje go bardzo duża dyscyplina pracy. Kandydat otrzymał bardzo dobre oceny na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, ukończył studia podyplomowe oraz jest autorem kilku publikacji prawniczych, a ponadto uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Pani Dorota Anna Mozgała-Pasowicz posiada kwalifikacje zawodowe uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak Rada uznała, że kandydatura Pana Karola Michała Sali jest bardziej wyróżniająca w tym postępowaniu.

Pani Dorota Anna Mozgała-Pasowicz urodziła się w 1979 r. w Warszawie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą plus. Od października 2003 r. do lutego 2004 r. pracowała na stanowisku referenta stażysty w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus. Od stycznia 2007 r. do maja 2007 r. pracowała na stanowisku referenta w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Katowicach-Ośrodku Zamiejscowym w Bielsku-Białej. Z dniem 7 maja 2007 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Cieszynie. Orzekała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych i I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Z dniem 1 stycznia 2013 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Obowiązki początkowo wykonywała w X Wydziale Cywilnym tego Sądu, a od września 2017 r. orzeka w VIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego.

W 2008 r. kandydatka ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów z oceną dobrą plus. Przez cztery lata była uczestniczką studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Jerzego Strzygockiego - sędziego wizytatora do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wynika z niej, że sprawność zdecydowanej większości prowadzonych przez kandydatkę postępowań nie budzi zastrzeżeń. Wizytator stwierdził, że pozytywnie należy ocenić przede wszystkim sprawność w prowadzeniu spraw dotyczących wpisu do rejestru. W kilku sprawach opiniowana dopuściła się opóźnień w dokonywaniu czynności procesowych, a jedno zarządzenie kandydatki nie było opatrzone datą. Opiniujący wskazał jednak, że stwierdzone uchybienia nie występowały często i możliwe jest ich wyeliminowanie. Poziom merytoryczny orzecznictwa kandydatki, zdaniem sędziego wizytatora, należy ocenić pozytywnie. Pani Dorota Anna Mozgała-Pasowicz wykazuje się wysokim poziomem wiedzy z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i procesowego. O bardzo dobrym merytorycznym przygotowaniu świadczy także brak uwzględnionych skarg na czynności referendarza. Zdaniem opiniującego dotychczasowa praca Pani Doroty Anny Mozgaly-Pasowicz oraz jej wszechstronne doświadczenie zawodowe uprawniają do wydania w pełni pozytywnej rekomendacji jej kandydatury.

Dokonując oceny kandydatury Pani Doroty Anny Mozgały-Pasowicz, Rada uwzględniła, że posiada ona wieloletni staż pracy na stanowisku referendarza sądowego oraz tak jak Pan Karol Michał Sala ukończyła studia podyplomowe. Rada wzięła jednak pod uwagę, że z uzyskanej przez nią oceny kwalifikacyjnej wynika, że w kilku sprawach dopuściła się opóźnień w dokonywaniu czynności procesowych, zaś jedno wydane przez kandydatkę zarządzenie nie było opatrzone datą. Pan Karol Michał Sala otrzymał natomiast ocenę kwalifikacyjną, w której wskazano, że wyjątkowo sprawnie wykonuje czynności służbowe, a także że wręcz wyróżnia go dyscyplina pracy oraz dokładność w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Powyższe potwierdza szereg uzyskanych przez niego pozytywnych opinii służbowych, w tym m.in. opinia Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. W jego ocenie Pan Karol Michał Sala niezwykle sumiennie wykonuje swoje obowiązki, a organizacja warsztatu pracy kandydata zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Ponadto Pan Karol Michał Sala uzyskał wyższe od Pani Doroty Anny Mozgały-Pasowicz oceny na dyplomie ukończenia studiów oraz z egzaminu sędziowskiego, w odróżnieniu od niej jest autorem kilku publikacji prawniczych, posiada doświadczenie w orzekaniu zarówno w pionie cywilnym, jak i karnym, a ponadto zdobył także zdecydowanie wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Z powyższych względów Rada uznała kandydaturę Pana Karola Michała Sali za najlepszą w tym postępowaniu nominacyjnym.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny te zostały zaprezentowane powyżej. Wybrany kandydat otrzymał zdecydowanie wyższe od Pani Doroty Anny Mozgały-Pasowicz oceny na dyplomie ukończenia studiów, jak i z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także stanowisko Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej 22 maja 2019 r. kandydaci otrzymali pozytywne opinie, uzyskując: Pani Dorota Anna Mozgała-Pasowicz 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" oraz 22 punkty poparcia; Pan Karol Michał Sala 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" oraz 30 punktów poparcia.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku- Białej 14 czerwca 2019 r. Pani Dorota Anna Mozgała-Pasowicz otrzymała 20 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 17 głosów "wstrzymujących się". Pan Karol Michał Sala uzyskał 26 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się".

Jak wynika z powyższego, Pan Karol Michał Sala zdobył zdecydowanie wyższe od Pani Doroty Anny Mozgały-Pasowicz poparcie zarówno Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku- Białej, jak i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Karola Michała Sali na stanowisko sędziego sądu rejonowego zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: odpowiednie doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre oceny na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, ukończone studia podyplomowe, publikacje prawnicze oraz uzyskane najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Pani Dorota Anna Mozgała-Pasowicz nie posiada - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pan Karol Michał Sala i dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o jej powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Ponadto wskazać należy, że do obsadzenia w ramach niniejszej procedury nominacyjnej jest tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie, wobec czego Krajowa Rada Sądownictwa mogła dokonać wyboru tylko jednej spośród tych osób.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 24 lipca 2019 r. na kandydaturę:

- Pani Doroty Anny Mozgały-Pasowicz oddano 2 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Karola Michała Sali oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).