Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 46.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.7.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 lipca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 713/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 lipca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 46

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Agnieszki Góreckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 46, zgłosiła się:

- Pani Katarzyna Agnieszka Górecka - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 23 lipca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydaturę Pani Katarzyny Agnieszki Góreckiej, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na kandydatkę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Katarzyny Agnieszki Góreckiej na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opinią służbową oraz poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził m.in., że Pani Katarzyna Agnieszka Górecka uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz dobrą plus z egzaminu sędziowskiego. Powierzone obowiązki wykonywała w wydziałach: karnym, ksiąg wieczystych oraz cywilnym. Pani Katarzyna Agnieszka Górecka posiada kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe jako referendarz sądowy, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Pełni funkcję Przewodniczącej VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. W uzupełniającej ocenie pracy i kwalifikacji zawodowych podkreślono m.in., że Pani referendarz uzyskuje bardzo dobre wyniki w zakresie sprawności postępowania oraz wydajności pracy. Kandydatka otrzymała również bardzo dobrą ocenę, pracy sporządzoną przez Prezesa Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Ponadto ukończyła szereg szkoleń podwyższających jej kwalifikacje, m.in. zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Jest autorką artykułu prawniczego dotyczącego tematyki ksiąg wieczystych. Członkowie zespołu, mając na uwadze powyższe oraz całokształt zgromadzonych w sprawie materiałów, a także przebieg i efekty pracy Pani Katarzyny Agnieszki Góreckiej, postanowili zarekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa jej kandydaturę.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Agnieszki Góreckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze.

2. Pani Katarzyna Agnieszka Górecka urodziła się 5 czerwca 1981 r. w Jeleniej Górze. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu, w latach 2005-2008, etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od 1 grudnia 2008 r. do 17 maja 2009 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Kamiennej Górze. Obowiązki wykonywała w II Wydziale Karnym. Z dniem 18 maja 2009 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kamiennej Górze. Obowiązki orzecznicze pełniła w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 14 lutego 2009 r. do 15 września 2010 r. wykładała również w Policealnej Szkole Zawodowej "AP Edukacja" sp. z o.o. w Łodzi. Z dniem 1 grudnia 2012 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze. Obowiązki orzecznicze pełniła w I Wydziale Cywilnym a od 14 października 2013 r. w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych. Na podstawie delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, pełniła również obowiązki referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Kamiennej Górze od 15 lipca do 30 września 2016 r. Z dniem 17 marca 2017 r. Prezes Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze powierzył Pani Katarzynie Agnieszce Góreckiej pełnienie funkcji Przewodniczącej VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze od 28 marca 2017 r. do 27 marca 2020 r. Kandydatka ukończyła szereg szkoleń podwyższających jej kwalifikacje, m.in. zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Jest również autorką artykułu prawniczego dotyczącego tematyki ksiąg wieczystych.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Agnieszki Góreckiej sporządziła Pani Ewa Byik - sędzia Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, która - na podstawie danych statystycznych i kontroli spraw, w tym orzeczeń, które zostały zaskarżone - wyraziła stanowisko, że jakość orzecznictwa Pani referendarz pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Sędzia opiniująca podkreśliła, że wnioski wpływające do referatu Pani Katarzyny Agnieszki Góreckiej są rozpoznawane prawidłowo i niezwłocznie, zatem wydajność jej pracy jest bardzo dobra, pomimo powierzania jej dodatkowych obowiązków. W ocenie sędzi opiniującej Pani referendarz uzyskuje doskonałe wyniki w zakresie sprawności postępowania, wydajności pracy oraz jakości orzecznictwa. Przy ilości rozpoznanych spraw, ilość wniesionych skarg jest minimalna. Sędzia opiniująca bardzo wysoko oceniła merytoryczną treść wydawanych przez Panią referendarz orzeczeń. Opiniowana wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa materialnego i procesowego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece, rozporządzeń wykonawczych regulujących problematykę obrotu nieruchomościami, prawa rodzinnego, podatkowego oraz postępowania egzekucyjnego w administracji. W ocenie opiniującej uzasadnienia orzeczeń potwierdzają, że Pani referendarz przy rozpoznawaniu spraw korzysta z orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów doktryny prawa. Sędzia opiniująca wskazała, że na szczególne podkreślenie zasługuje stosowany przez Panią referendarz staranny i jasny język prawniczy, którym posługuje się w uzasadnieniach swoich decyzji, a także skrupulatność i wnikliwość, z jaką oceniany jest materiał stanowiący podstawę wniosków, jak również prawidłowość wskazywanych podstaw prawnych rozstrzygnięć. Sędzia opiniująca zaznaczyła, że Pani referendarz uzyskiwała dotychczas zawsze pozytywne oceny okresowe i bardzo dobre opinie Przewodniczących VI Wydziału Ksiąg Wieczystych i I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Kandydatka nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach z różnych dziedzin prawa. Nienaganne jest jej zachowanie w miejscu pracy. Podsumowując, sędzia opiniująca z pełnym przekonaniem wyraziła pogląd, że posiadana przez Panią referendarz Katarzynę Agnieszkę Górecką wiedza prawnicza, przygotowanie, doświadczenie zawodowe, umiejętność samodzielnej pracy i podejmowania decyzji oraz wysoka kultura osobista w pełni kwalifikują ją do wykonywania zawodu sędziego.

W uzupełniającej ocenie kwalifikacji Pani Katarzyny Agnieszki Góreckiej Pani sędzia uznała, że analiza spraw potwierdza, że Pani referendarz bez zastrzeżeń wywiązuje się ze swoich obowiązków. Sędzia opiniująca wskazała, że w okresie objętym oceną w pięciu sprawach wpłynęły skargi na orzeczenie referendarza, przy czym w trzech sprawach oczekują nadal na rozpoznanie, w jednej sprawie skarga została oddalona, natomiast w jednej podzielił ocenę Pani referendarz. W ocenie sędzi opiniującej kandydatka uzyskuje bardzo dobre wyniki w zakresie sprawności postępowania oraz wydajności pracy. Nie było przeciwko niej prowadzone postępowanie dyscyplinarne. Sędzia opiniująca wskazała, że wszystkie te okoliczności pozwalają na podtrzymanie stanowiska zajętego w opinii zasadniczej, że posiadana przez Panią referendarz Katarzynę Agnieszkę Górecką wiedza prawnicza, przygotowanie, doświadczenie zawodowe, umiejętność samodzielnej pracy i podejmowania decyzji oraz wysoka kultura osobista w pełni kwalifikują ją do wykonywania zawodu sędziego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Katarzyny Agnieszki Góreckiej znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy, a także w bardzo dobrej ocenie pracy, sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze, który podkreślił, że przez czas swojego zatrudnienia zarówno w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze, jak i w Sądzie Rejonowym w Kamiennej Górze opiniowana dała się poznać jako osoba pracowita, obowiązkowa i sumienna. W opinii tej podkreślono także, że Pani Katarzyna Agnieszka Górecka jest osobą bardzo zaangażowaną w pracę wydziału i nastawioną na rozwój kwalifikacji zawodowych.

W każdym postępowaniu nominacyjnym Rada dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada nie mogła zatem pominąć, że treść wniosków płynących z ocen kwalifikacyjnych Pani Katarzyny Agnieszki Góreckiej oraz opinii służbowych świadczy o jej ogromnej wiedzy, profesjonalizmie i rzetelności. Pani Katarzyna Agnieszka Górecka nie tylko zdobyła doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta sędziego, referendarza sądowego, ale również pełniąc funkcję Przewodniczącej VI Wydziału Ksiąg Wieczystych. Posiada także doświadczenie jako wykładowca. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe i jest autorką publikacji prawniczej z zakresu tematyki obejmującej księgi wieczyste.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny, uzyskane przez Panią Katarzynę Agnieszkę Górecką, na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych - ocena dobra oraz z egzaminu zawodowego - wynik ogólny dobry plus. Oceny te również stanowiły istotny punkt odniesienia dla wyboru Pani Katarzyny Agnieszki Góreckiej w niniejszej procedurze konkursowej. 4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze na posiedzeniu w dniu 6 maja 2019 r. zaopiniowało kandydatkę, biorącą udział w niniejszej procedurze nominacyjnej, 7 głosami "za".

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze w dniu 24 czerwca 2019 r. odczytano uchwałę z dnia 25 stycznia 2019 r. w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów do pełnienia urzędów na stanowiskach sędziów sądów rejonowych. Opiniowanie kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów na obszarze okręgu jeleniogórskiego odroczono do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytań prejudycjalnych, skierowanych przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i sądy powszechne. Zgodnie z brzmieniem art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez właściwe zgromadzenie ogólne sędziów nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia konkursu nominacyjnego.

5. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Agnieszka Górecka jest kandydatką spełniającą wszystkie kryteria wyboru w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Agnieszki Góreckiej zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, w tym bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte przez nią na stanowisku asystenta sędziego, referendarza sądowego, jak i Przewodniczącej VI Wydziału Ksiąg Wieczystych, wnioski płynące z ocen kwalifikacji i opinii służbowych, dobra ocena na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i wynik ogólny dobry plus z egzaminu sędziowskiego, stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 23 lipca 2019 r. na Panią Katarzynę Agnieszkę Górecką oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).