Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.7.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 lipca 2014 r.

UCHWAŁA Nr 315/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 lipca 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie kandydaturę Pani Anny Jadwigi Głowackiej sędzi Sądu Rejonowego w Częstochowie,

II. Ponadto, na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie w zakresie dotyczącym kandydatury Pana prokuratora Wojciecha Tadeusza Drabiny.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210, zgłosiło się dwoje kandydatów powyżej wymienionych.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 28 lipca 2014 r. w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Anny Jadwigi Głowackiej sędzi Sądu Rejonowego w Częstochowie.

Po dyskusji Zespół stwierdził, że Pani sędzia Anna Jadwiga Głowacka posiada bogate doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Zdobyła również doświadczenie zawodowe podczas zajmowania szeregu stanowisk funkcyjnych w ramach sądownictwa powszechnego. Jej wysokie kwalifikacje zostały potwierdzone bardzo dobrą oceną kwalifikacyjną pracy. Ponadto Pani Anna Jadwiga Głowacka aktywnie podnosi swoje kompetencje uczestnicząc w licznych szkoleniach oraz kończąc studia podyplomowe. Powyższe względy w związku z uzyskaniem przez Kandydatkę wyjątkowo wysokiego poparcia na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej (82 głosy "za", 0 "przeciw", 1 "wstrzymujący się") oraz pełnego poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach czynią kandydaturę Pani sędzi Anny Jadwigi Głowackiej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół rekomendacją, uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów, tj. kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

2. Pani Anna Jadwiga Głowacka, urodziła się 10 maja 1961 r. w Częstochowie. W 1984 r. ukończyła, z wynikiem dobrym studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła, w dniach 5 i 9 września oraz 1 października 1986 r., egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Dekretem Ministra Sprawiedliwości z 3 października 1986 r. roku została mianowana asesorem sądowym i powierzono Jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Częstochowie w Wydziale V Rodzinnym i Nieletnich. Uchwałą Rady Państwa Nr 56/88 z dnia 29 czerwca 1988 r. powołana została na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, gdzie orzekała w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 stycznia 1992 r. Prezes Sądu Wojewódzkiego w Częstochowie powierzył Pani Sędzi pełnienie funkcji Przewodniczącej V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Częstochowie. W związku z powołaniem przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Częstochowie Pani sędzia Anna Głowacka zrezygnowała z pełnienia obowiązków Przewodniczącej V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Częstochowie, wskutek czego Prezes Sądu Okręgowego w Częstochowie zwolnił Panią Sędzię z funkcji Przewodniczącej z dniem 20 czerwca 2010 r. W dniu 25 marca 2010 roku Minister Sprawiedliwości powołał Panią sędzię Annę Jadwigę Głowacką do pełnienia, z dniem 1 maja 2010 r., funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Częstochowie na okres 4 lat. Minister Sprawiedliwości delegował Ją również do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo jednego sędziego na okres od 1 listopada 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r., a w dniu 24 kwietnia 2014 roku Minister Sprawiedliwości delegował Panią Sędzię do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie od 1 maja 2014 r. do 31 października 2014 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Pani sędzia Anna Jadwiga Głowacka, w dniu 28 czerwca 2008 r. ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Rodzinnego dla sędziów sądów powszechnych organizowane przez KCSK SP i P we współpracy z IPN Polskiej Akademii Nauk. W dniu 19 czerwca 2010 r. ukończyła organizowane przez PAN dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie Studium Prawa Rodzinnego z zakresu psychologii, a w dniu 15 lutego 2013 r. ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w zakresie retoryki i kreowania wizerunku dla prawników.

Opiniujący sędzia wizytator podsumowując ocenę pracy stwierdził, że Pani sędzia Anna Jadwiga Głowacka posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego o czym świadczy bardzo dobrze wykonywana praca na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego, jak również sumiennie i rzetelnie pełnione obowiązki Przewodniczącej Wydziału V Rodzinnego i Nieletnich, a następnie Prezesa Sądu Rejonowego w Częstochowie.

Wyniki lustracji, analiza orzecznictwa opiniowanej, Jej doświadczenie zawodowe, w tym odpowiedni staż pracy, a także należyte opanowanie metodyki pracy sędziego, o czym świadczy właściwe przygotowanie rozpraw, jak i efektywne wykorzystywanie czasu przeznaczonego na rozprawy, pozwalają na uznanie, że mimo stwierdzonych nielicznych uchybień opiniowana będzie należycie wypełniać obowiązki sędziego Sądu Okręgowego.

Za taką oceną przemawia też posiadana przez opiniowaną wiedza prawnicza, którą opiniowana pogłębiała w trakcie wielu, różnorodnych szkoleń, bardzo dobra wydajność jak również trafne orzecznictwo. Wymienione okoliczności, w tym duża pracowitość jak i zaangażowanie w pracy, stwarzają gwarancję odpowiedzialnego i rzetelnego wykonywania przez Panią sędzię Annę Jadwigę Głowacką obowiązków sędziego Sądu Okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, na posiedzeniu w dniu 6 czerwca 2014 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało powyższą kandydaturę (6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się").

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej w dniu 27 czerwca 2014 r. Kandydatka uzyskała następujące poparcie: 82 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

3. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny kwalifikacyjne oraz doświadczenie zawodowe Pani sędzi Anny Jadwigi Głowackiej.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Anna Jadwiga Głowacka to osoba o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Pani Sędzia doskonale łączy pracę orzeczniczą z pracą administracyjną. Jej wyniki statystyczne są bardzo dobre. Na szczególne podkreślenie zasługuje bardzo dobra organizacja pracy tej Kandydatki. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Anna Jadwiga Głowacka jest Kandydatką sumienną i bardzo starannie wykonującą powierzone Jej obowiązki. Stabilność orzecznictwa tej Pani Sędzi również jest na dobrym poziomie. Przedstawiana z wnioskiem Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje czego wyrazem są ukończone studia podyplomowe, kursy zawodowe oraz uczestnictwo w szeregu szkoleń. Z uwagi na wiedzę merytoryczną, poziom orzecznictwa, doświadczenie zawodowe i przymioty charakteru tej Kandydatki Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić tę kandydaturę Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu Sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Podkreślić również należy, że praca orzecznicza tej Kandydatki została bardzo dobrze oceniona przez sędziego wizytatora, przez przełożonych oraz przez sędziów z którymi Kandydatka współpracuje lub współpracowała.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się również poparciem środowiska sędziowskiego dla kandydatury Pani sędzi Anny Jadwigi Głowackiej.

Kandydatka ta uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej wnioskowana Kandydatka uzyskała bardzo wysokie poparcie dla swojej kandydatury.

Wyniki głosowania zostały omówione powyżej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także uzyskane przez wnioskowaną Kandydatkę oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu sędziowskiego.

Pani sędzia Anna Jadwiga Głowacka ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, złożyła egzamin sędziowski również z wynikiem dobrym.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani sędzi Anny Jadwigi Głowackiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności uzyskane przez wnioskowaną Kandydatkę wysokie kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego, opinie przełożonych oraz rekomendacje.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 lipca 2014 r. na kandydaturę Pani sędzi Anny Jadwigi Głowackiej oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Wobec cofnięcia wniosku - Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie (17 głosów "za") umorzyła postępowanie zainicjowane zgłoszeniem: Pana Prokuratora Wojciecha Tadeusza Drabiny.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).