Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 713.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 252/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 713

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Justyny Marii Celińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Bożeny Ewy Korpalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 713, zgłosili się:

- Pani Justyna Maria Celińska - sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie,

- Pani Renata Agnieszka Grześkowiak - sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie,

- Pani Bożena Ewa Korplaska - sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pani Renaty Agnieszki Grześkowiak (uchwała: nr 239/2019 z 5 marca 2019 r.), z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na Posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Podczas posiedzenia 4 marca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił wszystkich kandydatów, stwierdził, że zgromadzone materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, odbył naradę i przeprowadził głosowanie. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Panią Justynę Marię Celińską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", Panią Bożenę Ewę Korpalską nie oddali głosów "za" ani "przeciw", oddając 3 głosy "wstrzymujące się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, objęte niniejszym konkursem Pani Justyny Marii Celińskiej.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, w niniejszym postępowaniu nominacyjnym poziom poparcia Kolegium oraz Zgromadzenia, a także uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji nie w każdym przypadku odzwierciedlały rzeczywisty poziom ich kwalifikacji. W ocenie zespołu analiza całokształtu dokumentacji zgromadzonej w postępowaniu nominacyjnym wskazała, że obie kandydatki wykazują się bogatym doświadczeniem zawodowym oraz obie posiadają bardzo dobre oceny kwalifikacyjne. Zdaniem jednak zespołu Pani Justyna Maria Celińska na tle kontrkandydatki wyróżnia się wyższymi kwalifikacjami do orzekania w sądzie okręgowym. Jako okoliczność przeważającą za jej rekomendacją, zespół wziął pod uwagę zdobyte przez nią doświadczenie zawodowe w trakcie pełnienia obowiązków orzeczniczych w zakresie stałej delegacji w Sądzie Okręgowym w Koszalinie (od 1 stycznia 2018 r.) oraz dodatkowo pełnioną funkcję Komisarza Wyborczego w Słupsku.

Pani Bożena Ewa Korpalska, nie wypełniła zatem w stopniu wyższym, niż Pani Justyna Maria Celińska, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi RP wniosku o jej powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w niniejszym postępowaniu nominacyjnym.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52; dalej: p.u.s.p.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzielając stanowisko zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Justyny Marii Celińskiej.

W ocenie Rady Pani Bożena Ewa Korpalska, nie wypełniała w stopniu wyższym, niż Pani Justyna Maria Celińska ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi RP wniosku ojej powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

2. Pani Justyna Maria Celińska urodziła się 15 sierpnia 1981 r. w Olsztynie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Koszalinie, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 października 2008 r. do 19 marca 2012 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Koszalinie na stanowisku asystenta sędziego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 marca 2012 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinku, w którym orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, na własny wniosek z dniem 1 lipca 2016 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie, gdzie orzeka w I Wydziale Cywilnym. Od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. została delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Koszalinie w VII Wydziale Cywilnym Odwoławczym, przy czym w 2015 r. odbywała także jednodniowe delegacje do tego Sądu. Dodatkowo od 3 kwietnia 2018 r. pełni funkcję Komisarza Wyborczego w Słupsku (dane z karty zgłoszenia). Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Justyny Marii Celińskiej sporządził Pan Henryk Lis - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Koszalinie, który stwierdził, że analiza badań aktowych, wyników statystycznych oraz opinii przełożonych pozwalają na stwierdzenie, że Pani Justyna Maria Celińska jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Prowadzenie spraw z zakresu prawa rodzinnego i spraw cywilnych nie sprawia jej trudności, a wyniki statystyczne są dobre, podobnie jak jakość jej orzecznictwa (stabilność). Warsztat pracy kandydatki wskazuje na wysokie umiejętności zawodowe i profesjonalne działanie. W technice prowadzenia spraw widać konsekwencję w dążeniu do rozstrzygnięcia, a kultura ich prowadzenia nie nasuwa żadnych uwag. Krytycznie potrafi ocenić wnioski dowodowe, prowadzące do spowolnienia tempa rozstrzygnięcia sprawy lub nie wnoszące do sprawy nowych okoliczności. Zapisy zeznań osób uczestniczących w rozprawie, zawarte w protokołach rozpraw, są klarowne. Terminowość czynności w realizacji ogółu obowiązków jest właściwa, a formułowanie orzeczeń nie budzi żadnych zastrzeżeń. Terminowość sporządzania uzasadnień orzeczeń jest dobra, dodatkowo prezentują dobry poziom merytoryczny, są szczegółowo opracowane, zarówno od strony ustaleń faktycznych, jak i zagadnień prawnych. W konkluzji Pan Henryk Lis stwierdził, że Pani Justyna Celińska bardzo dobrze wypełnia obowiązki sędziego, reprezentuje wysoki poziom kultury osobistej, posiada predyspozycje osobowościowe do zawodu sędziowskiego, w związku z czym popiera jej wniosek o uzyskanie nominacji na sędziego sądu okręgowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Odnośnie do kandydatki nieprzedstawianej z wnioskiem o powołanie, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

Pani Bożena Ewa Korpalska urodziła się 10 kwietnia 1965 r. w Koszalinie. W 1990 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Od 1 kwietnia 1991 r. do 10 września 1991 r. pracowała w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Koszalinie na stanowisku referenta w wydziale obsługi prawnej. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Koszalinie, we wrześniu 1993 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 1 listopada 1993 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Białogardzie, gdzie orzekała w Wydziale Pracy, a następnie w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 listopada 1994 r. na własny wniosek, została przeniesiona na stanowisko asesora sądowego do Sądu Rejonowego w Koszalinie, w którym orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 czerwca 1995 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Koszalinie, gdzie nieprzerwanie kontynuuje obowiązki orzecznicze w V Wydziale Gospodarczym tego Sądu. W 2013 r. ukończyła podyplomowe studia z zakresu Prawa cywilnego z wynikiem pozytywnym. W latach 2010-2011, 2014-2017 odbywała jednodniowe delegacje do orzekania w Sądzie Okręgowym w Koszalinie w VI Wydziale Gospodarczym, a w roku 1996 do Sądu Wojewódzkiego w Koszalinie. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Bożeny Ewy Korplaskiej sporządziła Pani Iwona Szkudłapska- Ćwik - sędzia Sądu Okręgowego w Koszalinie, która stwierdziła, że dokonana analiza pracy zawodowej kandydatki pozwala na bardzo wysoką ocenę. Kandydatka umiejętnie i w sposób zorganizowany radzi sobie z powierzonymi obowiązkami, wykonując je przy wykorzystaniu bogatego doświadczenia w pracy zawodowej na stanowisku sędziego, a stwierdzone w ramach kontroli instancyjnej orzeczeń uchybienia lub odmienna ocena zgromadzonego materiału dowodowego przez sąd odwoławczy nie stanowią poważnych przeszkód do docenienia jej wysiłków, do jak najlepszego rozpoznania spraw. Jej wieloletni staż pracy przy orzekaniu w sprawach ze stosunków gospodarczych pozwala na sformułowanie tezy, że świetnie poradzi sobie w sytuacjach wymagających ścisłej cywilistycznej i ugruntowanej wiedzy jako sędzia sądu okręgowego, w związku z czym spełnia wszelkie kryteria do wykonywania pracy orzeczniczej na wyższym szczeblu, a za uznaniem jej jako dobrego kandydata przemawia wieloletnie doświadczenie zawodowe i umiejętności w prezentowaniu go do okoliczności i stanu sprawy. W konkluzji oceny Pani Iwona Szkudłapska-Ćwik stwierdziła, że kandydatura Pani Bożeny Ewy Korpalskiej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie, jest jak najbardziej uzasadniona.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie 6 listopada 2018 r. kandydaci otrzymali odpowiednio: Pani Justyna Maria Celińska - 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się", Pani Bożena Ewa Korpalska - 5 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej 9 listopada 2018 r. kandydatki otrzymały odpowiednio: Pani Justyna Maria Celińska - 16 głosów "za",

49 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się", Pani Bożena Ewa Korpalska - 53 głosy "za", 13 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się".

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, uzyskany w niniejszym postępowaniu nominacyjnym poziom poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Szczecińskiej nie odzwierciedlił poziomu kwalifikacji Pani Justyny Marii Celińskiej, w związku z czym nie mógł mieć charakteru rozstrzygającego. Krajowa Rada Sądownictwa, uznała, że kandydatka ta spełnia w najwyższym stopniu wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu okręgowego, mając na uwadze posiadane doświadczenie zawodowe.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Justyny Marii Celińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie zadecydował całokształt okoliczności sprawy.

Analiza całokształtu dokumentacji zgromadzonej w niniejszym postępowaniu nominacyjnym wykazała, że obie kandydatki, tj. Pani Justyna Maria Celińska oraz Pani Bożena Ewa Korpalska posiadają bardzo bogate doświadczenie zawodowe oraz bardzo dobre oceny kwalifikacyjne. Pani Justyna Maria Celińska posiada doświadczenie orzecznicze w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego oraz pełni funkcje Komisarza Wyborczego, a Pani Bożena Ewa Korpalska w zakresie prawa rodzinnego i gospodarczego oraz ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego. Obie również kandydatki posiadają bardzo dobrą stabilność orzeczniczą, co przekłada się na efektywność ich pracy. Mając zatem na uwadze, ich wyrównany poziom orzeczniczy, Krajowa Rada Sądownictwa przy wyborze kandydata kierowała się odbytymi delegacjami do sądów okręgowych, które wzbogacają doświadczenie merytoryczne oraz zawodowe i w tym względzie na tle Pani Bożeny Ewy Korpalskiej wyróżniła się Pani Justyna Maria Celińska, która od 1 stycznia 2018 r. orzeka w ramach stałej delegacji w Sądzie Okręgowym w Koszalinie VII Wydziale Cywilnym Odwoławczym i z opinii Prezesa tego Sądu wynika, że jest osobą zaangażowaną w pełnienie powierzonych jej obowiązków orzeczniczych, a wyniki jej pracy wskazują, że jest należycie przygotowana do orzekania w sądzie wyższego rzędu. Pani Bożena Ewa Korpalska, zaś w roku 1996 i latach 2010-2011, 2014-2017 odbywała jednie jednodniowe delegacje do orzekanie w Sądzie Okręgowym w Koszalinie w VI Wydziale Gospodarczym oraz Wojewódzkim Sądzie w Koszalinie.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Bożena Ewa Korpalska nie wypełniała w stopniu wyższym, niż Pani Justyna Maria Celińska ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi RP wniosku o jej powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 6 marca 2019 r., w głosowaniu jawnym na kandydaturę:

- Pani Justyny Marii Celińskiej oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 2 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała bezwzględną większość głosów,

- Pani Bożeny Ewy Korpalskiej oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).