Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1186.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.10.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 października 2019 r.

UCHWAŁA Nr 926/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 października 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1186

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Skuzy do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 1186, zgłosiła się Pani Magdalena Skuza - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa 18 października 2019 r. Przewodniczący zespołu poinformował, że w niniejszej procedurze nominacyjnej Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej podjęło uchwałę z 1 lipca 2019 r., w brzmieniu:

"Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej, w związku z Opinią Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 27 czerwca 2019 roku w sprawie której przedmiotem jest rozpoznanie pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i sądy powszechne dotyczących wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziowskich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa (postępowania toczące się między innymi pod sygnaturami C-585/18, C-624/18, C-625/18), kierując się troską o zachowanie właściwego przebiegu procedury nominacyjnej na zwolnione stanowiska sędziowskie, odracza opiniowanie i przedstawianie kandydatów, objętych porządkiem obrad w dniu 1 lipca 2019 r., do objęcia urzędu sędziów Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Sądów Okręgowych: w Legnicy, w Świdnicy i we Wrocławiu, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymując swoje stanowisko wyrażone w poprzedniej uchwale odnoszącej się do tej kwestii". Zespół członków stwierdził, że w świetle art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, brak oceny kandydatki przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej nie stanowi przeszkody do opracowania listy rekomendowanych kandydatów.

Zespół członków zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Skuzy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pani Magdaleny Skuzy przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskana ocena kwalifikacyjna, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.; dalej: p.u.s.p.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, a także miała na uwadze treść uchwały Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej z 1 lipca 2019 r.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Magdaleny Skuzy.

2. Pani Magdalena Skuza urodziła się 29 kwietnia 1975 r. w Poznaniu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 1999 r. do 30 czerwca 2003 r. była zatrudniona w Kancelarii Prawnej s.c. Radcowie Prawni Beata Karwowska, Monika Klonowska z siedzibą we Wrocławiu na stanowisku asystenta prawnego. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, w kwietniu 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 lipca 2003 r. do 25 kwietnia 2004 r. pracowała w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 26 kwietnia 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lubinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 marca 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lubinie. Orzekała w VI Wydziale Grodzkim, w II Wydziale Karnym oraz w IV Wydziale Pracy tego Sądu. Z dniem 1 października 2013 r. została - na własny wniosek - przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, w którym podjęła obowiązki orzecznicze w IV Wydziale Gospodarczym. Od 4 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego IV Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. W 2016 r. była kilkakrotnie delegowana do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, a od 1 września 2017 r. jest delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w X Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu (od 1 września 2019 r. delegacja na czas nieokreślony). Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Skuzy sporządził Pan Paweł Pszczołowski - sędzia wizytator do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który stwierdził, że analiza spraw rozpoznawanych przez Panią Magdalenę Skuzę oraz dane statystyczne dotyczące jej pracy, pozwalają przedstawić opiniowaną jako sędziego o bardzo dobrej znajomości prawa cywilnego oraz prawa procesowego. Kandydatka prezentuje bardzo wysoki poziom merytoryczny. Wyrażone oceny i poglądy potrafi logicznie uzasadnić, sporządzając staranne uzasadnienia orzeczeń, które nie tylko spełniają kryteria wyznaczone normą art. 328 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, ale wyróżniają się przejrzystością, czytelnością, umiejętnością właściwego wyeksponowania występujących w sprawach problemów prawnych, dojrzałością użytej argumentacji oraz sposobem formułowania wniosków. Opiniujący wskazał, że uzyskane przez Panią Magdalenę Skuzę wyniki liczbowe i jakościowe są lepsze lub porównywalne do wyników uzyskanych w tej mierze przez wydział, a także średnio w okręgu sądowym, w apelacji oraz w kraju. Podkreślił, że kandydatka potrafiła uzyskać tak dobre wyniki, mimo znacznego wzrostu wpływu w sprawach gospodarczych w latach 2016-2017, przy znacznym niedoborze kadry sędziowskiej w tamtym okresie. Sędzia wizytator dodał, że zarówno w ocenie Prezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, jak i Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu Pani Magdalena Skuza bardzo dobrze wykonywała swoje obowiązki w zakresie przydzielonego jej referatu, jest sumienna i pracowita, a przy tym skromna i samokrytyczna. Podejmowane przez nią czynności były właściwie zaplanowane i przemyślane. Opiniowana jest osobą bardzo zdyscyplinowaną i należycie organizuje swoją pracę oraz dba o przestrzeganie terminów ustawowych i instrukcyjnych. Wykazuje się dużym zaangażowaniem w pracę i wysoką kulturą osobistą. Cechuje ją koleżeńskość i życzliwość wobec osób, z którymi współpracuje. Jest doświadczonym i bardzo kompetentnym sędzią, dbającym o stałe podnoszenie swoich kwalifikacji. Cechy osobowościowe, doświadczenie, bardzo dobra znajomość prawa i umiejętne stosowanie go w praktyce stanowią gwarancję, że Pani Magdalena Skuza spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. W konkluzji sędzia wizytator wyraził pogląd, że w świetle niniejszej oceny należy jednoznacznie wskazać, że Pani Magdalena Skuza jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Uzupełniającą ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Skuzy również sporządził Pan Paweł Pszczołowski - sędzia wizytator do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który stwierdził, że przytoczone w ocenie wyniki potwierdzają dotychczasową bardzo pozytywną ocenę kandydatki wyrażoną w ocenie kwalifikacji z 7 maja 2018 r. i brak jest przesłanek do zmiany wniosków końcowych w niej zawartych. Zdaniem opiniującego należy jednoznacznie wskazać, że Pani Magdalena Skuza jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Magdalena Skuza posiada doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego (Sąd Rejonowy w Lubinie) oraz sędziego sądu rejonowego (Sąd Rejonowy w Lubinie, Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu), a także podczas orzekania na delegacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Kwalifikacje Pani Magdaleny Skuzy zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Kwalifikacje te kandydatka podnosi przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz wzięła pod uwagę fakt niewyrażenia opinii o kandydatce przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu 8 kwietnia 2019 r. wyraziło - uchwałą - pozytywną opinię o Pani Magdalenie Skuzie, przy 5 głosach "za".

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej podjęło uchwałę z 1 lipca 2019 r., w brzmieniu:

"Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej, w związku z Opinią Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 27 czerwca 2019 roku w sprawie której przedmiotem jest rozpoznanie pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i sądy powszechne dotyczących wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziowskich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa (postępowania toczące się między innymi pod sygnaturami C-585/18, C-624/18, C-625/18), kierując się troską o zachowanie właściwego przebiegu procedury nominacyjnej na zwolnione stanowiska sędziowskie, odracza opiniowanie i przedstawianie kandydatów, objętych porządkiem obrad w dniu 1 lipca 2019 r., do objęcia urzędu sędziów Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Sądów Okręgowych: w Legnicy, w Świdnicy i we Wrocławiu, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymując swoje stanowisko wyrażone w poprzedniej uchwale odnoszącej się do tej kwestii".

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatki przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Skuzy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskana ocena kwalifikacyjna, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 18 października 2019 r. na kandydaturę Pani Magdaleny Skuzy oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).