Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 845.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.10.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 października 2019 r.

UCHWAŁA Nr 910/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 października 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 845

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Szynkury do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 845, zgłosił się Pan Piotr Szynkura - sędzia Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 15 października 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i kierując się kryteriami określonymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Piotra Szynkury do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją kandydatury Pana Piotra Szynkury przemawiają (ocenione łącznie): bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe kandydata, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika, że wyniki w zakresie zaskarżalności orzeczeń i stabilność orzecznictwa kandydata są bardzo dobre, pozytywne opinie służbowe. Ponadto zespół uwzględnił uzyskane przez kandydata wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacji, jego doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, a także uwzględniła uchwałę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej z 1 lipca 2019 r. w przedmiocie odroczenia opiniowania kandydata na stanowisko sędziowskie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że kandydatura Pana Piotra Szynkury zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.

2. Pan Piotr Szynkura urodził się w 1971 r. w Ziembicach. W 1995 r. ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim wyższe studia prawnicze z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1994-1996 pracował w Banku Zachodnim S.A., Oddziałach w Ziembicach i we Wrocławiu na stanowiskach kontrolera rachunkowego i inspektora. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 1998 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. W latach 1998-2000 pracował w Daewoo Towarzystwo Ubezpieczeniowe Oddział we Wrocławiu na stanowisku specjalisty do spraw kadr i ubezpieczeń finansowych oraz kierownika zespołu organizacyjnoprawnego. Z dniem 1 listopada 2000 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ząbkowicach Śląskich w którym orzekał w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej z 5 czerwca 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich. Orzeka w sprawach rodzinnych i nieletnich. W listopadzie 2018 r. został powołany do pełnienia funkcji wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, a od stycznia 2019 r. pełni funkcję Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Ząbkowicach Śląskich. W latach 2009-2016 prowadził zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy i prawa rodzinnego w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Służb Publicznych "Asesor" we Wrocławiu, na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, Wydziale Zamiejscowym we Wrocławiu oraz w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu.

Kandydat otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Marię Kołcz - sędziego Sądu Okręgowego w Świdnicy. Wynika z niej, że dane statystyczne, co do wpływu i załatwień wskazują, że obciążenie i wyniki orzecznicze kandydata są na podobnym poziomie jak średnia w wydziale, okręgu, apelacji i kraju. Zaskarżalność i stabilność orzecznictwa opiniowanego jest bardzo dobra. W 2016 r. wszystkie apelacje od orzeczeń kandydata zostały oddalone. W 2017 r. i 2018 r. wskaźnik stabilności obniżył się, ale pozostaje na dobrym i porównywalnym do wydziałowego poziomie. Nie uchylono do ponownego rozpoznania żadnego orzeczenia wydanego przez Pana Piotra Szynkurę. Z opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich wynika, że kandydat wykazuje się wiedzą merytoryczną i doświadczeniem zawodowym, a także jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, dociekliwą oraz zdyscyplinowaną. W ocenie opiniującej, kandydat spełnia warunki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Piotr Szynkura posiada niemal dziewiętnastoletnie doświadczenie orzecznicze. Wykazuje się bogatymi i różnorodnymi umiejętnościami zawodowymi. Jego kwalifikacje zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Wynika z niej, że kandydat wykazuje się wysokim poziomem wiedzy prawniczej oraz osiąga bardzo dobre wyniki statystyczne. W badanym przez wizytatora okresie żadne z wydanych przez Pana Piotra Szynkurę orzeczeń nie zostało uchylone. Także z opinii

Prezesa Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich wynika, że kandydat bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki orzecznicze, podnosi swoje kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach, jest osobą zdyscyplinowaną i konsekwentną. Ponadto kandydat otrzymał jednomyślne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydata na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Oceny te zostały zaprezentowane powyżej. W niniejszej procedurze konkursowej kryterium to nie miało rozstrzygającego znaczenia, wobec dorobku zawodowego kandydata i zdobytych przez niego kwalifikacji po ukończeniu studiów i złożeniu egzaminów zawodowego. Rada w postępowaniu nominacyjnym ocenia aktualny poziom wiedzy i doświadczenia zawodowego kandydata.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

Na posiedzeniu 8 kwietnia 2019 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jednogłośnie pozytywnie (6 głosami "za") zaopiniowało kandydaturę Pana Piotra Szynkury.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej 1 lipca 2019 r. podjęło uchwałę w przedmiocie odroczenia opiniowania kandydatów na stanowiska sędziowskie do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytań prejudycjalnych kierowanych przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i sądy powszechne.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Piotra Szynkury do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe kandydata, potwierdzone wysoką oceną kwalifikacyjną i opiniami służbowymi, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 16 października 2019 r. na kandydaturę Pana Piotra Szynkury oddano 19 głosów

"za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).