Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwóch stanowiskach sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie, obwieszczonych w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 26.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.7.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 lipca 2014 r.

UCHWAŁA Nr 271/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 lipca 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwóch stanowiskach sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie, obwieszczonych w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 26

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie kandydatury: - Wojciecha RAPY - referendarza sądowego

- Rafała Macieja ROSIŃSKIEGO - prokuratora prokuratury rejonowej

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie kandydatur:

- Rafała AMBROZIAKA

- Agnieszki Wioletty BRYGIDYR-DOROSZ

- Katarzyny BRZEZIŃSKIEJ-MISZTELI

- Jędrzeja DESSOULAVY-ŚLIWIŃSKIEGO

- Marty Anny IZMAJŁOWICZ-GÓRALSKIEJ

- Haliny KOZIK-KUŚMIREK

- Urszuli Ewy KRZEMIŃSKIEJ

- Piotra LEWANDOWSKIEGO

- Tomasza MORYCZA

- Pawła FIJEWSKIEGO

- Rafała SAWICKIEGO

- Piotra Marcina SOBCZYŃSKIEGO

- Anny Barbary STRZELCZYK

- Tomasza Witolda SZREDZKIEGO

- Roberta Pawła SZYCHOWSKIEGO

- Moniki Małgorzaty ŚLADOWSKIEJ

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie w zakresie kandydatur:

- Aleksandry Marii PARTYKI

- Tomasza Józefa PARTYKA

- Jolanty WODZIŃSKIEJ-FLAKIEWICZ

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 26 zgłoszonych zostało dwadzieścia jeden wyżej wymienionych kandydatur.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył, w dniu 8 lipca 2014 r., posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na dwa wolne, wskazane wyżej, stanowiska sędziowskie. Zespół w jawnym głosowaniu przyjął jednogłośnie stanowisko w przedmiocie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatur Wojciecha Rapy i Rafała Macieja Rosińskiego na dwa wolne stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 26.

Zespół wskazał, że obaj kandydaci uzyskali bardzo dobre oceny kwalifikacyjne pracy oraz najwyższe ze wszystkich kandydatów zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku (Pan Wojciech Rapa - 43 głosy "za", 0 "przeciw" 15 "wstrzymujących się" z mocą poparcia wynoszącą 229 punktów, Pan Rafał Maciej

Rosiński- 55 głosów "za", 0 "przeciw" 2 "wstrzymujące się" z mocą poparcia wynoszącą 311 punktów) oraz pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku. Odpowiednie predyspozycje zawodowe stwierdzone sporządzonymi w sprawie ocenami kwalifikacyjnymi wraz z najwyższym poparciem środowiska sędziowskiego uczyniły ich kandydatury najbardziej odpowiednimi spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowiska sędziowskie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie kandydatur Wojciecha Rapy i Rafała Macieja Rosińskiego, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że ich kandydatury są najbardziej odpowiednie do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 8 lipca 2014 r.

Pan Wojciech Rapa, urodzony 26 maja 1980 r. w Biłgoraju, ukończył studia prawnicze 14 kwietnia 2005 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył, w dniach 8, 10 i 16 września 2008 r., egzamin sędziowski z łączną oceną dobry. Jeszcze w trakcie aplikacji, od 15 grudnia 2005 r. do 14 czerwca 2008 r., był zatrudniony w wymiarze połowy etatu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biłgoraju jako pomoc administracyjna. Od 15 grudnia 2008 r. do 10 maja 2009 r. pracował jako specjalista ds. organizacyjnoprawnych w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamojskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Od dnia 11 maja 2009 r. został zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Lublinie na stanowisku asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym. Następnie w okresie od 15 marca 2010 r. do 22 stycznia 2013 r. pełnił obowiązki asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym w Sądzie Rejonowym w Zamościu. Z dniem 11 lutego 2013 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie. Obowiązki referendarza opiniowany pełni w I Wydziale Cywilnym tego Sądu do chwili obecnej.

Ocenę kwalifikacji na wolne stanowisko sędziowskie kandydata sporządziła Pani wizytator do spraw wieczystoksięgowych sędzia Barbara Kamińska. Wyraziła ona pogląd, że w oparciu o przeprowadzone badanie akt i analizę wyników statystycznych można stwierdzić, że Pan Wojciech Rapa prezentuje wysoki poziom merytoryczny wynikający z gruntownej i wszechstronnej znajomości prawa. Uzasadnienia orzeczeń w badanych sprawach zostały sporządzone zgodnie z wymogami art. 328 k.p.c., a ich treść świadczy o dużej wnikliwości oraz znajomości przepisów i literatury prawniczej. O wysokiej jakości orzecznictwa i sprawności postępowania świadczą również wyniki statystyczne. Kwalifikacje merytoryczne Pana Wojciecha Rapy oraz jego osobiste przymioty, w szczególności zaangażowanie, umiejętność organizacji pracy oraz łatwość podejmowania decyzji przekonują że posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego i jest wyróżniającym się kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku na posiedzeniu w dniu 7 maja 2014 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Wojciecha Rapy na wolne stanowisko sędziowskie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku w dniu 19 maja 2014 r. Kandydat uzyskał 43 głosy "za", 0 "przeciw" 15 "wstrzymujących się' z mocą poparcia wynoszącą 229 punktów.

Pan Rafał Maciej Rosiński, urodzony dnia 8 grudnia 1978 r. w Aleksandrowie Kujawskim, ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Prawa i Administracji z wynikiem bardzo dobrym i w dniu 3 czerwca 2002 r. uzyskał tytuł magistra prawa. Po ukończeniu studiów w 2004 r. odbył dwusemestralne podyplomowe studium prawa europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem pozytywnym. Pan Rafał Rosiński od 18 sierpnia 2002 r. do 31 grudnia 2002 r. pracował jako stażysta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim, a następnie od 16 czerwca 2003 r. jako stażysta i referent stażysta w Sądzie Rejonowym w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie pracował do 30 czerwca 2007 r. Następnie od 12 listopada 2007 r. pracował jako referent w Urzędzie Skarbowym w Aleksandrowie Kujawskim. Od 1 października 2004 r. rozpoczął odbywanie pozaetatowej aplikacji prokuratorskiej w Prokuraturze Rejonowej w Aleksandrowie Kujawskim. W dniach 1-2 oraz 12 października 2007 r. zdał egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Z dniem 1 marca 2008 r. Prokurator Generalny mianował pana Rafała Rosińskiego asesorem Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie. Po uzyskaniu pozytywnej oceny pracy, z dniem 1 marca 2011 r. pan Rafał Rosiński został powołany przez Prokuratora Generalnego na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie.

Ocenę kwalifikacji na wolne stanowisko sędziowskie kandydata sporządziła Pani wizytator do spraw karnych sędzia Joanna Cieślak. Przeprowadzona ocena kwalifikacji pana prokuratora Rafała Rosińskiego wykazała, że posiada on predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. W swojej dotychczasowej pracy na stanowisku prokuratora, pan Rafał Rosiński powierzane mu obowiązki realizował z zaangażowaniem, wykazując się bardzo dobrym przygotowaniem zawodowym. Kandydat zdobytą wiedzę prawniczą umiejętnie stosuje w praktyce. Posiadaną wiedzę ciągle pogłębia uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach. Powyższe okoliczności połączone z takimi cechami, jak zaangażowanie, pracowitość, odpowiedzialność i wysoka kultura osobista dają gwarancję na wykonywanie przez niego obowiązków sędziego na odpowiednio wysokim poziomie merytorycznym.

Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku na posiedzeniu w dniu 7 maja 2014 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Rafała Macieja Rosińskiego na wolne stanowisko sędziowskie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Płocku w dniu 19 maja 2014 r. Kandydat uzyskał 55 głosów "za", 0 "przeciw" 2 "wstrzymujące się' z mocą poparcia wynoszącą 311 punktów.

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydatury Wojciecha Rapy i Rafała Macieja Rosińskiego za najbardziej odpowiednie do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Wysokie predyspozycje zawodowe obu kandydatów zostały potwierdzone w sporządzonych bardzo dobrych ocenach kwalifikacyjnych - w wypadku Pana Wojciecha Rapy ocenie wyróżniającej. Posiadanie przez kandydatów odpowiednich kwalifikacji do pracy na stanowisku sędziego w powiązaniu z uzyskaniem przez nich najwyższego poparcia środowiska sędziowskiego spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie osób czyni ich kandydatury najbardziej wypełniającymi kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i tym samym najbardziej odpowiednimi do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowiska sędziowskie.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 lipca 2014 r. na kandydaturę:

- Rafała AMBROZIAKA

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Agnieszki Wioletty BRYGIDYR-DOROSZ oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 11 "wstrzymujących się", - Katarzyny BRZEZIŃSKIEJ-MISZTELI

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Jędrzeja DESSOULAVY-ŚLIWIŃSKIEGO oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 11 "wstrzymujących się", - Marty Anny IZMAJŁOWICZ-GÓRALSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Haliny KOZIK-KUŚ MIREK

oddano: 0 głosów "za", 5 "przeciw", 9 "wstrzymujących się",

- Urszuli Ewy KRZEMIŃSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 10 "wstrzymujących się", - Piotra LEWANDOWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 11 "wstrzymujących się", - Tomasza MORYCZA

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 12 "wstrzymujących się", - Pawła FIJEWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 6 "przeciw", 7 "wstrzymujących się",

- Wojciecha RAPY

oddano: 13 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

- Rafała Macieja ROSIŃSKIEGO

oddano: 13 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się", - Rafała SAWICKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Piotra Marcina SOBCZYŃSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 9 "wstrzymujących się",

- Anny Barbary STRZELCZYK

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 10 "wstrzymujących się",

- Tomasza Witolda SZREDZKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 10 "wstrzymujących się", - Roberta Pawła SZYCHOWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Moniki Małgorzaty ŚLADOWSKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 10 "wstrzymujących się",

Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie (13 głosów "za") umorzyła postępowanie w zakresie zgłoszonych kandydatur: Aleksandry Marii PARTYK, Tomasza Józefa PARTYKA i Jolanty WODZIŃSKIEJ-FLAKIEWICZ z uwagi na cofnięcie przez tych kandydatów zgłoszeń na wolne stanowisko sędziowskie.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192).