Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwóch stanowiskach sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, obwieszczonych w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 975.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.7.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 lipca 2014 r.

UCHWAŁA Nr 270/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 lipca 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwóch stanowiskach sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, obwieszczonych w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 975

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 1975, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie kandydatury:

- Anety Agaty MANSFELD - sędziego sądu rejonowego - Jarosława TYRPY - sędziego sądu rejonowego

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie kandydatur:

- Zygmunta DROŻDŻEJKO

- Jacka Sylweriusza HANSZKE

- Wojciecha KOLANKO

- Marzeny Ludmiły LEWICKIEJ

- Sławomira Wacława MATZA

- Magdaleny Elżbiety NAGADUŚ

- Agnieszki Sylwii SUŁOWSKIEJ-GIBAS

- Barbary Marii WYPCHŁO-GRYMEK

- Barbary Renaty ZAWIERZYŃSKIEJ-WACH

- Zbigniewa Jerzego ZGUDA

- Wojciecha ŻUKOWSKIEGO

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 1975, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie w zakresie kandydatur:

- Macieja Sylwestra CZAJKI

- Sebastiana Przemysława MAZURKA

- Doroty Elżbiety PRZYBYŁO

- Agnieszki Zofii SENISSON

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Krakowie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 975 zgłoszonych zostało siedemnaście wyżej wymienionych kandydatur.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył, w dniu 8 lipca 2013 r., posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na dwa wolne, wskazane wyżej, stanowiska sędziowskie. Zespół w jawnym głosowaniu przyjął jednogłośnie stanowisko w przedmiocie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatur Anety Agaty Mansfeld oraz Jarosława Tyrpy na dwa wolne stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 975.

Wyżej wymienieni kandydaci uzyskali bardzo dobre oceny kwalifikacyjne oraz jedne z najwyższych ze wszystkich kandydatów poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej a także pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Odpowiednie predyspozycje zawodowe stwierdzone sporządzonymi w sprawie ocenami kwalifikacyjnymi wraz z najwyższym poparciem środowiska sędziowskiego uczyniły ich kandydatury najbardziej odpowiednimi spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowiska sędziowskie. Jedyny kandydat, który uzyskał wyższe od Pana Jarosława Tyrpy poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej - Pan Zbigniew Jerzy Zgud - został uprzednio przedstawiony z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Krakowie Uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa nr 190/2014 z dnia 8 maja 2014 r.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie kandydatur Anety Agaty Mansfeld oraz Jarosława Tyrpy, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że ich kandydatury są najbardziej odpowiednie do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 8 lipca 2013 r.

Pani Aneta Agata Mansfeld urodziła się dnia 4 lutego 1971 roku w Krakowie. Studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła w 1994 roku z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła, w dniach 3, 5 i 23 września 1996 r., egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 15 listopada 1996 roku mianowana została asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, orzekając w okresie asesury w Wydziale II Karnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 lipca 1998 r. Pani Aneta Agata Mansfeld powołana została na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. W dniu 1 lipca 2003 r. Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie powierzył Kandydatce (do dnia 31 grudnia 2003 r.) pełnienie obowiązków Przewodniczącego Wydziału II Karnego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, a następnie - od dnia 1 stycznia 2004 r. - pełnienie funkcji Przewodniczącego tego Wydziału. Funkcję tę sprawowała do dnia 31 grudnia 2009 r. Od 1 stycznia 2010 r. powołana została na stanowisko Prezesa Sądu

Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie na okres 4 lat. Z dniem 1 stycznia 2014 r. powołana została na kolejną czteroletnią kadencję Prezesa wymienionego Sądu. Pani Aneta Agata Mansfeld w latach 2010-2014 orzekała na delegacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie Wydziale IV Karnym Odwoławczym. Kandydatka ponadto, w roku 2011 ukończyła w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie studium z zakresu "Zarządzanie zasobami ludzkimi i organizacja pracy w wymiarze sprawiedliwości".

Ocenę kwalifikacji Kandydatki sporządził wizytator do spraw karnych w Sądzie Okręgowym w Krakowie Pan sędzia Witold Koryciński. Wyraził on pogląd, że sprawność i efektywność pracy (z uwzględnieniem obciążenia wynikającego z ustalonego zakresu czynności oraz rodzaju przydzielonych do rozpoznania spraw), bardzo wysoki poziom metodyczny i kultura urzędowanią a także merytoryczny poziom orzecznictwa, uzasadniają pozytywną ocenę kwalifikacji Pani sędzi Anety Agaty Mansfeld jako kandydata na stanowisko sędziego sądu okręgowego. W stopniu bardzo dobrym spełnia bowiem wszystkie wymagania osobowościowe i profesjonalne stawiane kandydatom na to stanowisko.

Uzupełniającą ocenę kwalifikacji sporządził wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Krakowie Pan sędzia Janusz Krok. Wyraził on zapatrywanie, że uwagi dotyczące pracy Pani sędzi Anety Agaty Mansfeld na stanowisku sędziego zawarte w pierwszej ocenie kwalifikacyjnej pozostają nadal w całości aktualne. Opiniowana jest obowiązkowa, cechuje Ją duża dyscyplina pracy, a przy tym wysoka kultura urzędowania. Podejmowane decyzje są rzeczowe, przemyślane i merytorycznie właściwe. Potrafi je logicznie uzasadnić. Dużą wiedzę teoretyczną w dziedzinie prawa karnego Kandydatka prawidłowo wykorzystuje w pracy orzeczniczej. Ocena kwalifikacji Pani sędzi Anety Agaty Mansfeld na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego jest pozytywna w stopniu bardzo dobrym i oczywiście spełnia Ona wszystkie wymogi formalne konieczne do ubiegania się o mianowanie na ten urząd.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 31 marca 2014 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Anety Agaty Mansfeld na wolne stanowisko sędziowskie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej w dniu 14 kwietnia 2014 r. Kandydatka uzyskała 69 głosów "za", 22 "przeciw" 2 "nieważne".

Pan Jarosław Tyrpa, urodzony 17 czerwca 1977 r. w Andrychowie, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim, Wydziale Prawa i Administracji w 2001 r. z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył w dniach 8, 10 i 23 września 2004 r. egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobry. Ponadto w 2010 r. ukończył dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawo Unii Europejskiej z wynikiem bardzo dobrym. Od 15 listopada 2004 r. sprawował urząd asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Od 27 października 2008 r. do chwili obecnej zajmuje urząd sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Czynności orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Ocenę kwalifikacji Kandydata przygotował wizytator do spraw egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Tarnowie Pan sędzia Andrzej Bosak. Pan sędzia wizytator wyraził zapatrywanie, że Kandydat korzystnie prezentuje się na tle pracy całego Wydziału, w którym orzeka. Wydaje nieco więcej rozstrzygnięć niż przeciętne wyniki uzyskiwane w Wydziale. Ilość spraw starych w referacie Sędziego jest niższa niż analogicznie u innych sędziów w Wydziale. Bardzo dobrze prezentują się wyniki postępowania odwoławczego, a badane akta pokazały, że również tam gdzie orzeczenia zostały uchylone lub zmienione sędzia nie dopuścił się istotnych uchybień, nie zarzucono sędziemu, że procedując dopuścił się uchybień skutkujących nieważnością postępowania. Regułą było, że sędzia sporządzał w terminie uzasadnienia, których lektura potwierdza duży nakład pracy i wiedzy Kandydata. Pan sędzia dysponuje dużym poziomem wiedzy prawniczej oraz potrafi wykorzystać ją w codziennej pracy. Kandydat z reguły panuje nad postępowaniami, kontroluje ich bieg, nie dopuszcza do spoczywania postępowań bez biegu. Pan sędzia regularnie podnosi swe kwalifikacje, włada językiem obcym, niezwłocznie wdraża nowe rozwiązania proceduralne do codziennej praktyki orzeczniczej. Analiza orzeczeń wydawanych przez Sędziego w trakcie delegowania do Sądu Okręgowego przekonuje, że potrafi również odpowiednio ocenić efekty pracy innych sędziów w postępowaniu odwoławczym. Wszystko to sprawia, że wedle oceny Pana sędziego wizytatora Kandydat zasługuje na pełnienie funkcji sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 31 marca 2014 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Jarosława Tyrpa na wolne stanowisko sędziowskie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej w dniu 14 kwietnia 2014 r. Kandydat uzyskał 59 głosów "za", 34 "przeciw" 0 "nieważnych".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów. Rada uznała kandydatury sędziów Anety Agaty Mansfeld oraz Jarosława Tyrpy za najbardziej odpowiednie do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Wysokie predyspozycje zawodowe obu kandydatów zostały potwierdzone w sporządzonych w sprawie bardzo dobrych ocenach kwalifikacyjnych. Oboje kandydaci posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy orzeczniczej wzbogacone okresami delegacji do orzekania w sądzie okręgowym. Posiadanie przez kandydatów odpowiednich kwalifikacji do pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego w powiązaniu z uzyskaniem przez nich najwyższego poparcia środowiska sędziowskiego spośród wszystkich kandydatur branych pod uwagę przez Radę w niniejszym postępowaniu czyni ich kandydatury najbardziej wypełniającymi kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i tym samym najbardziej odpowiednimi do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowiska sędziowskie.

Kandydat, który uzyskał wyższe poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej od Pana Jarosława Tyrpy - Pan sędzia Zbigniew Jerzy Zgud - nie był brany przez Radę pod uwagę w niniejszym postępowaniu z uwagi na okoliczność uprzedniego przedstawienia jego kandydatury z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Krakowie przez Krajową Radę Sądownictwa Uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa nr 190/2014 z dnia 8 maja 2014 r.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 lipca 2014 r. na kandydaturę:

- Zygmunta DROŻDŻEJKO

oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 9 "wstrzymujących się",

- Jacka Sylweriusza HANSZKE

oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Wojciecha KOLANKO

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Marzeny Ludmiły LEWICKIEJ

oddano: 0 głosów "za", 5 "przeciw", 8 "wstrzymujących się",

- Anety Agaty MANSFELD

oddano: 13 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

- Sławomira Wacława MATZA

oddano: 0 głosów "za", 10 "przeciw", 3 "wstrzymujące się", - Magdaleny Elżbiety NAGADUŚ

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Agnieszki Sylwii SUŁOWSKIEJ-GIBAS

oddano: 0 głosów "za", 3 "przeciw", 10 "wstrzymujących się", - Jarosława TYRPY

oddano: 11 głosów "za", 0 "przeciw", 2 "wstrzymujące się",

- Barbary Marii WYPCHŁO-GRYMEK

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Barbary Renaty ZAWIERZYŃSKIEJ-WACH

oddano: 0 głosów "za", 2 "przeciw", 11 "wstrzymujących się",

- Zbigniewa Jerzego ZGUDA

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Wojciecha ŻUKOWSKIEGO

oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 12 "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie (13 głosów "za") umorzyła postępowanie w zakresie zgłoszonej kandydatury Sebastiana Przemysława MAZURKA z uwagi na cofnięcie przez tego kandydata zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie.

Krajowa Rada Sądownictwa ponadto jednogłośnie (13 głosów "za") umorzyła postępowanie w zakresie zgłoszonych kandydatur: Macieja Sylwestra CZAJKI, Doroty Elżbiety PRZYBYŁO, Agnieszki Zofii SENISSON z uwagi na uprzednie przedstawienie ich kandydatur z wnioskiem o powołanie na wolne stanowiska sędziowskie Uchwałami Krajowej Rady Sądownictwa: nr 87/2014 z 4 marca 2013 r. w stosunku do Pana Macieja Sylwestra

CZAJKI oraz Pani Doroty Elżbiety PRZYBYŁO oraz nr 88/2014 z 4 marca 2014 r. w stosunku do Pani Agnieszki Zofii SENISSON.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 1975, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192).