Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwóch stanowiskach sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, ogłoszonych w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 41/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwóch stanowiskach sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, ogłoszonych w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwóch stanowiskach sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu kandydatury:

- Pani Wioletty Anny Bachurskiej-Święciowskiej - asystenta sędziego, - Pana Wojciecha Józefa Walickiego - starszego asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu kandydatur:

- Pani Moniki Małgorzaty Magryś - asystenta sędziego,

- Pani Eweliny Justyny Turko - referendarza sądowego, - Pani Anny Marii Władyki - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 665 zgłosiło się pięcioro wyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 4 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu kandydatury Pani Wioletty Anny Bachurskiej-Święciowskiej i Pana Wojciecha Józefa Walickiego.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którą, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że rekomendowani kandydaci uzyskali pozytywne oceny kwalifikacyjne, pozytywne opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu zostaną przedstawione kandydatury Pani Wioletty Anny Bachurskiej-Święciowskiej i Pana Wojciecha Józefa Walickiego.

2. Pani Wioletta Anna Bachurska-Święciowska urodziła się 1 września 1981 r. w Przemyślu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 2006-2008 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu, we wrześniu 2008 r., złożyła egzamin sędziowski, z łączną oceną dobrą plus. Od 3 listopada 2008 r. do chwili obecnej jest zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Przemyślu na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonuje w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych.

Pani Wioletta Anna Bachurska-Święciowska uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych i wykonywania orzeczeń. Z oceny tej wynika, że posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe i spełnia wymagania stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Opiniowana posiada duży zasób wiedzy prawniczej i jest dobrze przygotowana do pracy orzeczniczej. Sporządzane przez kandydatkę projekty orzeczeń i ich uzasadnień prezentują bardzo wysoki poziom. Opiniujący podkreślił, że kilkuletnie doświadczenie zawodowe kandydatki w pracy na stanowisku asystenta sędziego i wykazane przy tym umiejętności pozwalają na bardzo wysoką ocenę jej pracy.

Kandydatka uzyskała również pozytywne opinie Przewodniczącego III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Przemyślu oraz współpracujących z nią sędziów tego Wydziału.

Przewodniczący III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Przemyślu w sporządzonej opinii wskazał, że kandydatka posiada bardzo dużą wiedzę prawniczą oraz rzetelnie i terminowo wykonuje powierzone obowiązki, wykazując się przy tym bardzo dobrą sprawnością i efektywnością pracy.

Współpracujący z Panią Wiolettą Anną Bachurską-Święciowską sędziowie wskazali, że posiada ona umiejętność bardzo dobrej organizacji pracy, a powierzone obowiązki wykonuje z dużym zaangażowaniem oraz samodzielnością i kreatywnością. Posiada także umiejętność pracy w zespole i posiada odpowiednie cechy osobowościowe do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu, na posiedzeniu w dniu 12 listopada 2015 r" jednogłośnie pozytywnie, 9 głosami "za", zaopiniowało kandydaturę Pani Wioletty Anny Bachurskiej-Święciowskiej określając moc poparcia na poziomie 45 punktów. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu w dniu 30 listopada 2015 r., w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 25 głosów "za", 10 głosów "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się".

3. Pan Wojciech Józef Walicki urodził się 26 kwietnia 1980 r. w Przemyślu. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z wynikiem dobrym plus. Od 1 listopada 2004 r. do 8 lipca 2005 r. na podstawie skierowania Powiatowego Urzędu Pracy odbywał staż w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Przemyślu. Od 11 lipca 2005 r. do 11 maja 2010 r. był zatrudniony w kancelarii komorniczej, początkowo na stanowisku asystenta prawnego, a następnie jako asesor komorniczy. Po odbyciu w latach 2005-2008 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu, we wrześniu 2009 r., złożył egzamin sędziowski, z łączną oceną dobrą. Od 12 maja 2010 r. do 3 listopada 2015 r. był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Przemyślu na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki początkowo wykonywał jednocześnie w II Wydziale Karnym oraz IV Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych, a od 6 września 2010 r. wyłącznie w II Wydziale Karnym tego Sądu. Od 4 listopada 2015 r. pełni obowiązki na stanowisku starszego asystenta sędziego, kontynuując pracę w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Przemyślu. Kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych.

Pan Wojciech Józef Walicki uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych i wykonywania orzeczeń. Z oceny tej wynika, że posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe i spełnia wymagania stawiane kandydatom ubiegającym się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Sędzia wizytator stwierdził, że kandydat posiada duży zasób wiedzy prawniczej i dobrą znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych.

Kandydat uzyskał również pozytywną opinię Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Przemyślu oraz współpracujących z nim sędziów tego Wydziału.

Przewodniczący II Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Przemyślu, w sporządzonej opinii stwierdził, że odpowiedzialność, samodzielne i rzetelne wykonywanie powierzonych obowiązków świadczą o bardzo wysokich predyspozycjach kandydata do zajmowania stanowiska sędziego.

Również współpracujący z Panem Wojciechem Józefem Walickim sędziowie wskazali, że posiada przygotowanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Wykazuje się dużym zasobem wiedzy prawniczej, zaangażowaniem w pracę, samodzielnością i terminowością. Sędziowie opiniujący podkreślili, że sporządzane przez niego projekty nie budzą zastrzeżeń.

Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu, na posiedzeniu w dniu 12 listopada 2015 r., pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Wojciecha Józefa Walickiego, 8 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", określając moc poparcia na poziomie 44 punktów. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu w dniu 30 listopada 2015 r" w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 33 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Wioletta Anna Bachurska-Święciowska oraz Pan Wojciech Józef Walicki posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe, pozytywnie ocenione zarówno przez sędziów wizytatorów jak i sędziów z nimi współpracujących. Kandydaci posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdzają oceny Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu. Stale podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby uczestniczące w tej procedurze nominacyjnej, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych od kandydatów przedstawionych z wnioskiem o powołanie, co znajduje odzwierciedlenie we wnioskach wynikających z ocen sędziów wizytatorów. Pani Monika Małgorzata Magryś, Pani Ewelina Justyna Turko oraz Pani Anna Maria Władyka zostały pozytywnie ocenione przez sędziów wizytatorów, którzy podkreślili że spełniają one wszelkie wymagania do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Kandydatury Pani Wioletty Anny Bachurskiej-Święciowskiej oraz Pana Wojciecha Józefa Walickiego zostały również pozytywnie ocenione przez sędziów wizytatorów, którzy dodatkowo podkreślili ich bardzo dobre przygotowanie do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa brała także pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Pani Wioletta Anna Bachurska-Święciowska, Pani Monika Małgorzata Magryś oraz Pani Ewelina Justyna Turko uzyskały oceny bardzo dobre na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, Pan Wojciech Józef Walicki ocenę dobrą plus, a Pani Anna Maria Władyka ocenę dobrą.

Pani Wioletta Anna Bachurska-Święciowska uzyskała ocenę dobrą plus z egzaminu sędziowskiego. Pozostali kandydaci uzyskali oceny dobre.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że uzyskanie przez Pana Wojciecha Józefa Walickiego słabszej oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych nie stanowi czynnika, który mógłby zadecydować samodzielnie o wyniku niniejszego konkursu. Rada dokonała porównania kandydatów na podstawie wszystkich kryteriów określonych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, i na tej podstawie uznała, że najwyższe kwalifikacje zawodowe w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego posiada Pani Wioletta Anna Bachurska-Święciowska oraz Pan Wojciech Józef Walicki.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Spośród kandydatów uczestniczących w niniejszym postępowaniu nominacyjnym poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu uzyskali Pani Wioletta Anna Bachurska- Święciowska (9 głosów "za" z 45 punktami poparcia, przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się") i Pan Wojciech Józef Walicki (8 głosów "za" z 44 punktami poparcia, przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się") oraz Pani Ewelina Justyna Turko (5 głosów "za" z 41 punktami poparcia, przy 1 głosie "przeciw" i 3 głosami "wstrzymującymi się"). Pozostałe kandydatki tj. Pani Monika Małgorzata Magryś i Pani Anna Maria Władyka stosunkiem głosów 0 "za", bez punktów poparcia, przy 7 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" nie uzyskały poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu również uzyskali tylko Pan Wojciech Józef Walicki (33 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się") i Pani Wioletta Anna Bachurska-Święciowska (25 głosów "za", 10 głosów "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się"). Pozostali kandydaci nie uzyskali poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu, uzyskując odpowiednio: Pani Monika Małgorzata Magryś 6 głosów "za", 24 głosy "przeciw" i 7 głosów "wstrzymujących się", przy 2 głosach "nieważnych", Pani Ewelina Justyna Turko 22 głosy

"za", 11 głosów "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się", przy 2 głosach "nieważnych", a Pani Anna Maria Władyka 7 głosów "za", 21 głosów "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się", przy 1 głosie "nieważnym".

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Wioletty Anny Bachurskiej-Święciowskiej oraz Pana Wojciecha Józefa Walickiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ich doświadczenie zawodowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne, najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu, a także bardzo dobre opinie służbowe.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Wioletty Anny Bachurskiej-Święciowskiej oddano 16 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Moniki Małgorzaty Magryś nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw", i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Eweliny Justyny Turko nie oddano głosów "za" oraz "przeciw", oddano 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Wojciecha Józefa Walickiego oddano 16 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Anny Marii Władyki nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw", i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).