Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa z trzech stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 762.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.10.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 października 2019 r.

UCHWAŁA Nr 874/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 października 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa z trzech stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 762

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Janik i Pani Agnieszki Lubartowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Na trzy wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 762, zgłosiły się: - Pani Katarzyna Janik - sędzia Sądu Rejonowego w Bytomiu, - Pani Agnieszka Lubartowicz - sędzia Sądu Rejonowego w Bytomiu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 2 października 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Katarzynę Janik oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", a na Panią Agnieszkę Lubartowicz oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa z trzech wolnych stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach Pani Katarzyny Janik i Pani Agnieszki Lubartowicz. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że kandydatki w odpowiednim stopniu spełniają wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku sędziowskim, jak również uzyskały pozytywne oceny kwalifikacji.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacyjną i doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Janik i Pani Agnieszki Lubartowicz do pełnienia urzędu na dwa z trzech stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

2. Pani Katarzyna Janik urodziła się 26 listopada 1979 r. w Olkuszu. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 października 2004 r. do 30 września 2007 r. odbyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, a egzamin sędziowski złożyła 27 września 2007 r. z oceną dostateczną. Od 1 września 2005 r. do 14 lutego 2011 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Katowicach na stanowisku asystenta sędziego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 3 lutego 2011 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu, gdzie orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W okresie od 23 lutego 2018 r. do 26 sierpnia 2018 r. pełniła funkcję sędziego wizytującego zakłady dla nieletnich, szpitale psychiatryczne i domy pomocy społecznej położone na terenie działania Sądu Rejonowego w Bytomiu. Z dniem 27 sierpnia 2018 r. została delegowana na czas nieokreślony do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, w XVIII Wydziale Cywilnym Rodzinnym, z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji. Pani sędzia Katarzyna Janik pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Janik sporządziła Pani Anna Ceglarek-Wnuk - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Katowicach, która wskazała, że wyniki lustracji, w tym analiza orzecznictwa, ilościowe wyniki pracy kandydatki i staż pracy świadczą o jej przygotowaniu do pełnienia funkcji sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator wskazała, że w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 30 września 2018 r. kandydatka sporządziła łącznie 112 uzasadnień. Uzasadnienia zawierają elementy wymagane przez art. 328 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zawierają ustalenia stanu faktycznego, ocenę dowodów oraz podstawę prawną rozstrzygnięcia. Pani sędzia w okresie objętym sprawozdaniem orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Bytomiu, a od 27 sierpnia 2018 r. w ramach delegacji orzeka w XVIII Wydziale Cywilnym Rodzinnym Sądu Okręgowego w Katowicach. Wskaźniki tzw. "wielokrotnej", obrazującej wyniki sprawności postępowania i stan zaległości w sprawach cywilnych rodzinnych oraz nieletnich III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w kontrolowanym okresie wynosiły: w dniu 31 grudnia 2015 r. - 3,3 (średnia okręgu 2,9); w dniu 31 grudnia 2016 r. - 3,0 (średnia okręgu 2,8); w dniu 31 grudnia 2017 r. - 3,2 (średnia okręgu 3,1); a w dniu 31 czerwca 2018 r. - 2,9 (średnia okręgu 2,7). Efektywny czas pracy kandydatki w okresie objętym lustracją - 45 miesięcy (przy uwzględnieniu urlopów i zwolnień lekarskich) wyniósł 40,6 miesiąca.

Pani Agnieszka Lubartowicz urodziła się 25 lutego 1972 r. w Wołominie. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 maja 1994 r. do 30 czerwca 2006 r. była zatrudniona w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, gdzie pracę rozpoczęła na stanowisku referenta, a zakończyła - na stanowisku starszego inspektora wojewódzkiego. Odbyła pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, którą ukończyła złożeniem egzaminu sędziowskiego 27 września 2007 r. z wynikiem dobrym plus. W okresie od 1 lipca 2006 r. do 14 grudnia 2010 r. pracowała w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała początkowo w II Wydziale Karnym, a następnie w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 7 grudnia 2010 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu. Od 15 grudnia 2010 r. do 15 lutego 2011 r. orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, następnie od 16 lutego 2011 r. - w dotychczasowym Wydziale z obciążeniem 0,5 etatu i z obciążeniem 0,5 etatu w Sekcji ds. Egzekucyjnych I Wydziału Cywilnego. Od 27 grudnia 2012 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 stycznia 2014 r. Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach powierzył Pani Agnieszce Lubartowicz funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu. Od 3 sierpnia 2015 r. do 3 stycznia 2016 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji ds. Cywilnych Egzekucyjnych w I Wydziale Cywilnym. Pani sędzia pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w warsztatach i szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Lubartowicz sporządziła Pani Magdalena Rybicka - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Katowicach, która wskazała, że kandydatka spełnia niezbędne wymogi, aby ubiegać się o stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach. Podniosła, że w Sądzie Rejonowym w Bytomiu kandydatka orzeka już pełne osiem lat, zatem posiada odpowiednie doświadczenie życiowe i zawodowe oraz wymagany staż na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Osiąga dobre wyniki w zakresie sprawności postępowania. W zdecydowanej większości spraw poddanych ocenie zauważalny jest odpowiedni stopień staranności i dbałość o terminowość dokonywanych czynności. Nie uniknęła jednak stwierdzenia przewlekłości postępowania w trzech sprawach. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane przez kandydatkę są zazwyczaj prawidłowe, zawierają niezbędne elementy, a sposób prezentowania rozważań prawnych nie nasuwa istotnych zastrzeżeń. Uzasadnienia sporządzane są terminowo. Nie budzi zastrzeżeń prezentowana w większości spraw umiejętność wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętność stosowania prawa. Kontrola akt objętych oceną kwalifikacji nie pozwala na uznanie, że nienajwyższe wyniki statystyczne kandydatki w zakresie stabilności orzecznictwa są konsekwencją szczególnie skomplikowanych stanów faktycznych rozpoznawanych spraw lub trudniejszych niż typowe problemów prawnych występujących w tych sprawach.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoby przedstawione do powołania posiadają dużą wiedzę, popartą odpowiednim doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas wieloletniego orzekania w sądzie rejonowym i sądzie okręgowym, jak również pełnienia przez kandydatki różnych funkcji w wymiarze sprawiedliwości. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Katarzyny Janik i Pani Agnieszki Lubartowicz znajdują również odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie ich pracy.

Wybrane kandydatki brały udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - warsztatach i szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pani Katarzyna Janik i Pani Agnieszka Lubartowicz posiadają kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystują w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, które na posiedzeniu 18 marca 2019 r. na Panią Katarzynę Janik oddało 6 głosów "za", natomiast na Panią Agnieszkę Lubartowicz - 1 głos "za", 5 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 14 stycznia 2019 r. podjęło uchwałę w sprawie czasowej odmowy opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądów okręgowych i sądu apelacyjnego apelacji katowickiej. Stosownie do art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, brak oceny kandydatur przez Zgromadzenie nie wstrzymuje rozstrzygnięcia niniejszej sprawy.

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Janik i Pani Agnieszki Lubartowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie, różnorodne doświadczenie zawodowe i życiowe, zdobyte przez nie podczas długoletniej pracy orzeczniczej, zarówno w sądzie rejonowym, a przez Panią sędzię Katarzynę Janik również podczas orzekania w ramach delegacji w sądzie okręgowym, a także pozytywne oceny kwalifikacji zawodowych.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 października 2019 r. na:

- Panią Katarzynę Janik oddano 8 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Agnieszkę Lubartowicz oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).